Yakıt Tüketimi Devirli ya da Devirsiz Kullanmak

yalçınn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en ideal devir bence 2500-3000 arasıdır en azından ben öyle yapıyorum...

oktay38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende düşük kullanınca lpg az yaksın maksatı arıza lambasıın yakıyr ;:):)

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
düşük yakıt tüketimi için öncelikle 1-2-3 vitesleri pek kullanmamak ve özellikle bu viteslerde arabaya yüklenmemek gerekiyor ben düz yolda devir aralığı olarak 2000-2500rpm arasını kullanıyorum çoğu zaman 60-70km hızlarla giderken 5. vitesi kullandığım oluyor şuanda şehir içi ort.tüketimim 7.5lt bu eskilerde 6.5-7.0 arasında oluyordu ama zamanla katalizörün içi doldu debriyaj balatası eskidi bu değerleri gördük bakalım onlarada çözüm bulacağız

burebista

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vites geçişlerini 2500-3000 devirde yapıyorum uzun yolda 4000 devirden aşağıya düşmüyorum.

emrahguner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt tüketimini en aza indirmek için;

-Düşük viteste yüksek devir ve yüksek viteste düşük devirle kullanmamak gerekir. Yani 5. viteste 1500-1750 devir ile gitmekte yanlış.
-Ani hızlanmamak lazım. 100km hıza 60metrede çıkmak yerine 100 metrede çıkmak gerekir.
-Araçtaki gereksiz ne kadar ağırlık varsa boşaltmak gerekiyor. Basit gibi görünsede 100kg 100km de 1 lt fazladan yakıt tüketimi demek olur.
-Aracınızın fazla yakıyorsa fren balatalarıda bi kontrol ettirmekte fayda var, fazla sıkı ise yakıt tüketiminiz artar.

Ama bazende takılmamak lazım. yakacak diye arabayı sağırlaştırmanında bi alemi yok.. Arada bir motoru yoklarım. Sağırlaşmış motorda fazla yakıt tüketir çünkü..

alpay33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç kullanım kılavuzunda da yazıyor mümkün olduğu kadar düşük devirlerde vites değiştirin diyot.Tabi motoru da düşünmek gerekıyor.O yüzden en makul devir sayısı 2700-3000 devirler arası.Birde duracağın mesafeyi önceden biliyorsan erken gaz pedalından ayağını çekmek, ben böyle kullanıyorum bayağı tasarruf sağlıyorum.

bullitt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben genelde 2500 devirden sonra vites degistiriyorum. aslinda daha yuksek devirlerde de vites degistirmeyi denedim ama motordan gelen sesi dinledigimde ve aracin hizlanma ivmesini takip ettigimde bu devirde vites degistirmem gerektigini hissediyorum. yakit sarfiyatim sehir ici sehir disi karisik 1 litre ile yaklasik 12-13 km arasi. ancak sehir disi kullanimda bir cok kere 1 litre ile 16-17 km yi gordum...

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok uzun süre 2000-2500 devirde hatta bazen abartıp 1500 de kullandık babamda bende. Araba kendini kaybetti dünyanın bütün petrol rezervlerini yok etmeyi kafasına koydu. Bende bir sabah erkenden yola çıkmıştım yolda boştu sinirlendim yak ulan ne yakıcaksan dedim her viteste tek tek redline a kadar çıktım. Biraz sıkıştırdım şimdi kendine geldi daha az yakıyor gibi geliyor bana psikolojikte olabilir ama sanki biraz daha seri oldu.

askinaslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimki otomatik kafasına göre takılıyor havalar soğudu tüketim 14,5 lt/km ye kadar çıktı ne yapalım kuzu gibi milletiz valla.

rockSEWER

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2500-3000 devir uygun olduguna inanıyorum.

aracım LPG li bu şekilde kullanımda 36 litre ile 460 km yol gidiyorum. yaklaşık 100 Km'de 7,8 litre yakıyor.bence tam normal degerlerde yakıyor şehiriçinde :)