Yeni Astra J 1.6 Dizel 136 HP İncelemelerim

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Yeni Astra J 1.6 Dizel 136 HP İncelemelerim

albertxx link' Alıntı:
Önceden 1.6 atmosferik tartışmasındada tutum aynıydı.Ayrıca resim yanlış çünkü 1.3cdti start stop opsiyonu olan resmi koymanız lazım ki ondada değerler 1.3 lehine dönüyor 136 ile karşılaştırma açısından.Ancak fabrika verisi hiç bir zaman tutmaz gerçek yol şartlarında.

Son litre farkı ise yazdığınız her hızda önce olucağı ile ilgili sizin 8.2 yaktırmanız ve 10bin fark verilmez demenizle ilgiliydi.Neyse sorun değil 0 için durum dediğiniz gibi olabilir ancak diğer konularda dediğiniz olaylar pek doğru olmuyor.

Tutumum değişmedi halen değişmeyecekte, forumda bazılarını anlamıyorum. Aracını eleştirdiğim üye gelip bana sataşıyor. Resim yanlış lafa bak orada 1.3 start stop yazıyor mu hayır, ecoflex olmayan 1.3 motorun teknik verileri, opel broşüründe o var ekledim. Motordan azıcık anlayan biri zaten start stopun şehir dışı tüketimi etklemeyeceğini, şehir için de de 0.1 litre gibi anlamsız bir farka yol açacağını bilir. Siz gelmiş burada araç farklı, resim yanlış diyorsunuz. Buyrun bu da start stoplu 1.3 dizel verisi;
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 5,1 lt
Şehir Dışı: 3,6 lt
kaynak:http://www.arabam.com/otomobil-testleri/opel-astra-1-3-cdti-ecoflex/290341
IedrM58.jpg

Sonuç ne oldu? 0.1 litre şehir içinde az yakıyormuş. 1.3 lehine nerde dönüyormuş? Fabrika verisi hiçbir zaman tutmaz bunu biliyorum, fabrik verileri sabit değişkenlerle yapılır ve dikkat edin her motor aynı şartlarda test edilir. Burada kendi değerimle fabrika verisini kıyaslamıyorum, fabrika test verilerini kıyaslıyoruz.

Diğer konularda dediklerim pek doğru olmuyor?
Rica ederim sizin yazdığınız hangi iddia doğru?

Karaca06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Uslubum gayet doğal, şahsi olarak kimseye birşey söylemedim, kul yapısı bir aracı eleştirdim. 15 bin fark 2. elde olabilir ben 0km için yazdım 3500 fark var dedim. 0 km alırken bayiye gidip 3500 lira vermeyip 1.3 dizeli kaç kişi alır? %80 almaz, teknik bilgi sahibi olmayan azınlık az yakıyor diye alabilir. Yazdıklarım abartı değil clio abea, doblo kullandınız mı bilmiyorum ama ağırlık avantajı ile astra'dan çok daha seri araçlar. Çevremde 1.3 dizel kullanan iki kişi var ikisi de aracın harika olduğunu ama motorun özellikle sollamalarda sıkıntı çıkardığını, ilk 3 viteste ağır kaldığından şikayetçi. Ben şehir içinde 200 km kadar kullandım 1.6 atmosferik sonrası beni tatmin etmedi. 10.000 fazla verip bu motoru alsaydım çok pişman olurdum. Velhasıl astra j konusunda ciddi bilgi birikimine sahip biriyim, forumu biraz takip etseydiniz 5 vites 95hp gibi basit teknik veriler konusunda haberiniz yok şeklinde bana cevap yazmazdınız. Otomatik 1.6'yı bilmem ama manuel 1.6 atmosferik her hız aralığında 1.3 dizelin önünde yer alır. 1.6 dizeli dip gaz kullanarak ortalama 8.2 yaktırdım bu hafta sonu testte. 1.3 sahipleri sürekli kendi araçlarının daha az yakacağını savunuyor ama bu basit mantıkla ortaya çıkan bir sonuç. Astranın 1450 kg'lık kütlesi hesaba katılmıyor. Sürekli yazıyorum forumda 1.3 dizel bu araç için yetersizdir. Beni destekleyen verilerse opelden geliyor, işte hiç incelenmeden yorum yapılan1.6 dizellerin yakıt tüketim verileri;

