Yokuşta Kalkış Desteği İkazı

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Yokuşta Kalkış Desteği İkazı

fpotur link' Alıntı:
Benım aracım Cosmo bende herhangı bır ısık yok sadece yokuslarda aracımın fırenı baya bı sertlesıyor
bıraktıgımda aracım hıc yerınden oynamıyor ta kı 3 sn den sonra :)
aynen bendede gostergede ısık felan yok

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet, ben de denedim ve emin oldum. 2010 Cosmo'da uyarı muyarı yok kardeşim :)

eyupuzger1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende denedim bendede ne uyarı ne bir ikaz var, frenden çekiyorum duruyor :) gaza basıncada fren kendini bırakıyor devam :)

tay22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu konu hakkında birşey sorucaktım acaba yokuştayken frenden ayagınızı cektiginizde belli bir sure mi tutuyor aracı yoksa araba hareket edene kadar daima frende mi tutuyor aracı? Ya aslında bu soruyu sormamın sebebi ben eylul gibi astra yi almayı dusunuyorum ama su ana kadar hep otomatik kullandım. Duz vites mantigini biliyorum cok az da olsa pratigim var ama hic trafige duz vitesle cikmadım korkum yokuslardaki bu kaydırma muhabbeti eger bu sorunu da halledersem arabami manuel almak istiyorum . Mesela pederde Vw Tiguan var onda "Auto Hold" tusu bulunuyor ona bastiginiz zaman  ayagınızı frenden cektiginizde araba hep sabit kalıyor hic geri kaymıyor belli bir suresi falan yok yani astrada da boyle mi ? Teşekkürler şimdiden ...

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tay22 link' Alıntı:
bu konu hakkında birşey sorucaktım acaba yokuştayken frenden ayagınızı cektiginizde belli bir sure mi tutuyor aracı yoksa araba hareket edene kadar daima frende mi tutuyor aracı? Ya aslında bu soruyu sormamın sebebi ben eylul gibi astra yi almayı dusunuyorum ama su ana kadar hep otomatik kullandım. Duz vites mantigini biliyorum cok az da olsa pratigim var ama hic trafige duz vitesle cikmadım korkum yokuslardaki bu kaydırma muhabbeti eger bu sorunu da halledersem arabami manuel almak istiyorum . Mesela pederde Vw Tiguan var onda "Auto Hold" tusu bulunuyor ona bastiginiz zaman  ayagınızı frenden cektiginizde araba hep sabit kalıyor hic geri kaymıyor belli bir suresi falan yok yani astrada da boyle mi ? Teşekkürler şimdiden ...
Benim aracı alacağım dönemlerde sürekli aklımda olan soruydu bu, çünkü bende sizin gibi otomatikten manuel e geçiş yapmıştım, zaten bu araçtaki yokuşta kalkış desteğine de güvenerekten aldım birazda, çünkü otomatikten manuel e geçen adamı en tedirgin eden şey acaba yokuşta kaydırırmıyım, yada istop edermiyim düşüncesidir. şunu söyliyim araç yokuştayken frenden ayağınızı çektinizde belli bir süre duruyor, yani frenden ayağımı çekeyim bir çay kahve içeyim araç durur böyle diye düşünmeyin :), birkaç saniye bekliyor fakat bu süre bile sizin zaten aracı kaldırmanız için hayli hayli yeterli. Yalnız çok nadiren bile olsa bazı durumlarda devreye girmeyebiliyor, fakat bu çok nadiren yaşanıyor. Yalnız aracı dizel alırsanız, yokuşlarda kalkışta yarım debriyajı, motorun gücünden dolayı, biraz daha fazla yapmanız gerekiyor.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

3 saniye tutuyor yanlış bilmiyorsam ama bence uzun bir süre çok yeterli ama alışık olmadığınız için zorlanabilirsiniz belki bir süre bunun için tiguan de olduğu gibi auto hold yerine elektronik el frenini kullanırsınız auto hold gibi olur kaldırırken sadece gaza basıp gitmeniz yeterli el frenini indircem diye uğraşmaya gerek yok

