Yağ seviyesi

• Konuyu başlatan salihcaglayan
  • Başlangıç tarihi
S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş
Merhabalar abilerim..
Size bir sorum olucak. Dün dikkatimi çekti arac yağ oranı %87 gözüküyor. Sizce bu 750 km de normal mi?
Eğer normal  bir durumsa cevaplandıktan sonra moderetörler hemen silebilir.
Saygılar...

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Yağ seviyesi

Salih Bey,
Yağ seviyesini ölçen sistem yağın kalitesini ya da viskozitesine bakarak ölçmüyor. Zamansal ve yapılan km bazında değeri hesaplıyor.

Benim aracım 8000km'de iken baktığınız değer %10 idi. Servise gittim ve yarım litre yağ ilave ettiler ve değeri sıfırladılar. Yağ değişiminiz 15.000km'de yapılacak.

Arzu ederseniz yağ ölçüm değerini kendinizde sıfırlayarak %100'e getirebilirsiniz.

Aracın kontağını açın, aracı çalıştırmayın. Ayağınız fren pedalında iken yağ menüsüne gelip sinyal kolu üzerindeki set/clear tuşuna bir süre basın değerin %100 olduğunu göreceksiniz.

Ama sürekli %100 yapıp da yağın değişim süresini de kaçırmayın, arada sırada yağ seviyenizi kontrol edin.

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş

Anladım.
Cevapladığınız için çok teşekkürler.İsterseniz konuyu silebilriz... Yada ben mi sileyim?

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

açtığın konu aslında sıkca sorulan bir konu, çoğumuzun ilk başta aklına "yağın kalitesini ölçüyor" şeklinde bir düşünce vardı keşkede öyle olsaydı :)
o yüzden silmeye gerek yok, aramıza yeni katılan yada bunu bilmeye arkadaşlar burdan öğrenebilir hakan beyde detaylı olarak anlattı zaten.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drwaverunner konuyu çok güzel şekilde açıklamış
aynı şekilde ben de aracımı aldığımda 500 km civarında %88 gösteriyordu yağ

E

ender

Bilgi Girilmemiş

Merhabalar, gruba yeni katıldım, sitenin kurulumunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Servisten 1000 km'de yağ ölçümü için uğramamı istemişlerdi, geçen hafta gittim, 200-300 cc kadar eksildiğini, normal kabul edilebileceğini söyleyip tamamladılar. 20 yıldır araç kullanıyorum, ilk kez bu şekilde eksilmeyle karşılaştım. Benim aracım 1.6 turbo, yağ miktarı motor hacmine göre değiştiği için farklı hacimli araçlarda daha farklı miktarda olabilir. 1000 km'de yağ eksiltmesi sık karşılaşılan bir şey midir ?, Biraz eksik yada fazla olması bir şey ifade eder mi? Bu konuda katkılarınızı rica ediyorum, saygılar.

ecelnico

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracı alalı 1 ay oldu. Beni servisten ne arayan var ne soran. Normalde çağırıyorlar mı?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn ender
bilemiyorum ama araç 0 olduğu için ilk seferde yağ eksiltme olabiliyor
zira ben aracı ilk aldığımda bana 2000 km den sonra yağı kontrol etmemi herhangi bir eksiklik olması durumunda
servise uğramamı söylemişlerdi
yani servis bunu baştan söylüyor eksilme olaiblir diye, sürekli eksiltmiyorsa bir defa olmuşsa bence bir mahsuru yok

E

ender

Bilgi Girilmemiş

yanıt için teşekkürler, arayıp çağırmamışlardı, 1000 km'de yağ seviyesini kontrol etmek için gelin demişlerdi.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

arkadaşlarlar ,dediğinize göre yağ ömrü göstergesi yağın kalitesini ölçmüyor.iddianız tahmini bir gösterim olur o zaman.eğer öyle ise hangi % lik değer kritik oluyor? %40 mı ya da kaç? galiba bunu serviste bilmiyor.yağı ekle sonra sıfırla deyip geçiştiriyorlar işte.