IedrM58.jpg

Görüldüğü gibi şehir içinde 1.3 motor ağır kasanın altından kalkamıyor ve çok yakıyor, 1.6 dizelse sanılanın aksine daha fazla yakmıyor. 90km hızda bile şehir dışı aynı yakıt tüketimi olan araçlar ama forumda birçok 1.3 dizel sahibi sizin gibi 90km sabit hızda 1.6 çok yakar diyor. Lütfen aracınızı eleştiren üyelere karşı daha anlayışlı olalım, böylece daha sağlıklı kullanıcı deneyimleri ortaya çıkacaktır. Selamlar, saygılar.
Yaşınız ve sürüş tecrübeniz elbette benden çok daha fazla buna saygı duyuyorum ama piyasada kullanmadığım araba da kalmadı diyebilirim.Ben forumu takip ettiğim kadarıyla 1.3 cdti kullanıcılarından sıfır fiyatı arasındaki farkı etmez diye birşey duymadım çoğunluğundan diyelim.Herkes aracını satıp üzerine 15 20 bin lira koyup 1.6 cdti almanın mevcut kasa için mantıklı olmadığından bahsettiler.Elbette şuan 0 araç alcak olsam 4 bin lira farkı verir 1.6 cdti alırım.Ayrıca sollamalarda sıkıntı çektiğini söyleyen arkadaşlar daha önce ne kullanıyormuş merak ettim doğrusu.Doblo tarzı araçlar bahsettiğiniz gibi kalkışlarda daha seri ama 3.vitesten sonra astra 1.3 cdtiye yetişmesi söz konusu olamaz bunun aksini iddaa eden birisi varsa deneyelim :)

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

astrajtiger link' Alıntı:
Yaşınız ve sürüş tecrübeniz elbette benden çok daha fazla buna saygı duyuyorum ama piyasada kullanmadığım araba da kalmadı diyebilirim.Ben forumu takip ettiğim kadarıyla 1.3 cdti kullanıcılarından sıfır fiyatı arasındaki farkı etmez diye birşey duymadım çoğunluğundan diyelim.Herkes aracını satıp üzerine 15 20 bin lira koyup 1.6 cdti almanın mevcut kasa için mantıklı olmadığından bahsettiler.Elbette şuan 0 araç alcak olsam 4 bin lira farkı verir 1.6 cdti alırım.Ayrıca sollamalarda sıkıntı çektiğini söyleyen arkadaşlar daha önce ne kullanıyormuş merak ettim doğrusu.Doblo tarzı araçlar bahsettiğiniz gibi kalkışlarda daha seri ama 3.vitesten sonra astra 1.3 cdtiye yetişmesi söz konusu olamaz bunun aksini iddaa eden birisi varsa deneyelim :)
Tekrar yazayım 0 km araç alırken 1.3 dizel almak çok mantıksız, 1.3 sahibi birinin 1.6 alması eski kasanın satıldığı şu dönemde çok daha mantıksız. Aracı tek kişi kullanıyorsunuz sanırım, standart bir aile gibi 4 kişi ve bagajla seyahat ettinizmi bilmiyorum sollamaları bir de öyle deneyin. Doblo vs. muhabbetini uzatmak istemiyorum, 109'luk doblo ,110'luk connect, berlingo, partner gibi araçlarla 1.3 dizel astra j 180km hıza kadar başedemez, bence hiç denemeyin bile :)

