Zorla cam silip para isteyen tipler dadanınca ne yapıyorsunuz? Başımdan geçen olay...

emretrg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vodafone Arena'nın yanındaki tünel çıkışıyla birleşen yolu bilen bilir. Uzun süredir değişik değişik tipler zorla cam silip arabaya dadanıyorlar. Bugün param çıkmadı adam ısrarla isteyip ben ufak ufak ilerlerken arabayı silmeye devam ediyordu. Israrla para olmadığını söylememe rağmen peşimden geldi. En sonunda kıyıda köşede 1 TL buldum ona da hareket yapıp küfürlü bir şey söyledi.

Sonra da ben de bağırarak çıkıştım. Daha sonra arabaya gelerek senin vereceğin parayı da bilmemne diye söylenmeye başladı. Niye bağırıyorsun diye bana dikleniyor. Ben de niye küfür ediyorsun falan diye çıkıştım Sonra parayı alıp attı arabaya 1 lirayı çocuğa bile verilmezmiş falan. Her neyse gereksiz bir tartışma oldu ama kendilerini acındırıp sonra da gurur yapıp bir de üstüne dikleniyorlar.

Varken iyi olmayınca ya da parayı beğenmediklerinde laf söylüyorlar sonra da siz bir şey deyince bir onurları gururları varmış gibi zoruma gitti diye dikleniyorlar. Madem onurun gururun var kendini acındırmayacaksın ya da sana yardım etmeye çalışana da laf söylemeyeceksin. Ama gel de laf anlat. Maalesef bu tipler bu şehrin ülkenin pislikleri haline gelmiş durumda. İnsanların huzurunu kaçırıyorlar. Ardından 155'i aradım, çıkan memura durumu anlatınca ''Tamam ben arkadaşa söylerim'' dedi sadece. Beyaz masayı da aradım ama umursayacaklarını sanmıyorum.

Siz bu tip durumlarda genelde ne yapıyorsunuz? Sakin kalmaya çalışsam da insan bir yerden sonra sinirlerine hakim olamıyor çünkü.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
İşte önüne gelen ülkemiz de kol gezmeye devam eder ise bu adamlar daha da çoğalacak. Çözümü yok hemde hiç polis zabıta hiç bir şey yapmaz o anda arabadan insen bir dert inmesen bir dert bu işlerin ipi sapı belli olmaz vurur araba ya bir dünya hasar açar. Lanet okuyup para vermek tek çözüm bana göre.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara Kolej' in orada Suriyeli çocuklar kırmızı yandığı zaman arabalara dağılıyorlar. Ellerinde deterjanlı su şişeleri ile araç camlarını temizliyorlar. Mutlaka başka yerlerde de yapıyorlardır fakat bana sadece burada denk geldi. Bu cam temizleme olayı yeni değil fakat popülaritesini yitireli çok uzun zaman olmuştu. Yerli halk epeydir kavşaklarda su satıyor mendil satıyor simit satıyor, özel günlerde gül satanı bile var. İstanbul' da da uzun zamandır görmüyordum cam sileni fakat demek ki o topraklarda yoksul insanlar halen bu şekilde 3-5 kazanmaya çalışıyor ki oradaki alışkanlıklarını buraya da taşıdılar.

Gönül ister her cam silen, halktan yada mülteci olan her çocuğun yada gencin başta eğitim masrafları olmak üzere her ihtiyacını karşılayacak kapasitem olsun ama yok çünkü ben kendi ihtiyaçlarımı bile zor görüyorum. Onları bu duruma düşürenlerin ayıbı bu. Buna sebep olan kişilerden bu kara leke asla çıkmayacak.

Biz içinde bulunduğumuz şartlar itibariyle asık suratlı, mutsuz, huzursuz, hoş görüsüz ve toleranssız bir toplum olduk. Kendi aramızda bile kavga gürültü eksik olmazken aramıza hiç tanımadığımız huyunu suyunu ve kültürlerini bilmediğimiz misafirler de eklenince, kendimizce haklı olarak memnun olmadığımızı söylüyoruz. Onlar da bizim bu tavrımızdan haklı olarak memnun değiller. İki halk da kendince çok haklı fakat halkların bir günahı yok.

