Yakıt Pompası Rolesini Kablo ile Şaseye Bağlama?

Akturks

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba,
Bu sabah 2001 Astra Otomatik aracımın marşına bastım ama araç bir türlü çalışmadı. Ard arda marşa bastımve 7-8 dakikanın sonunda araç çalıştı ve eve kadar geldim, eşimi çocuğu filan bıraktım. Sonra sanayiye gideyim diye aracın başına geldim ve kontağı çevirdim fakat araç yine çalışmadı. Mecburen ustayı çağırdım bilgisayara bağladı ve "Yakıt pompası rolesi temassızlık" arızası var elektrikçiye götürmelisin dedi. Sert bir cisimle rolenin olduğu kutuya vurdu ve araç çalıştı.
O şekilde elektrikçiye doğru yola çıktım. Tam elektrikçiye varmak üzereyken hareket halindeki motor kendiliğinden stop etti ve aracın hızı ile tam elektrikçinin önüne kadar gittim.:)

Durumu ve ustanın teşhisi anlattım. Kaputu açtı, role şase almıyor, roleye şase bağlantısı yapacağım dedi. Rolelerin kablolarından birini kesti ve kabloya ek yaparak kablonun ucunu direk şaseye bağladı. Kontağı çevirdiğim anda duman tütmeye başladı ve hemen kontağı kapattık. Daha sonra ters bağlantı var dedi ve başka bir kabloyu keserek bunu şaseye bağladı ve araç böylelikle çalıştı. Bu şekilde kullan sorun olmaz dedi ve ayrıldım.

Ama kafam rahat değil maalesef.

Birincisi yanlış bağlantı nedeni ile duman tüttüğünde aracın zarar gören bir kısmı olmuş mudur? Olduysa bu nasıl anlaşılır?
İkincisi roleyi şaseye bu şekilde ek kablo ile bağlamak ne kadar sağlıklı ya da doğru mu, zararı var mı?

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba,
Bu sabah 2001 Astra Otomatik aracımın marşına bastım ama araç bir türlü çalışmadı. Ard arda marşa bastımve 7-8 dakikanın sonunda araç çalıştı ve eve kadar geldim, eşimi çocuğu filan bıraktım. Sonra sanayiye gideyim diye aracın başına geldim ve kontağı çevirdim fakat araç yine çalışmadı. Mecburen ustayı çağırdım bilgisayara bağladı ve "Yakıt pompası rolesi temassızlık" arızası var elektrikçiye götürmelisin dedi. Sert bir cisimle rolenin olduğu kutuya vurdu ve araç çalıştı.
O şekilde elektrikçiye doğru yola çıktım. Tam elektrikçiye varmak üzereyken hareket halindeki motor kendiliğinden stop etti ve aracın hızı ile tam elektrikçinin önüne kadar gittim.:)

Durumu ve ustanın teşhisi anlattım. Kaputu açtı, role şase almıyor, roleye şase bağlantısı yapacağım dedi. Rolelerin kablolarından birini kesti ve kabloya ek yaparak kablonun ucunu direk şaseye bağladı. Kontağı çevirdiğim anda duman tütmeye başladı ve hemen kontağı kapattık. Daha sonra ters bağlantı var dedi ve başka bir kabloyu keserek bunu şaseye bağladı ve araç böylelikle çalıştı. Bu şekilde kullan sorun olmaz dedi ve ayrıldım.

Ama kafam rahat değil maalesef.

Birincisi yanlış bağlantı nedeni ile duman tüttüğünde aracın zarar gören bir kısmı olmuş mudur? Olduysa bu nasıl anlaşılır?
İkincisi roleyi şaseye bu şekilde ek kablo ile bağlamak ne kadar sağlıklı ya da doğru mu, zararı var mı?

şimdi benim bildiğim rölelerin bobin uçlarının biri + biri - sorun olmaz gibi gözüküyor ama teknik bilgisi olanlar daha iyi bilir ağrıza olduğunu ağrıza lambası yanıyorsa yada arabada anormallik varsa anlarsın eğer bunlar yoksa bişey olmamıştır öteki türlü röle yada pompa yansa araç çalışmazdı

Akturks

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaptırdıktan sonra dün yine aynı sorun oldu. Açtım kaputu rolenin kutusuna elimle sert bir şekilde bir kaç kez vurdum araba çalıştı. Artık bu ustalara hiç güvenim kalmadı. :mad:
Roleleri değiştireceğim sanırım.

Bu arada cevap için teşekkür ederim [MENTION=44562]cagatay16[/MENTION]

Son düzenleme:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
al bi röle tak ustam 35-40 lira birşeydir

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
bobin takılıyor demek ki salak herif kontrol ederken anlamadı mı ki boşu boşuna kabloyu kesmiş o zaman

Akturks

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[MENTION=44562]cagatay16[/MENTION]
[MENTION=19199]beyaz guvercin[/MENTION]

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ya en büyük sorunum usta bulamamak. Eli tornavida tutan ustayım diye dükkan açmış. :confused:

Yoktan yere zamanımı aldı Usta. Roleyi akşama değiştireceğim. Umarım başka bir yerden arıza çıkmaz.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Röle bozulmuş.Röleyi değiştir ve bağlantıları bir şekilde orjinaline çevirttir.

Standart dışı iş yapanlara sinir oluyorum.Sanki sen tasarlayan ekipten daha ilerisin.Senin işin onarım yapmak , farklısını yapmak değil. (sayın ustaya saygılarımla)