yeni astra sedan 1.4 otomatik vites aracımda ESP çalışmıyor.

berfe1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım 3 haftalık 1500 km de. bugun uygun bir yolda hafif yokuş aşağı aracın esp sini test etmek istedim süratim 75-80 km arasındaydı  hızlı hareketlerde sola doğru hafif virajda aracı kaydırdım arka taraf spin attı ancak esp devreye girmedi. ekrana baktım esp ışığıda yanmadı.  sebebi ne olabilir. farklı bir şekilde mi davranmam gerekir nasıl devreye sokarım yardımcı olmanız dileğiyle.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: yeni astra sedan 1.4 otomatik vites aracımda ESP çalışmıyor.

berfe link' Alıntı:
aracım 3 haftalık 1500 km de. bugun uygun bir yolda hafif yokuş aşağı aracın esp sini test etmek istedim süratim 75-80 km arasındaydı  hızlı hareketlerde sola doğru hafif virajda aracı kaydırdım arka taraf spin attı ancak esp devreye girmedi. ekrana baktım esp ışığıda yanmadı.  sebebi ne olabilir. farklı bir şekilde mi davranmam gerekir nasıl devreye sokarım yardımcı olmanız dileğiyle.
bunu en iyi test etmenizin yolu boş bir göbekten tam gaz dönmeye çalışmanızla olur araç tam gazda dönerken esp ışığı yakar yakmaz ise bir servise gidip arıza kodu okutun.

bbeerrkk67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

merhaba;
benım test ettıgım kadarıyla esp hemen devreye girmiyor;az da olsa (limitler dahilinde) savrulmaya izin veriyor;ancak tehlikelli bir durum olduğunda da yine fizik kuralları dahilinde hemen hedef lastiklere fren uygulayarak aracı yoluna sokuyor.
Benım de aracı ilk aldıgımda sızınkı gıbı espnin çalışmaması yönünde bır denemem oldu, ancak bir gün aracı dalgınlıkla 90 derecelik bir virajda çok ani direksiyon haraketi yapınca hemen esp ışığı yanıp söndü ve araç kendini toparladı;yani esp pusuda beklıyor ancak bir miktar savrulmaya da izin veriyor.

ßeta®

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ESP'nin aktif olması için frene basılması gerekmiyormu tam gaz esnasında aktif oluyor mu oluyor ise bilmiyordum ben ,çünkü frenleme yapıp ani frenlemeyi geçip yük gelen tekerlere  mili saniye içinde fren sinyali göndererek sisteme devreye giriyor.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Öeta® link' Alıntı:
ESP'nin aktif olması için frene basılması gerekmiyormu tam gaz esnasında aktif oluyor mu oluyor ise bilmiyordum ben ,çünkü frenleme yapıp ani frenlemeyi geçip yük gelen tekerlere  mili saniye içinde fren sinyali göndererek sisteme devreye giriyor.

Esp nin çalışması için frene basmaya gerek yok. Savrulma algıladığı an işini yapıyor.

berfe1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugün tekrar denedim bir viraja sert biçimde girdim birisi arkadan arabayı tuttu sanki ve esp ışığıda yandı.

kursatihtilali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar bu yazılanları şaşkınlıkla okuyorum, bu tür testler çok tehlikeli bence,  Allah muhafaza trafikte falan sadece ESP'ye güvenilmez, o esnada lastik patlayabilir mesela, yollar da kusursuz değil ülkemizde... Tabi ki can sizin mal sizin fakat bence çok yanlış..

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Daha önce forumda paylaşılan videolarda görmüssünüzdür. Düz yolda çift şerit değişimi yaparken kayan arabayı ESP toparliyor ,fakat direksiyonda hicbir düzeltme yapmazsanız araç düz cizgiden 30-40 derece sağa gidiyordu.Bunun anlamı şu, ESP siz hiçbir yapmadan sizi düz çizgide tutamaz, kaymayı engeller, fakat kaymayı engelleyinceye kadar ki milisaniyeler içerisinde arabanın burnu farklı tarafa dönerse yoldan dışarı çıkmamak için sürücünün anında direksiyonda düzeltme yapması lazım.Bu bakımdan ESP olsa da aracın kontrol dışında bir doğrultuda gitmesi söz konusu.Bu bakımdan bu gibi denemeleri trafik dışından yapmakta fayda var.