Yolda Giderken Elektronik Park(El) Freninin Çekilmesi

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yolda Giderken Elektronik Park(El) Freninin Çekilmesi

esad J link' Alıntı:
park freni normalde sadece arkaları kitliyor da haraket halinde 4 tekeri kitlediğini bilmiyordum
ben özellikle toprak yolda denedim araba atarmı diye ama el freni direk arabayı yere yapıştırıyor hızlıykende atma riski yok olduğu yere çekiyor aracı

[quote author=vigilante8 link=topic=3108.msg68790#msg68790 date=1323601444]
Birde acemi birine bu arabayı kullandıramıyorsunuz. Eski aracımda sakin yollarda direksiyonu eşime verirdim. bende sağ taraftan sol elim elfreninde kontrollüce eşim aracı sürerdi. Bu aracta güvenip böyle bir şey yapamıyorum.

ya benim kız kardeşim(16) haftasonları eve geldiğimde ben uyanana kadar anahtarı alıp arabayı kaçırıyor
[/quote]

Usta öğreticiyim direksiyon konusunda. ancak acemi birine verdiğinizde acil durumda bu aracın kontrolünü ele alma olasılığınız çok düşük.

esad J

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vigilante8 link' Alıntı:
[quote author=esad J link=topic=3108.msg68791#msg68791 date=1323601781]
park freni normalde sadece arkaları kitliyor da haraket halinde 4 tekeri kitlediğini bilmiyordum
ben özellikle toprak yolda denedim araba atarmı diye ama el freni direk arabayı yere yapıştırıyor hızlıykende atma riski yok olduğu yere çekiyor aracı

Birde acemi birine bu arabayı kullandıramıyorsunuz. Eski aracımda sakin yollarda direksiyonu eşime verirdim. bende sağ taraftan sol elim elfreninde kontrollüce eşim aracı sürerdi. Bu aracta güvenip böyle bir şey yapamıyorum.

ya benim kız kardeşim(16) haftasonları eve geldiğimde ben uyanana kadar anahtarı alıp arabayı kaçırıyor
[/quote]

Usta öğreticiyim direksiyon konusunda. ancak acemi birine verdiğinizde acil durumda bu aracın kontrolünü ele alma olasılığınız çok düşük.
[/quote]

bence tam tersi çünkü park freni ayak freninin aynı tepkisini veriyor el freninden daha az tehlikeli heralde denemediniz

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

esad J link' Alıntı:
[quote author=vigilante8 link=topic=3108.msg68794#msg68794 date=1323601977]
[quote author=esad J link=topic=3108.msg68791#msg68791 date=1323601781]

Denemeye cesaret edemedim. El freninde oranlamayı yapabiliyorsunuz. Yani yaninızdaki hızını düşürmesede siz el freniyle kontrolu ufak ufak ele alabilyorsunuz. Bizim araçlarda çektiğinizde ise zrank diye duruyor. Bırakın acemiyi ileri teknik sürüşe sahip adamı bile paniklettiriyor. Zaten yukarıda detayları paylaştım dün böyle korkunç bir olay yaşadım. Allahtan yakın takip eden birileri yoktu. Yoksa benim arka koltuğa misafir olurdu.  

[/quote]

[/quote]

bence tam tersi çünkü park freni ayak freninin aynı tepkisini veriyor el freninden daha az tehlikeli heralde denemediniz
[/quote]

Hayır denemedim. Acemi birine arabayı kullandırırken normal el freni ile ufak ufak müdahalede bulunabiliyorsunuz. Yani acemi biri gaz kesmedi. tehlikeli bir kavşağa yaklaşıyorsunuz. Usul usul müdahale ederek aracı gerekli düzeye kadar süratini indirgeyebilirsiniz. Bizim araçlarda böyle bir şey yok. ևekilince ZRANK diye duruyor. Arkanızda yakın takip eden bir araç varsa o araç sürücüsü sizin arka koltuğuzda her an misafir olarak gelebilir. Bırakın acemi sürücüyü ileri teknik sürüş deneyimine sahip birini bile panikletiyor. Zaten yukarda bundan bassetim. Yaşadığım korku dolu bir kaç saniyeyi aktardım.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Esad in dedigine katiliyorum elinizi cekili tutarsaniz normal el freninden daha etkili yani 4 tekeri kilitliyor acemi birini ogretmeniz daha kolay.  Gaza basinca devre disi oluyor dedim siz ayaginiz gazdayken debriyaja basmissiniz yani araci kendini haline birakmissiniz.arabaniza tam alisamadiniz herhalde.