Benim de aracımın ön camına sağlı sollu 2 çocuğun yanaşacağını fark ettiğim anda hemen camı açıp gençler çok teşekkür ederim ama inanın hiç param yok olsa verirdim dedim (gerçekten 5-10 kuruş dahi yoktu) Bunu derken çocuklardan birisinin tornavida ile boyayı çizme ihtimaline karşı ufak bir kovalamaca için kendimi hazırlamış, en azından 3. bir kişinin arabayı çalmasını engellemek üzere hemen çekmek için elimi kontak anahtarına koymuştum fakat çocuklar ısrarla ön cama deterjanlı su tutup sildiler ve para istemek için avuçlarını açtılar. Gençler vallahi de billahi de param yok dedim fakat beni anlamadılar bende mahcup bir gülümseme ile 2 elimi yana açarak olmadığını kendimce göstermeye çalıştım. Onlarda bana canın sağolsun der gibi bakarak diğer arabalara gittiler.

Demek istediğim şu ki hoşgörü ve birazcık tebessüm aslında her şeyin ilacı fakat bu demek değil ki tepki gösterilmesi gereken yerde de tepkimizi göstermeyelim.

Ankara Taurus AVM' nin olduğu kavşakta da mendil ve su satan çocuklar oluyor. Yakın bir zamana kadar bunlar bizim vatandaşlardı. Göz göze geldiğin anda hayatta başka arabaya gitmez tepende dikilirlerdi. Havanın güzel ve sıcak olduğu bir zaman 2 günlük boya koruma operasyonu düzenlemişim araba cayır cayır parlarken bu kavşakta kırmızıya yakalandım ve çocuklar geldi. Camı kapatmaya fırsat bulamadan bir tanesi bana geldi mendil alır mısın dedi, göz göze gelmeden normal bir tonda teşekkürler ama ihtiyacım yok dedim. Gitmedi bakmaya devam etti. Mendil almazsan arabanı çizeriz demesiyle arabadan inip ensesinden tutmam bir oldu. Çizin hadi, bak sonra seni nasıl şuradan aşağı atıyorum dedim. (Kavşakta alt geçit var)

Irkı soyu sopu kültürü statüsü fark etmeksizin hak edene hak ettiği gibi davranmak gerekiyor. O yüzden ilk başta karşımda kim olursa olsun her zaman güler yüzlü ve hoşgörülü olmaktan yanayım. Ben böyle davranıyorum diyerek bir şey kaybedeceğimi düşünmüyorum fakat bu davranışımın karşılıksız kalması yada geri tepmesi durumunda karşımdaki çok şey kaybeder :)

Şimdi genciz, delikanlıyız, kanımız kaynıyor diye arabalardan inip enseden tutmalı aksiyonlara rahatça giriyoruz da bakalım yaş kemale erince ne olacak :rakir:

emretrg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet detaylı yorum için sağol. ben de gerçekten yardıma ihtiyacı olduklarını bilsem yardım etmeye çalışayım. ama suistimal eden şerefsizler yüzünden insanın kimseye güveni kalmıyor. ayrıca senin yardım elini uzatmaya çalıştığın insan bir gün paran çıkışmayınca nankörlük yapabiliyor. çünkü adamların kaybedecek bir şeyleri yok.

Ankara Kolej' in orada Suriyeli çocuklar kırmızı yandığı zaman arabalara dağılıyorlar. Ellerinde deterjanlı su şişeleri ile araç camlarını temizliyorlar. Mutlaka başka yerlerde de yapıyorlardır fakat bana sadece burada denk geldi. Bu cam temizleme olayı yeni değil fakat popülaritesini yitireli çok uzun zaman olmuştu. Yerli halk epeydir kavşaklarda su satıyor mendil satıyor simit satıyor, özel günlerde gül satanı bile var. İstanbul' da da uzun zamandır görmüyordum cam sileni fakat demek ki o topraklarda yoksul insanlar halen bu şekilde 3-5 kazanmaya çalışıyor ki oradaki alışkanlıklarını buraya da taşıdılar.

