Yakıt Tasarrufu

astrasail

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Her gün evden okula git-gel 62 km civarı yol yapıyorum. Fenerbahçe Çekmeköy arası 24km şehir içi 38km otoban. İmzamda yazdığı gibi genelde 7.2 - 7.5 arası ortalama tüketimim var. Lastik basınçlarım hepsi 32 psi iken bu değerleri elde ediyorum. Dün akşam tüm lastiklerimi 34 psi a çıkardım ve bugün elde ettiğim değerler:
Şehirdışı kullanım ortalaması:
[img=450x600]http://i.hizliresim.com/yA2VZM.jpg[/img]
Şehiriçi kullanım sonrası ortalama:
[img=450x600]http://i.hizliresim.com/6lYmWk.jpg[/img]

Forumda önleri 32, arkaları 34 gibi bir şey okumuştum. Bunun amacı nedir? Ayrıca 34'ten yukarı basmak ne derece sağlıklıdır?

Teşekkürler

ray55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yakıt Tasarrufu

astrasail link' Alıntı:
Merhaba,

Her gün evden okula git-gel 62 km civarı yol yapıyorum. Fenerbahçe Çekmeköy arası 24km şehir içi 38km otoban. İmzamda yazdığı gibi genelde 7.2 - 7.5 arası ortalama tüketimim var. Lastik basınçlarım hepsi 32 psi iken bu değerleri elde ediyorum. Dün akşam tüm lastiklerimi 34 psi a çıkardım ve bugün elde ettiğim değerler:
Şehirdışı kullanım ortalaması:
[img=450x600]http://i.hizliresim.com/yA2VZM.jpg[/img]
Şehiriçi kullanım sonrası ortalama:
[img=450x600]http://i.hizliresim.com/6lYmWk.jpg[/img]

Forumda önleri 32, arkaları 34 gibi bir şey okumuştum. Bunun amacı nedir? Ayrıca 34'ten yukarı basmak ne derece sağlıklıdır?

Teşekkürler

önlerin 32 arkaların 34 olması konfor için. farklı olmasının sebebi de ön taraf ağır olduğu için..
lastiklerin havasını kullanım kılavuzundaki gibi yüksek değer yaparsan konfor pek bulamazsın.. ama yakıt olarak az yakmanı sağlar..
he bunları nerden biliyorsun diyorsan oda forumdan:)

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

çok güzel bi fark 2lt az değil her 100km de bir 7-8tl kardasınız  okkk

bende hep ön arka 34 kullanmaya çalışıyorum fakat önlerin ağır olduğu için 32 olmasına pek anlam veremiyorum. aslında ağır olduğu için fazla olması daha mantıklı olmaz mı? ya da sürtünme kuvvetini arttırmak daha seri bi araç mı sunuyor? bu konuda manidar bir fikrim yok malesef.

birde yanılmıyorsam ön max 39, arka max 39 a kadar çıkabiliyoruz fakat bu güvenlik açısından nasıldır? eğer problem yoksa uzun yola çıkarken memlekete denemeyi düşünüyorum. bu konuda bilgi verebilecek arkadaşımız var mı?

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Genelde 32-36 arası basılır hava daha fazlası tercih edilmez. Hem yüke göre araçta ki hem kişi sayısına göre değişir. Tabi birde ekonomi mi yapıcaksınız konfor mu oda önemli. Tam arası 34 dür bunun. Genelde de 34 basılıyor. Ama 32 candır biraz fazla yakar ama rahat gider araç :)
Bu arada ortalama hız değerleriniz nedir onlarda yakıt tüketiminde etkili :)

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benimki aldım alalı 34 psi, ancak o değerleri sadece uzun yolda sabit hızda görüyorum.  Istanbulda bu siralar 10 lt. Civarı  012uhu

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kesin ben araba kullanmayı bilmiyorum,  başka izahı yok.  general_non_non

KaanKan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Benimki aldım alalı 34 psi, ancak o değerleri sadece uzun yolda sabit hızda görüyorum.  Istanbulda bu siralar 10 lt. Civarı  012uhu

Benim araçta 11 lt. gösteriyor. Ama şu an Erzincan'da içme suyu şebekesi yenilendiği için bütün yollar berbat her yer çakır çukur hız yapma imkanın dahi yoktur.

ray55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Kesin ben araba kullanmayı bilmiyorum,  başka izahı yok.  general_non_non

Harun hocam arabayla az gezdiğiniz için size küsmüş araba..
o sebeden cok yakıyor sizin araba:9

turkeril

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim 1.3 cdti ş.içi 6.8 idi, dün basınçlara baktım 29-32 arası değişiyor. Hatta milletin şikayet ettiği sertlik falan yoktu yumuşacıktı araba :)

Hepsini 34 yaptım biraz sertleşti ama dünden beri ekonomiye de dikkat ederek 6.6'ya indirebildim, belki daha da düşecek.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

aldığımdan beri yaptığım rodaj çalışmaları son 3 aydır meyvasını verdi ve 35 hava basılı lastikler ile  dik bir bayırın olduğu ve 3-4 km lik bir güzergahta 20-25 km ortalama hızla şu anda 11,7 lt ortalama tüketimi yakaladım (çok demeyin araç 1.6 T ve motor 90 dereceye ulaşmadan genelde kontak kapatıyorum) eski konularımı bilenler 19 lt tüketim fotolarını hatırlar ama 4 senedir uyguladığım rodaj tam oturdu araç 43700 km de ve yüksek hız kabiliyetinide geliştirdim ama malesef yaza satmayı düşünüyorum ki tam kıvamına gelmişti :( uzun yolda full bagaj ve 2 yetişkinle klima hep açık vaziyette cc 100 km ye sabit 6,6 lt lere düştü