tay22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

markopasa86 link' Alıntı:
[quote author=tay22 link=topic=1813.msg43662#msg43662 date=1313566272]
bu konu hakkında birşey sorucaktım acaba yokuştayken frenden ayagınızı cektiginizde belli bir sure mi tutuyor aracı yoksa araba hareket edene kadar daima frende mi tutuyor aracı? Ya aslında bu soruyu sormamın sebebi ben eylul gibi astra yi almayı dusunuyorum ama su ana kadar hep otomatik kullandım. Duz vites mantigini biliyorum cok az da olsa pratigim var ama hic trafige duz vitesle cikmadım korkum yokuslardaki bu kaydırma muhabbeti eger bu sorunu da halledersem arabami manuel almak istiyorum . Mesela pederde Vw Tiguan var onda "Auto Hold" tusu bulunuyor ona bastiginiz zaman  ayagınızı frenden cektiginizde araba hep sabit kalıyor hic geri kaymıyor belli bir suresi falan yok yani astrada da boyle mi ? Teşekkürler şimdiden ...
Benim aracı alacağım dönemlerde sürekli aklımda olan soruydu bu, çünkü bende sizin gibi otomatikten manuel e geçiş yapmıştım, zaten bu araçtaki yokuşta kalkış desteğine de güvenerekten aldım birazda, çünkü otomatikten manuel e geçen adamı en tedirgin eden şey acaba yokuşta kaydırırmıyım, yada istop edermiyim düşüncesidir. şunu söyliyim araç yokuştayken frenden ayağınızı çektinizde belli bir süre duruyor, yani frenden ayağımı çekeyim bir çay kahve içeyim araç durur böyle diye düşünmeyin :), birkaç saniye bekliyor fakat bu süre bile sizin zaten aracı kaldırmanız için hayli hayli yeterli. Yalnız çok nadiren bile olsa bazı durumlarda devreye girmeyebiliyor, fakat bu çok nadiren yaşanıyor. Yalnız aracı dizel alırsanız, yokuşlarda kalkışta yarım debriyajı, motorun gücünden dolayı, biraz daha fazla yapmanız gerekiyor.
[/quote]

Hmm peki sizde otomatikten manuele geciş yapınca ne kadar surede alıştınız arabanıza (bu arada bende benzinli alıcam) yani bazı araclar var mesela ya cok asagıda kavrıyor ya cok yukarıda kavrıyor peki opelin debrijayi "Stajyer Düz vites kullanıcıs" icin cok zorluk cikartiyor mu ? :)

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tay22 link' Alıntı:
[quote author=markopasa86 link=topic=1813.msg43664#msg43664 date=1313566580]
[quote author=tay22 link=topic=1813.msg43662#msg43662 date=1313566272]
[/quote]

Hmm peki sizde otomatikten manuele geciş yapınca ne kadar surede alıştınız arabanıza (bu arada bende benzinli alıcam) yani bazı araclar var mesela ya cok asagıda kavrıyor ya cok yukarıda kavrıyor peki opelin debrijayi "Stajyer Düz vites kullanıcıs" icin cok zorluk cikartiyor mu ? :)
[/quote]
Ben aracımı alacağım haftadan bir önceki cumartesi günü, kuzenimdeki manuel şirokko ile 1 saatlik bir test sürüşü yaptım, bilen bilir yeşilköydeki dünya ticaret merkezinni geniş bir otoparkı var, orda biraz dolaştım, sonra baktım hiç bir aksilik yaşamıyorum direk yoka çıktım ataköy bakırköy dolandım, ki ehliyet aldığım günden sonra kullandığım ilk manuel araçtı. Baktım kullanıyorum, aracı teslim almaya tek başıma gittim. Gelirken bir kere stop ettirdim, o da zaten kavramayı çözmek i,çindi, ki benim araç dizel, biraz zor kalkıyor, benzilide bunu yaşayacağınızıda sanmam. Aracı aldığım ilk 2-3 gün yalan değil, ' ben nasıl kullanıcam bunu 3-4 sene, ne diye bulaştım düz vitese ah eşşek kafam' edalarıyla geliyordum eve, hatta o günlerde de yazmıştım bir an önce eve gelip arabayı park etmek istiyordum. Ama günler geçtikçe, aracın dilinden, kavramasından anlamaya başladım, yaklaışk 1 ay sonrada aracımdan zevk alarak kullanmaya, haftasonları gezmeye başladım. Bu biraz sizinlede alakalı.

Birde şunu ekliyim, ilk günlerde aracı stop ettirdiğimde kendi kendime kızıyordum, sövüyordum açıkçaçası, ama şimdide arada stop ettiğim oluyor (2-3 ayda bir falandır oda), fakat bunu çok doğal karşılıyorum, gülüp geçiyorum. :)

ekoli06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende 6 yıl kadar otomatik vites araç kullandıktan sonra düz vites kullanmaya başladım. Ancak daha önce 4 yıl kadar düz vites araç kullanmıştım. 1-2 gün içinde araca alıştım. Dizel araçta biraz daha farklı kullanmak gerektiği de kesin. Yokuşta kalkış destek sistemi çok kullanışlı, özellikle dik yokuşlarda çok işe yarıyor.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

epey çok otomatik kullanıcısı varmış. ben de tam tersine hep manuel tercih ettim, bence sürüş zevki manuelde yaşanıyor.