Gönül ister her cam silen, halktan yada mülteci olan her çocuğun yada gencin başta eğitim masrafları olmak üzere her ihtiyacını karşılayacak kapasitem olsun ama yok çünkü ben kendi ihtiyaçlarımı bile zor görüyorum. Onları bu duruma düşürenlerin ayıbı bu. Buna sebep olan kişilerden bu kara leke asla çıkmayacak.

Biz içinde bulunduğumuz şartlar itibariyle asık suratlı, mutsuz, huzursuz, hoş görüsüz ve toleranssız bir toplum olduk. Kendi aramızda bile kavga gürültü eksik olmazken aramıza hiç tanımadığımız huyunu suyunu ve kültürlerini bilmediğimiz misafirler de eklenince, kendimizce haklı olarak memnun olmadığımızı söylüyoruz. Onlar da bizim bu tavrımızdan haklı olarak memnun değiller. İki halk da kendince çok haklı fakat halkların bir günahı yok.

Benim de aracımın ön camına sağlı sollu 2 çocuğun yanaşacağını fark ettiğim anda hemen camı açıp gençler çok teşekkür ederim ama inanın hiç param yok olsa verirdim dedim (gerçekten 5-10 kuruş dahi yoktu) Bunu derken çocuklardan birisinin tornavida ile boyayı çizme ihtimaline karşı ufak bir kovalamaca için kendimi hazırlamış, en azından 3. bir kişinin arabayı çalmasını engellemek üzere hemen çekmek için elimi kontak anahtarına koymuştum fakat çocuklar ısrarla ön cama deterjanlı su tutup sildiler ve para istemek için avuçlarını açtılar. Gençler vallahi de billahi de param yok dedim fakat beni anlamadılar bende mahcup bir gülümseme ile 2 elimi yana açarak olmadığını kendimce göstermeye çalıştım. Onlarda bana canın sağolsun der gibi bakarak diğer arabalara gittiler.

Demek istediğim şu ki hoşgörü ve birazcık tebessüm aslında her şeyin ilacı fakat bu demek değil ki tepki gösterilmesi gereken yerde de tepkimizi göstermeyelim.

Ankara Taurus AVM' nin olduğu kavşakta da mendil ve su satan çocuklar oluyor. Yakın bir zamana kadar bunlar bizim vatandaşlardı. Göz göze geldiğin anda hayatta başka arabaya gitmez tepende dikilirlerdi. Havanın güzel ve sıcak olduğu bir zaman 2 günlük boya koruma operasyonu düzenlemişim araba cayır cayır parlarken bu kavşakta kırmızıya yakalandım ve çocuklar geldi. Camı kapatmaya fırsat bulamadan bir tanesi bana geldi mendil alır mısın dedi, göz göze gelmeden normal bir tonda teşekkürler ama ihtiyacım yok dedim. Gitmedi bakmaya devam etti. Mendil almazsan arabanı çizeriz demesiyle arabadan inip ensesinden tutmam bir oldu. Çizin hadi, bak sonra seni nasıl şuradan aşağı atıyorum dedim. (Kavşakta alt geçit var)

Irkı soyu sopu kültürü statüsü fark etmeksizin hak edene hak ettiği gibi davranmak gerekiyor. O yüzden ilk başta karşımda kim olursa olsun her zaman güler yüzlü ve hoşgörülü olmaktan yanayım. Ben böyle davranıyorum diyerek bir şey kaybedeceğimi düşünmüyorum fakat bu davranışımın karşılıksız kalması yada geri tepmesi durumunda karşımdaki çok şey kaybeder :)

