yağ değişimi (acilll)

yarim60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar aracım 2011 atikerli ve tiptronik. yağının 38binde değişmesi gerekiyodu ama tatil falan derken araç 40bini buldu.
yani biraz geç kaldım ve aracımda teklemeler başlayınca iyice korktum
1. sorum hangi marka yağ tercih etmeliyim?
2. sorum lpgmiz malum yağlamalı  sistem bunun içinde ekstra bi bakım yağı vs. almam gerekiyo mu? bunların haricinde aracın motor bakımı için faydalı olabilecek tavsiyeleriniz varsa bilmek isterim. çoluk çocuk derken arabayla pek ilgilenemiyorum  :(

huseyin06671

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: yağ değişimi (acilll)

yarim60 link' Alıntı:
merhaba arkadaşlar aracım 2011 atikerli ve tiptronik. yağının 38binde değişmesi gerekiyodu ama tatil falan derken araç 40bini buldu.
2. sorum lpgmiz malum yağlamalı  sistem bunun içinde ekstra bi bakım yağı vs. almam gerekiyo mu? bunların haricinde aracın motor bakımı için faydalı olabilecek tavsiyeleriniz varsa bilmek isterim. çoluk çocuk derken arabayla pek ilgilenemiyorum  :(
֖ncelikle kendinizi tanıtırsanız mutlu oluruz
Sorununuza gelirsek yağ 2000 km geç değişti diye motor teklemez, başka bir sorun vardır.

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

yarim60 link' Alıntı:

Hoşgeldiniz. Aracınızın yağı konusunda 2.000 KM'nin çok fazla zarar vereceğini sanmıyorum. Atiker yağlamalı sistem kullanıyorsanız motoru açıp LPG'nin yağ kutusuna bakınız. Eğer çok fazla azalmamışsa sorun yoktur. Genelde hiç azalmıyor zaten :)

Aracınızı güzel günlerde kullanmanız dileklerimle.

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende ek olarak WÜRTH' ün enjektör temizleyicisini tavsiye ederim sanırım 40000km dir hiç konulmadı. ayrıca tekleme konusunda da aklıma gelen 2 durum var. 1.isi yakıt kalitesi 2.si lpg enjektörleriniz

yarim60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

çok yardımcı oldunuz saolun arkadaşlar ama 1.soruma yanıt veren olmamış fikri olan varsa söyleyebilir mi? eğer gm marka derseniz yaşadığım yerde yok int den sipariş edicem çünkü. bayan olduğum için malum çok anlamıyorum bakım vs. işlerinden ustaya götürmeden önce biraz bilgi sahibi olmam benim açımdan iyi oldu.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

yarim60 link' Alıntı:
çok yardımcı oldunuz saolun arkadaşlar ama 1.soruma yanıt veren olmamış fikri olan varsa söyleyebilir mi? eğer gm marka derseniz yaşadığım yerde yok int den sipariş edicem çünkü. bayan olduğum için malum çok anlamıyorum bakım vs. işlerinden ustaya götürmeden önce biraz bilgi sahibi olmam benim açımdan iyi oldu.
GM marka yağların kalitesi muallak, mobil1 esp 5-30 veya 0-30 alabilirsiniz. Piyasadaki en iyi yağ mobil esp tam sentetikler.

OZAN ERDEM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mobil1'in yağlarından şaşmayın derim, hem motoru daha iyi koruyup sessizleştiriyor, hem daha uzun ömürlü. Ayrıca tekleme problemi aracı kullandığınız bölgeler tozlu ve pisse olabilir, hava filtresi tıkandığındada tekleme yapar diğer bir ihtimal bujilerin değişim zamanı gelmiş ve bujileriniz ömürlerini doldurmuş olma ihtimalidir.

yarim60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

haklı olabilirsiniz yaşadığım yerin yolları berbat :( 1 ay sonra Ank ya gittiğimde değiştiriyim. çok oldum biliyorum ama daha ciddi 2 tane sorun var arabamda bilenlerden yardım bekliyorum...
1. si bikaç gündür arabayı çalıştırıyorum d ye atıyorum ayağımı frenden kaldırıp gaz veriyorum (her zaman ayağımı frenden hafif kaldırdığımda bile atılan) araba gitmiyor daha doğrusu çok yavaş gidiyo. bu sefer gaza biraz daha yükleniyorum 4-5 sn sonra alıyor bu sefer öne atılıyo ve bağırıyo araba. hatta bikaç kez araba seyir halindeyken yavaşladığımda ve tekrar hızlanmaya çalıştığımda araba o kadar yavaşlıyo ki ben gaza yüklendikçe kendimden şüphelendim frene mi basıyorum diye.
2.si de bikaç hamlede dönebileceğim yerde mesela r ye attım geri geliyorum bikaç sn sonra stop ediyo tekrar çalıştırıyorum d ye atıyorum biraz gidiyo yine stop ediyo. abartısız 3-4 defa stop ediyo bu şekilde. arabaya yeterince gaz verdiğime eminim. bunun haricinde ya arabada bi sıkıntı var yada ben bu otomatik vites olayına alışamadım

OZAN ERDEM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Stop etme hava filtresinin aşırı tıkanmasından, ateşleme sistemi buji veya bobin probleminden kaynaklanabilir, ayrıca aynı olay benim başıma gelmişti atılmama ve arada stop etme problemi bir seferinde hava filtresinden kaynaklanmıştı bir seferinde ise LPG filtresinden kaynaklanmıştı aracınız sanırım LPG'li bence LPG filtrenizi bir gözden geçirin.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

Kesinlikle ben de dün değiştirdiğim Mobil 1 ESP formula 5w30 u öneririm. Motor sesi müthiş değişti. Gerçi geçen sene kullanılan yağın da bunda etkisi yok. Serviste saçma sapan bir D-Motac marka kullanılmış. Yetkili servis bu düşünün.

Ayrıca araba 2 viteste durmaya yakın devam edilecek durumlarda teklerdi, farkedilebilir düzeyde bu artık yok. Bu motor yağının etkisi midir yoksa hava filtresinin mi bilmiyorum.