Karaca06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Tekrar yazayım 0 km araç alırken 1.3 dizel almak çok mantıksız, 1.3 sahibi birinin 1.6 alması eski kasanın satıldığı şu dönemde çok daha mantıksız. Aracı tek kişi kullanıyorsunuz sanırım, standart bir aile gibi 4 kişi ve bagajla seyahat ettinizmi bilmiyorum sollamaları bir de öyle deneyin. Doblo vs. muhabbetini uzatmak istemiyorum, 109'luk doblo ,110'luk connect, berlingo, partner gibi araçlarla 1.3 dizel astra j 180km hıza kadar başedemez, bence hiç denemeyin bile :)
Yalnış biliyorsam düzeltin 109luk doblo bile olsa ki piyasada daha düşük versiyonları da var o tarz araçlar yüksek hıza çıkma konusunda yeterli aerodinamik yapıya sahip değiller artı 10 15 beygir o rüzgar direncini kırmaya yetmez 180 biraz iddaalı oldu  sanırım sizin araçta 1.6 115 hplik ünite benim önceki aracım astra h sedan 111.yılda kullandığım ünitedir kendisi ve iki araç da tek kişi olsun ve uzun yollardaki uzun yokuşlar olsun aracınız benim aracıma maalesef yetişemez mesela önceki astra h sedan 1.6 115 hp aracımla konya yolu 70 radarını geçtikten sonra gazlayınca araç 120 km e yaklaşınca kepekli ışıklarına geliyordu şimdiki aracım 1.3 cdti astra j ise 135 136 km hızı buluyor ışıklara geldiğinde 1.3 astraya yeterli ama 1.6 cdti çok çok başarılı bir ünite  bravoo

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yalnış biliyorsam düzeltin 109luk doblo bile olsa ki piyasada daha düşük versiyonları da var o tarz araçlar yüksek hıza çıkma konusunda yeterli aerodinamik yapıya sahip değiller artı 10 15 beygir o rüzgar direncini kırmaya yetmez 180 biraz iddaalı oldu  sanırım sizin araçta 1.6 115 hplik ünite benim önceki aracım astra h sedan 111.yılda kullandığım ünitedir kendisi ve iki araç da tek kişi olsun ve uzun yollardaki uzun yokuşlar olsun aracınız benim aracıma maalesef yetişemez mesela önceki astra h sedan 1.6 115 hp aracımla konya yolu 70 radarını geçtikten sonra gazlayınca araç 120 km e yaklaşınca kepekli ışıklarına geliyordu şimdiki aracım 1.3 cdti astra j ise 135 136 km hızı buluyor ışıklara geldiğinde 1.3 astraya yeterli ama 1.6 cdti çok çok başarılı bir ünite  bravoo

hocam burada yazmadan edemeyeceğim... Devir çevirerek geçemeyeceğim 1.3 astra olduğunu düşünemiyorum.. O bahsettiğiniz yolu  bilmiyorum ama Türkiye 'nin sayılı rampalarından birinde 1.6 115 aracım ile her gün 2. vites 100 km ile çıkabiliyorum soldan soldan .. Otoyoldaki sürat performansını anlatmaya gerek yok malum 3 bin devirden sonra başlıyorum ben olaya..  ;)

Karaca06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

wave61 link' Alıntı:
hocam burada yazmadan edemeyeceğim... Devir çevirerek geçemeyeceğim 1.3 astra olduğunu düşünemiyorum.. O bahsettiğiniz yolu 1.6 115 aracım ile bilmiyorum ama Türkiye 'nin sayılı rampalarından birinde her gün 2. vites 100 km ile çıkabiliyorum soldan soldan .. Otoyoldaki sürat performansını anlatmaya gerek yok malum 3 bin devirden sonra başlıyorum ben olaya..  ;)
Aynı üniteyi ben de kullandım 1.6 115 hp aracım vardı kendi verilerimi paylaştım yüksek tork yokuşta her zaman öndedir hocam  bravoo