Şimdi genciz, delikanlıyız, kanımız kaynıyor diye arabalardan inip enseden tutmalı aksiyonlara rahatça giriyoruz da bakalım yaş kemale erince ne olacak :rakir:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Devlet, devlet olarak görevini adam gibi yapmadığı sürece bu tür asalaklarla daha çooookkkkk boğuşuruz. Yasa çıkarıp yayınlamak marifet değildir, marifet yasaları bire bir, herkese eşit olarak uygulamaktır. Hani küçük çocuklar köşe başlarında, kavşaklarda su, mendil satışı yapmayacaklardı, cam silmeyecekti, onlara bu şekilde (satış-hizmet karşılığı) para vermek suçtu. Devlet kavşakları, köşe başlarını neden denetlemiyorlar, neden bu vatandaşları denetim altına almıyor? En son sokaklarda kağıt/atık toplayanlar için yasa çıkardılar, peki uygulayabiliyorlar mı? Bizleri yönetenler uygulamaktan aciz oldukları yasaları neden çıkarırlar anlamış değilim. Her geçen gün daha da gelişeceğimiz yerde neden daha da geriye gidiyoruz? Bizlerin can ve mallarını korumakla yükümlü olan devlet neden bizleri bu ne idüğü adamların önüne yem olarak atıyor, neden bu tür olaylara karşı sessiz kalıyor?
Tedbir olarak mı ne yapıyorum. Öncelikle camı silmemeleri için adam gibi uyarıyorum, tepki gösteren olunca bende tepki gösteriyorum. Yardıma ihtiyacı olduğuna inandığım kişiye o anda cebimde olan bozuk paradan veririm. (Son çare için; kapı cebinde biber gazı var, şimdiye kadar kullanmadım, kullanmak da istemem)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ben o kişilerin yardıma filan pek ihtiyacının olduğunu sanmıyorum arkadaş. Günde bu adamlar sadece elli tl ortalama bir para kazansa ayda 1500 TL eder bu ülke de asgari ücret 1300 TL her aileden dört kişi bu işi yapsa ayda 6000 TL terlemeden sana sıcak para kimse de bu sıcak parayı bırakıp da asgari ücret ile bir yerde çalışmaz.

Rant haline gelmiş durum da bu iş. Bu kişilerin temizlenmesi gerek ya değilse ne mal güvenliği söz konusu ne de can. Çıkıp insen adam bir yerine soksa bir kesici alet ya ölürsün yada sakat kalma durumu bence sadece an meselesinden başka bir şey değil.

Bu işe çözüm bulunur mu? Bulunmaz. Böyle geldi teber bir şekilde devam eder gider. Gidecek de. Devletin özellikle son zamanlar hiç bir şeyden haberi yok. Olsa idi bir yerden belli olur idi.

Her zaman dediğim gibi ülke de yasa çıkarmak sadece saniye de kaldır elini kabul edilmiştir işte bu kadar. Ama uyğulamaya geldiğin de hırt yani sıfır...

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devlet, devlet olarak görevini adam gibi yapmadığı sürece bu tür asalaklarla daha çooookkkkk boğuşuruz. Yasa çıkarıp yayınlamak marifet değildir, marifet yasaları bire bir, herkese eşit olarak uygulamaktır. Hani küçük çocuklar köşe başlarında, kavşaklarda su, mendil satışı yapmayacaklardı, cam silmeyecekti, onlara bu şekilde (satış-hizmet karşılığı) para vermek suçtu. Devlet kavşakları, köşe başlarını neden denetlemiyorlar, neden bu vatandaşları denetim altına almıyor? En son sokaklarda kağıt/atık toplayanlar için yasa çıkardılar, peki uygulayabiliyorlar mı? Bizleri yönetenler uygulamaktan aciz oldukları yasaları neden çıkarırlar anlamış değilim. Her geçen gün daha da gelişeceğimiz yerde neden daha da geriye gidiyoruz? Bizlerin can ve mallarını korumakla yükümlü olan devlet neden bizleri bu ne idüğü adamların önüne yem olarak atıyor, neden bu tür olaylara karşı sessiz kalıyor?
Tedbir olarak mı ne yapıyorum. Öncelikle camı silmemeleri için adam gibi uyarıyorum, tepki gösteren olunca bende tepki gösteriyorum. Yardıma ihtiyacı olduğuna inandığım kişiye o anda cebimde olan bozuk paradan veririm. (Son çare için; kapı cebinde biber gazı var, şimdiye kadar kullanmadım, kullanmak da istemem)

