Yeni araç için kış bakımı nasıl yapılmalıdır?

ebroker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese selamlar arkadaşlar
Opel astra classic 3 model aracımla benimle aranıza katıldım. Öncelikle arabalar konusunda cahil olduğumu belirtmek isterim. Malum kış geliyor ve şu an yaşadığım şehirde kış şartları ağır geçiyor. Hava -30 ların altına inebiliyor ve sıfırın üzerine pek çıkmıyor kışın.
Aracımı bir ay önce sıfır aldım. Bu benim ilk aracım ve daha önce sadece sürücü koltuğuna oturdum hiç araç bakımıyla uğraşmadım. Kış için yapılması gerekenler diye genel bir çok yazı okudum. Sıfır araçtada aynı şeyleri yapmam gerekir mi yoksa antifiriz koy yürü mü dersiniz? Ayrıca kış lastiği almalımıyım? Yoksa lastikler daha 2000km yol yaptı idare eder mi? Almalıysam marka öneriniz var mıdır?

Sorularımı okuyan herkese teşekkür ederim.

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese selamlar arkadaşlar
Opel astra classic 3 model aracımla benimle aranıza katıldım. Öncelikle arabalar konusunda cahil olduğumu belirtmek isterim. Malum kış geliyor ve şu an yaşadığım şehirde kış şartları ağır geçiyor. Hava -30 ların altına inebiliyor ve sıfırın üzerine pek çıkmıyor kışın.
Aracımı bir ay önce sıfır aldım. Bu benim ilk aracım ve daha önce sadece sürücü koltuğuna oturdum hiç araç bakımıyla uğraşmadım. Kış için yapılması gerekenler diye genel bir çok yazı okudum. Sıfır araçtada aynı şeyleri yapmam gerekir mi yoksa antifiriz koy yürü mü dersiniz? Ayrıca kış lastiği almalımıyım? Yoksa lastikler daha 2000km yol yaptı idare eder mi? Almalıysam marka öneriniz var mıdır?

Sorularımı okuyan herkese teşekkür ederim.

Öncelikle aracınız hayırlı olsun... Kazasız belasız sürüşler dilerim. Aracınız yeni olduğu için aslında yapılması gereken pek bir bakım yok. Halihazırda motor suyu antifriz karışık olarak gelir. Sadece derecesini kontrol ettirip gerekirse antifriz ekletilebilir. İkinci olarak, internette çeşitli sitelerde satılan kışlık cam suyu alıp, kış gelmeden aracınıza bunu koymanızı öneririm. Keza cam suyu donacaktır. Kışlık lastik demişsiniz. Kışlık lastikte size önereceğim üç marka var, hangisini alırsanız alın işinizi görecektir. Ben tercihimi continental den yana kullandım..

1) Continental ContiWinterContact TS 850
2) Good Year Ultra Grip 8
3) Nokian WRD3

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yetkili servise gidip antfriz ölçümü yaptırın. o bölgenin soğuğuna yetecek antfriz araçta varmı yokmu kontrol ettirin.
kış lastiği o bölgede bence şart. eğer aracı karda buzda kullanıcam derseniz.
ayrıca cam silecek suyuna benzinlikte satılan antfrizli cam sularından alın doldurun...

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın antifirizini ölçtürün .aslında gerek de yok sonucta 1 aylık araç , cam suyuna özel cam suyu antifirizi koyun kafi.. wurth tercih etmenizi tavsiye ederim

kış lastiği de aldınız mı olay tamamdır

ebroker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevaplar için teşekkürler kış lasitği almak şart sanırım. kışın çok kullanmayı düşünmüyorum ama mecbur kullanacağımız zamanda olacak. Lastik konusunda başka fikirleri olan varsa beklerim uygun fiyatlı 205/55 R16 ebatlarında

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevaplar için teşekkürler kış lasitği almak şart sanırım. kışın çok kullanmayı düşünmüyorum ama mecbur kullanacağımız zamanda olacak. Lastik konusunda başka fikirleri olan varsa beklerim uygun fiyatlı 205/55 R16 ebatlarında

Uygun fiyat gibi bir kıstas var ise, tek çıkış Petlas veya Lassa Snoways tir. Bu lastiklerde beğeni toplayan lastiklerdir. Ancak tabiki daha önce verdiğim 3 marka gibi değildirler..

ebroker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uygun fiyat gibi bir kıstas var ise, tek çıkış Petlas veya Lassa Snoways tir. Bu lastiklerde beğeni toplayan lastiklerdir. Ancak tabiki daha önce verdiğim 3 marka gibi değildirler..

GOODYEAR 205/55 R16 91T UltraGrip 8 Kış Lastiği ( Üretim Yılı : 2013 )

Nokian 205/55 R16 91H Nokian WR A3 Kış Lastiği

Nokian 205/55 R16 91H Nokian WR D3 Kış Lastiği

Şunlar iyi gibi geldi bana. nokian ların farkını anlayamadım ama hangisi daha uygun sizce

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gösterdğiniz lastikler gayet iyi ancak Nokianlar arasında A3 tam olarak kış lastiği diyemeyiz, yani nasıl diyim sadece düz asfalt için tasarlanmış kış lastiği diyebiliriz. Nokian ın kış lastiği D3 tür. Öte yandan Good Year kalitesi ispatlanmış bir lastiktir. Ancak baktığınız site konuyla ilgili olarak biraz pahalıdır. Nokianlar için öyle ama Good Year n fiyatı gayet uygun görünüyor.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nakit sıkıntısı yoksa Michelin... Nakit sıkıntısı varsa Petlas al yola devam et... Peder beyin araca petlas aldık, çok memnunuz...