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aynı üniteyi ben de kullandım 1.6 115 hp aracım vardı kendi verilerimi paylaştım yüksek tork yokuşta her zaman öndedir hocam  bravoo

kesinlikle öndedir ilk zamanlarda bu arabayı aydığımda 1.4 fiestadan sonra çok üzdü beni... Füze gibi çıktığım yokuşları ki dijital klima vardı o aracımda kasmıyordu hiç... Astramla çıkamaz oldum...araçta misafirlerimle 2 den 1 e düşmek zorunda kaldım yokuşlarda şehir içinde... Sonra anladım ki bu araç böyle kullanılmaz.. Yüksek devir çeviriyorum bakıyorum yola ona göre devir... Tüketime bakmamaya başladım...12.5 civarı yakıyorum ort hız 27-28 sıkıntı yok  :D Bir de lpg takarsam perişan olurum  :D

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Yalnış biliyorsam düzeltin 109luk doblo bile olsa ki piyasada daha düşük versiyonları da var o tarz araçlar yüksek hıza çıkma konusunda yeterli aerodinamik yapıya sahip değiller artı 10 15 beygir o rüzgar direncini kırmaya yetmez 180 biraz iddaalı oldu  sanırım sizin araçta 1.6 115 hplik ünite benim önceki aracım astra h sedan 111.yılda kullandığım ünitedir kendisi ve iki araç da tek kişi olsun ve uzun yollardaki uzun yokuşlar olsun aracınız benim aracıma maalesef yetişemez mesela önceki astra h sedan 1.6 115 hp aracımla konya yolu 70 radarını geçtikten sonra gazlayınca araç 120 km e yaklaşınca kepekli ışıklarına geliyordu şimdiki aracım 1.3 cdti astra j ise 135 136 km hızı buluyor ışıklara geldiğinde 1.3 astraya yeterli ama 1.6 cdti çok çok başarılı bir ünite  bravoo
Benim motor 1.6 atmosferik tam bir fiyasko. 1.3 dizel torku sayesinde rampada üstün gelecektir ama düz yolda araç boşsa hiçbir şansı yok. Benim aracım sizinkini geçer muhabbetinde değilim, ben 2013 model arabamı 38'e aldım fiyat/performans olarak gayet memnunum. Bütçem olsa 1.4t alırdım. 1.3 dizeli sürekli eleştiriyorum ve birçok kişi rahatsız oluyor farkındayım ama bana göre 1.6 atmosferik ve 1.3 dizel böyle spor bir araca yakışmıyor. Burada insanların araçlarını eleştirirken ki amacımız bu sayfaları okuyanlara fikir verebilmek.

Karaca06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

wave61 link' Alıntı:
kesinlikle öndedir ilk zamanlarda bu arabayı aydığımda 1.4 fiestadan sonra çok üzdü beni... Füze gibi çıktığım yokuşları ki dijital klima vardı o aracımda kasmıyordu hiç... Astramla çıkamaz oldum...araçta misafirlerimle 2 den 1 e düşmek zorunda kaldım yokuşlarda şehid içinde... Sonra anladım ki bu araç böyle kullanılmaz.. Yüksek devir çeviriyorum bakıyorum yola ona göre devir... Tüketime bakmamaya başladım...12.5 civarı yakıyorum ort hız 27-28 sıkıntı yok  :D
Ayrıca ben 1.6 115 hp üniteyi çok beğenirim kendini ispatlamış sorunsuz bir motor olur kendisi :) 1.6 115 hp AS astra j arkadaşımda var ona 2 boy fark attım ama düzden emin değilim yokuş olmadığı müddetçe :)))

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ayrıca ben 1.6 115 hp üniteyi çok beğenirim kendini ispatlamış sorunsuz bir motor olur kendisi :) 1.6 115 hp AS astra j arkadaşımda var ona 2 boy fark attım ama düzden emin değilim yokuş olmadığı müddetçe :)))

1.3 e geçsem mi diye düşünüyorum ama macera arama işte sorunsuz, turbosuz , sessiz, konforlu bomboş bi aracın var 4-5 litre fazla ortalaman olsun diyorum pardon 7-8 litre  :D :D  otur yerine diyorum ama yaz geliyor ya kaşıntılarım mı arttı ne  :D