yedek lastik riski

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araca simit tüp taktırdıktan sonra yedek lastik bagajda taşınıyo.acaba herhangi bir kaza anında risk yaratır mı?yada sabitlemek için ne yapılabilir?suan arka koltuğa dayanmış durumda yani sabit gibi.:confused:

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bır sıkıntı olmaz , normalde bır suru sey koyuyoruz bagaja lastıge gelene kadar koydugumuz hersey fırlayabılır tabı böle dusunmemek gerekıyor , normal sartlarda bır sıkıntı olmaz.. ancak kapalı otoparklara gırerken bagaj kontrolunde sorabılıreler stepne nıye dısarda dıye ..

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araca simit tüp taktırdıktan sonra yedek lastik bagajda taşınıyo.acaba herhangi bir kaza anında risk yaratır mı?yada sabitlemek için ne yapılabilir?suan arka koltuğa dayanmış durumda yani sabit gibi.:confused:
bir kazamızda cok siddetli olmamasına rağmen (seyir halinde öndeki araca frenli ama sert çarpmıştık) arkadaki bas kabini yatar koltukların sırtını yerınden cıkarıp neredeyse aracın içerisine girmişti gerisini siz düşünün sizce tehlikeli olur mu bence evet yüksek süratlerde ALLAH korusun cok cok tehlıke yaratabilir...

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
Kesinlikle çok tehlikeli olur. Özellikle bagaj ile kabini sadece koltukların sırt dayanakları ayırıyorsa. Normalde emniyet kemerleri bağlı olduğu takdirde yarasız atlatılabilecek bir kaza, stepnenin darbesi ile arka koltukta oturan birinin, bel, boyun kırığı veya ölümcül darbe almasına yol açabilir.
Bagajda başka yüklerimiz de olabiliyor yorumuna gelince...
Bunlar da risk teşkil edebilir ama stepne gibi yoğun ağırlıkta, büyük, sert kenarlı ve kolayca ön tarafa geçebilecek bir eşya örneği yok. Mesela benim arabamda kamp sandalyeleri bulunur. Ama bunlar yapısal durumları ve ağırlıkları ile tehlike yaratacak durumdaki eşyalar değildir. Büyük bir valiz olsa, bu da ön tarafa kolayca geçmez ve stepne gibi çelik çekirdekli ağır bir nesne değildir. Kaldı ki bagajda ağır yükler her zaman taşınmıyor. Tatile vs giderken olabiliyor. Yani senede bir-iki kere. Ama stepne 7/24/365 orada...

Bagaj durumunuza göre onu oraya sabitleyecek bir yöntem bulmalısınız.. Şu gergili kayışlarla bağlanabilir mesela veya sanayide bir çözüm aramak lazım...

Bu arada otoparktaki güvenliğinin stepne niye dışarıda sorusu için "sana ne" diyebilirsiniz.. Onlar bagaja bakar ama arama yetkileri yoktur.. Yani ellerini sürerlerse polis çağırırsınız. Polis dahi arama yetkisi olmadan bakamaz...

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kasko varsa veya gel dediğinde yardıma gelecek yakın bir arkadaşınız varsa şehir içinde stepne kullanmak gereksiz. ben kullanmıyorum. ama şehirler arası ulaşımda kesinlikle yanınıza alın.

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle çok tehlikeli olur. Özellikle bagaj ile kabini sadece koltukların sırt dayanakları ayırıyorsa. Normalde emniyet kemerleri bağlı olduğu takdirde yarasız atlatılabilecek bir kaza, stepnenin darbesi ile arka koltukta oturan birinin, bel, boyun kırığı veya ölümcül darbe almasına yol açabilir.
Bagajda başka yüklerimiz de olabiliyor yorumuna gelince...
Bunlar da risk teşkil edebilir ama stepne gibi yoğun ağırlıkta, büyük, sert kenarlı ve kolayca ön tarafa geçebilecek bir eşya örneği yok. Mesela benim arabamda kamp sandalyeleri bulunur. Ama bunlar yapısal durumları ve ağırlıkları ile tehlike yaratacak durumdaki eşyalar değildir. Büyük bir valiz olsa, bu da ön tarafa kolayca geçmez ve stepne gibi çelik çekirdekli ağır bir nesne değildir. Kaldı ki bagajda ağır yükler her zaman taşınmıyor. Tatile vs giderken olabiliyor. Yani senede bir-iki kere. Ama stepne 7/24/365 orada...