Abi benim başımdan şöyle bir olay geçti. Üniversiteyi yeni kazanmışım memleketten yeni ayrılmışım bilmediğim bir şehrin ana caddesinde yurda doğru yürürken babam yaşında belki daha da yaşlı bir adam durdurup, evladım ben dilenci değilim beni dinler misin dedi. Oğlunun askerde yaralandığını hastaneye kaldırıldığını ve bilmem nerede yatan çocuğuna acele gitmesi gerektiğini söyleyerek ağlamaya başladı. Vallahi dayanamadım. Cebimdeki bütün parayı, bankadan tekrar çekerim nasıl olsa diyerek verip arkama bakmadan hızlıca uzaklaştım. Şeytan dürttü o an arkama baktım bir karı kocayı daha sıkıştırmıştı. İçimden küfür ede ede gittim ve o günden sonra dilenene 5 kuruş para vermemek üzere tövbe ettim.

Bu çocuklar iyi kötü bir hizmet yapıyor. Yaptıkları şeyin ne kadar iyi ne kadar kötü olduğu, bizim bu hizmeti isteyip istemediğimiz gibi durumları hesaba katarsak gerçekten tartışmaya o kadar açık konular ki ne deseniz haklısınız. Efendi gibi sorsa, sizden onay aldıktan sonra yapsa ve karşılığında 1-2 lira alsa aslında problem kalmayacak.

Fakat şöyle de bir durum var [MENTION=30869]ndipi[/MENTION] Nadir abinin dediği gibi bu iş artık rant işine dönüşmüş. Nadir abi güzel bir noktaya parmak bastı. Bu çocukların başında mutlaka bir adam vardır ve zorla çalıştırıyordur, ve bulunduğu kavşakta bu tip işleri rahat yapabilmek için de birilerine kira gibi para ödüyordur. Hatta bu sebepten rant yerine bildiğimiz mafyalaşma desek daha doğru olur.

Bu mafyalaşmaya da ne olursa olsun para vermeyerek, muhatap olmayarak, görmezden gelerek engel olabiliriz. Bizden para alamadıkları zaman kısa süre içinde kaybolacaklarını düşünüyorum. Yarın benim aracın kaportayı çizerse tutup atarım, [MENTION=12186]smihci[/MENTION] abiye denk gelirse biber gazı sıkar, [MENTION=69086]emretrg[/MENTION] beyefendiye denk gelirse tartışır. İçimizden birileri, bundan elbette zarar görecek ama bizden sonrakiler görmeyecek. Biz para vermeye devam edersek gördüğümüz zarar bir yana, bizden sonrakilerin de zarar görmeye devam etme ihtimallerini hesaba katmalıyız.

Bugün vücudumuzda kanserli bir doku var ve doktorlar ameliyattan başka alternatif yok diyor. Biz ise bıçaktan korkup ameliyata alternatif yöntemlerin çıkmasını bekliyoruz. Bu şekilde nereye kadar uzatmaları oynayabiliriz ki.

Bu illetten kurtulmak için bir bedel ödememiz gerekiyor ve o bedeli ödedikten sonra gelecek nesillerin böyle şeylerle uğraşmaması için geçmişte yapılan hatalardan ders çıkartılarak tedbirler alınması gerekiyor.