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bulent_tnt link' Alıntı:
Esad in dedigine katiliyorum elinizi cekili tutarsaniz normal el freninden daha etkili yani 4 tekeri kilitliyor acemi birini ogretmeniz daha kolay.  Gaza basinca devre disi oluyor dedim siz ayaginiz gazdayken debriyaja basmissiniz yani araci kendini haline birakmissiniz.arabaniza tam alisamadiniz herhalde.

Bende tam olarak bundan bahsediyorum zaten. ևok etkili bir şekilde sanırım 4 tekeri kilitliyor. Yani kontrolünüzden çıkıyor. Doğal olarak eğer sağ koltukta iseniz acemi kişide kilitlenirse arka koltukta bir bakmışsınız yabancı biri misafirliğe gelmiş. )

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Elinizi cekip birakirsaniz cokta etkili olmuyor. Suda var sofore yolda birsey olursa el frenini cekili tutup direksiyonu tutarak araci acil durumda durdurabilirsiniz normal el freninde suratle cekerseniz savrulursunuz.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mesajı yeni görüyorum, büyük geçmiş olsun.

Hemen aklıma geliveren bir çözüm elektronik park frenini koyu renk bir bez ya da kağıt ile kapatmak, böylece küçük çocukların dikkatini çekmez.İhtiyaç halinde zaten orda olduğunu bilirsiniz.

Birkaç arkadaş çok değerli iki bilgi paylaşmış, 40 kms sınırı ve yavaş-hızlı çekme arasındaki fark.Bu bilgilerin kullanma kılavuzunda yer alması gerekiyordu.Fakat diğer yandan şu da var.Yüksek hızda tekerlekleri kilitleyecek fren yapılmaması gerektiğini Opel mühendisleri de biliyordur.O kadar aracın yol tutuşu falan iyidir diyoruz, di mi?

Umarım bu mesajı GM den yetkililer görür de, EPF nin park manevrası haricinde nasıl kullanılması gerektiğini açıklarlar.

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Mesajı yeni görüyorum, büyük geçmiş olsun.

Hemen aklıma geliveren bir çözüm elektronik park frenini koyu renk bir bez ya da kağıt ile kapatmak, böylece küçük çocukların dikkatini çekmez.İhtiyaç halinde zaten orda olduğunu bilirsiniz.

Birkaç arkadaş çok değerli iki bilgi paylaşmış, 40 kms sınırı ve yavaş-hızlı çekme arasındaki fark.Bu bilgilerin kullanma kılavuzunda yer alması gerekiyordu.Fakat diğer yandan şu da var.Yüksek hızda tekerlekleri kilitleyecek fren yapılmaması gerektiğini Opel mühendisleri de biliyordur.O kadar aracın yol tutuşu falan iyidir diyoruz, di mi?

Umarım bu mesajı GM den yetkililer görür de, EPF nin park manevrası haricinde nasıl kullanılması gerektiğini açıklarlar.

Evet aynen beni çok iyi anladınız. EPF'nin düğmesi ışıklı  ve parlak olduğu için ister istemez küçük çocukların dikkatini çekiyor. Sizde doğal olarak dikkatinizi yola veriyorsunuz.

Bir arkadaş 40 Km üzerinde süratlerde devreye girmiyor dedi. kendi yaptığı testten teşekkür ederim o nun söylemi beni rahatlattı. Ama bunla ilgili kullanım klavuzda teknik bilgi yok. yada ben görmemiş olabilirim.

Diğer arkadaşlar yavaş çekme hızlı çekme konusuna açıklık getirmeye çalışmış ancak zaten benim kontrolüm dışımda gerçekleşmiş bir olay. ևocuk hiç beklenmedik anda aniden ve sonuna kadar çekti Ve bir anda 3 şeritli yolda araç ZRANK diye durdu. Serin kanlı biri olmama rağmen panikledim. Sizinde söylediğiniz gibi Umarım bu mesajı GM yetkilileri görür de, EPF nin park haricinde nasıl kullanılması gerektiğini yüksek hızlarda aracın güvenli bir şekilde(kilitlemeden) sürücü yada bir başkası tarafından durdurulması gerektiğini,  çocukların müdahelelerine karşı varsa çözüm yolunu açıklar   

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

elektronik park fireni 40 km nin üstündede devrede ama şu şekilde 40 km nin üstü süratlerde çekildiğinde önce aracın hızını yavaş bir şekilde düşürüyor hız 5 km civarına ince tamamen kilitleniyor bunda maksat panik freni olarak kullanma şöföre bir şey olursa yolcu elektronik freni çekecek ve araç kontrollü bir şekilde yavaşlayıp duracak.