Bagaj durumunuza göre onu oraya sabitleyecek bir yöntem bulmalısınız.. Şu gergili kayışlarla bağlanabilir mesela veya sanayide bir çözüm aramak lazım...

Bu arada otoparktaki güvenliğinin stepne niye dışarıda sorusu için "sana ne" diyebilirsiniz.. Onlar bagaja bakar ama arama yetkileri yoktur.. Yani ellerini sürerlerse polis çağırırsınız. Polis dahi arama yetkisi olmadan bakamaz...

stepne sabitlenecekse lpg tankını niye simit alıyoki bu millet. simit tercih edenler stepneyi dışarı almayacaklarsa çok saçma iş yapmış olurlar. tabi bu yorumum surekli stepne tasıyıcıları için.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Araçda serbest durumdaki her eşya tehlikelidir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
..............Bu arada otoparktaki güvenliğinin stepne niye dışarıda sorusu için "sana ne" diyebilirsiniz.. Onlar bagaja bakar ama arama yetkileri yoktur.. Yani ellerini sürerlerse polis çağırırsınız. Polis dahi arama yetkisi olmadan bakamaz...

Ben otoparkdaki güvenlikci olsam bu cevabı veren sürücünün aracını otoparka almam, çünkü LPG'li araçların kapalı otoparklara alınmadığımı sağır sultan bile duydu.

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
Ben otoparkdaki güvenlikci olsam bu cevabı veren sürücünün aracını otoparka almam, çünkü LPG'li araçların kapalı otoparklara alınmadığımı sağır sultan bile duydu.
Savaş bey,

Bu tür durumlarda karşınızdakinin açık yönünü bilip buradan girmek lazım. Sebep göstermeden almama yetkisi yok. Mahkemelik olur ve tazminat öder.
LPG li aracım yok ama LPG kullanıcılarının haklarını savunmalarını istiyorum. Bütün dünya LPG kullananlara ayrıcalık tanıyıp extra haklar sunarken Türkiyede vebalı gibi karşılanmaları çok yanlış.
Mesela ingiltere'de Londra şehir merkezine aracınızla girerseniz 25 Pound congestion charge ödersiniz. Hem de 1 gün için. Ama aracınız LPG li ise bunu ödemeden rahatça girersiniz.
Avustralyada bazı otoparklar LPG li araçlara indirimlidir.
Amerikanın kuzeyinde bazı yollarda LPG li araçlara özel "green lane" (yeşil şerit) uygulaması vardır. Yani emniyet şeridi gibi bir şerit. Diğer şeritlerde trafik çakılı olup hareket etmese de Green Lane boştur ve sadece LPG li araçlar kullanabilir..

Ama Türkiyede devletin TÜV ve Makine mühendisleri odası eli ile kendi sızdırmazlık raporu verdiği LPG li araçlara yine devletin kendisi inanmayıp Feribot ve otopark yasağına göz yumuyor..
Yani siz doktor olarak diyorsunuz ki sağlıklısın ama topluluk içine girerken sağlıklı raporu verdiğiniz o kişiyi hastalık taşıma şüphesi ile içeri almıyorsunuzuz. Yapılan uygulama da budur.
Aşmanın yolu bahsettiğim gibi sivil, sihalsız ve pasif direnişten geçer...
Yani aracınızı devlet kontrol ettiği halde bu rezalete göz yumuyorsa, siz de devletin verdiği haktan yararlanacaksınız. Stepne niye dışarıda diyene önce "yerine koyamadım", ısrar edince de "benim bagajım ben lastiğim patlarsa kolay değiştirmek için burada taşıyorum" dersiniz olur biter. Bu bir nevi "sana ne" dir. Otopark güvenliği kıytırık bir yetkilidir. Aynı adam girişte güvenlik tutar ama içeride "çalınan eşyalardan işletmemiz sorumlu değildir" yazar..
Yani siz de aynı şekilde işinize geldiği gibi hareket edebilirsiniz.. herkes bunu yapmaya başlayınca otopark yasakları mecburen kalkacaktır.