Benim para vermek isteyip veremediğim çocukların rant uğruna birilerinin malzemesi olduklarını düşünmüyordum çünkü o çocuksu ifadelerini kaybetmemişlerdi. Öteki türlü dayak yemekten arsız olmuş, tabiri caiz ise iyice kaşarlanıp yüzünün nurunu kaybetmiş tipteki çocuklar olsaydı trilyonlarım olsa bir kuruş koklatmam :)

Benim koltuğun altında da keser sapı var abi. Torpidoda da son çare olarak, tohumunuza para mı saydım diye inceldiği yerden kopartmak için makina duruyor :rakir:

flashmt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde başımdan yıllar önce bir olay geçti sizlerin yazdıklarını okuyunca aklıma geldi yazmadan edemedim,İstanbul büyükçekmecede nikah fotoğrafı çektirmek için arabamı park ettiğim yerde studyo çıkışı 15 kadar çocuk vardı hepsi kürt çocuğuydu yaşları 8 ila 15 yaş civarı para diye tutturdular daha önceden hazırlamış olduğum zarflardan verdim eşimi arabaya bindirdim çocuk dediğimiz o terörist velet lan bu parayı al .....ananın ....sok çıkar cüzdanı yoksa sizi yakarız burda demezmi beynimde yıldırım çaktı resmen bu arada fotoğraf studyosunun personeli(7 kişi) olacakları anlamış ve gelmişler çünki daha önce kimbilir kaç kişiye yapmışlar bunu...çocuğu tuttuğum gibi duvara fırlattım o anda ortalık savaş alanına döndü hepsinin elinde bıçaklar sopalar tornavidalar.
Detayları tahmin edersiniz artık,o studyo personeli ve sahibi olmasa neler olurdu bilemiyorum bu arada polisler geldi biz olay yerinden ayrılırken studyo sahibi acele etmemizi söyledi birazdan silahlı büyükleri gelir biz alıştık artık size bişey olmasın dedi.

Ben o günden beri aracıma yaklaşan hiç kimseye para vermedim vermemde ,Allah sonumuzu hayır etsin demekten başka birşey gelmiyor elden.

demir-1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vodafone Arena'nın yanındaki tünel çıkışıyla birleşen yolu bilen bilir. Uzun süredir değişik değişik tipler zorla cam silip arabaya dadanıyorlar. Bugün param çıkmadı adam ısrarla isteyip ben ufak ufak ilerlerken arabayı silmeye devam ediyordu. Israrla para olmadığını söylememe rağmen peşimden geldi. En sonunda kıyıda köşede 1 TL buldum ona da hareket yapıp küfürlü bir şey söyledi.

Sonra da ben de bağırarak çıkıştım. Daha sonra arabaya gelerek senin vereceğin parayı da bilmemne diye söylenmeye başladı. Niye bağırıyorsun diye bana dikleniyor. Ben de niye küfür ediyorsun falan diye çıkıştım Sonra parayı alıp attı arabaya 1 lirayı çocuğa bile verilmezmiş falan. Her neyse gereksiz bir tartışma oldu ama kendilerini acındırıp sonra da gurur yapıp bir de üstüne dikleniyorlar.

Varken iyi olmayınca ya da parayı beğenmediklerinde laf söylüyorlar sonra da siz bir şey deyince bir onurları gururları varmış gibi zoruma gitti diye dikleniyorlar. Madem onurun gururun var kendini acındırmayacaksın ya da sana yardım etmeye çalışana da laf söylemeyeceksin. Ama gel de laf anlat. Maalesef bu tipler bu şehrin ülkenin pislikleri haline gelmiş durumda. İnsanların huzurunu kaçırıyorlar. Ardından 155'i aradım, çıkan memura durumu anlatınca ''Tamam ben arkadaşa söylerim'' dedi sadece. Beyaz masayı da aradım ama umursayacaklarını sanmıyorum.

Siz bu tip durumlarda genelde ne yapıyorsunuz? Sakin kalmaya çalışsam da insan bir yerden sonra sinirlerine hakim olamıyor çünkü.

Yakında verdiğimiz psrayı beğenmeyen dilenciler bizi dövece oraya doğru gidiyor iş.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.