1.3 cdti devir dalgalanması-tekleme-stop etme (videolu)

c_eken

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar, 1 ay kadar önce 2007 model corsa d 1.3 cdti 90 hp 185.000 kmde bir araç satın aldım. İlk opelim, ikinci dizel arabam. Aldığım günden beri oh be diyerek daha aracı rahatça kullanamadım. Hergün yeni bir ses duyup, yeni bir koku alıyorum. Forumda benzer şikayetlerle konu açanlar olmuş ama hem çoğu sonuca ulaşamamış olduğu için hem de birden fazla sormak istediğim konu olduğu için ayrı başlık açıyorum.

1-Soğuk çalıştırma sonrası ilk 1 dk aracın devri sürekli düşerek, motorun gaz vermesiyle yükseliyor, bu 30 saniye kadar bu şekilde bir aşağı bir yukarı devam ediyor. Çevremdeki çoğu cdti kullanıcısında bu durum sanırım var ama beni fazlasıyla rahatsız ediyor.

2-Aracı çalıştırdım, devrin sabitlenmesini bekledim ve yola çıktım. Hareket ettikten sonra aracı boşa alıp ayağımı debriyajdan çektiğimde stop ediyor. Debriyajdan çekmediğim sürece sıkıntı yok. (Videoda bunu çektim. Videodaki yer 4 katlı bir otopark ve en yukardan en aşağı inene kadar 4 kere o şekilde araç debriyajdan ayağı çekince stop etti.)

https://www.youtube.com/watch?v=XeopeqCrBAM

3-Uzun bir yolculuktan sonra yavaşladığımda ve ya park ederken geri geri gelme esnasında klima açıksa çok yoğun bir şekilde yanmış yağ kokusu olduğunu tahmin ettiğim zift kokusuna benzer koku alıyorum. Gözle görünür yağ kaçağı, yağ eksilmesi yok. Galiba biraz antifirz eksiltiyorum, onun sıcak yere temasından olabilir diye düşünüyorum ama gözle kaçak göremiyorum.

Aracın gidişiyle bir sorunum yok, aşırı yüklenmelerde biraz duman bırakmam harici motordan memnunum, çekiş düşüklüğü hissetmiyorum. Başına gelen, duyan, bilen varsa cevaplarını, yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Enjektörlerde, yakıt pompası yada filtresinde bir sorun var mı acaba?

Benim aracım dizel değil, hoş dizelden de pek anlamam ama bu tarz bir sorun bende olsa yapacağım ilk şey dizel araçlar için würth temizleyiciyi denerdim.

http://www.hepsiburada.com/wurth-di...d6dT3g1jwaNYR13YMdFuJNzBs3MkTHs1_0aArgi8P8HAQ

Ben benzinli için olanını ara sıra koyuyorum. Benzinlikte yakıt almadan önce koyup onun üzerine yakıt koydurarak kullanıyorum. Yakıtla daha iyi karışıyor. Daha sonra da etkisini görmek için sabit hızla en az 50km yol gitmek gerek.

c_eken

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Enjektörlerde, yakıt pompası yada filtresinde bir sorun var mı acaba?

Benim aracım dizel değil, hoş dizelden de pek anlamam ama bu tarz bir sorun bende olsa yapacağım ilk şey dizel araçlar için würth temizleyiciyi denerdim.

http://www.hepsiburada.com/wurth-di...d6dT3g1jwaNYR13YMdFuJNzBs3MkTHs1_0aArgi8P8HAQ

Ben benzinli için olanını ara sıra koyuyorum. Benzinlikte yakıt almadan önce koyup onun üzerine yakıt koydurarak kullanıyorum. Yakıtla daha iyi karışıyor. Daha sonra da etkisini görmek için sabit hızla en az 50km yol gitmek gerek.

Aracı alır almaz mazot filtresi dahil değişerek bakımı yaptırdım. Enjektör ve pompası benim şu an şüpheli listemde üstlerde.

Bir kaç gün önce Ankara'dan İstanbul'a depoya würth atarak çoğunluğu yüksek devirde yol yaptım. Bu sıkıntılar sanki ondan sonra arttı, ya da würthle alakası yok havaların biraz daha soğuması etkili oldu bilmiyorum.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı alır almaz mazot filtresi dahil değişerek bakımı yaptırdım. Enjektör ve pompası benim şu an şüpheli listemde üstlerde.

Bir kaç gün önce Ankara'dan İstanbul'a depoya würth atarak çoğunluğu yüksek devirde yol yaptım. Bu sıkıntılar sanki ondan sonra arttı, ya da würthle alakası yok havaların biraz daha soğuması etkili oldu bilmiyorum.

Arıza ışığı yakmaması da garip. Yetkili servise götürüp teste sokturursanız yaklaşık 1 saat içinde sonucu söylüyorlar. Servise yaptırırsanız test ücreti için ekstra para almıyorlar ama yaptırmaktan vazgeçerseniz de 70 lira ücret alıyorlar.

c_eken

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arıza ışığı yakmaması da garip. Yetkili servise götürüp teste sokturursanız yaklaşık 1 saat içinde sonucu söylüyorlar. Servise yaptırırsanız test ücreti için ekstra para almıyorlar ama yaptırmaktan vazgeçerseniz de 70 lira ücret alıyorlar.

Yetkili servisten ücretsiz check up randevusu almıştım. Kabul ettirebilirsem orda bi cihaza bağlatayım o zaman. Focusdan alışkanlık hala ford ustama gitmeye devam ettiğim için cihaza bağlama imkanımız olmuyor. Olmadı kendime Ankara'dan opel ustası bulucam.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
debimetrenin fişini çekerek deneyin birde egr ye baktırın

c_eken

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
debimetrenin fişini çekerek deneyin birde egr ye baktırın

O debimetrenin fişinin olduğu kısmı bana fotoğraflı gösterme imkanınız var mı?

Sent from my iPad using Tapatalk

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
hava filitresi kutusunu takip et üzerinde bosch yazıyor.tırnağı çekince kablosu çıkıyor

Ekli dosyalar

• pr_01_755_max.jpg
    pr_01_755_max.jpg
    47.6 KB · Görüntüleme: 26

c_eken

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sabah çalıştırırken 3 kere yarım kontak yaparak çalıştırdım, 3ünde de kızdırma bujileri devreye girdi ve çalıştıktan sonra ne rolanti oynadı ne de kalktıktan sonra stop etti. Alakalı mıdır tesadüf müdür bilmiyorum tabi.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildiA

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Bu sabah çalıştırırken 3 kere yarım kontak yaparak çalıştırdım, 3ünde de kızdırma bujileri devreye girdi ve çalıştıktan sonra ne rolanti oynadı ne de kalktıktan sonra stop etti. Alakalı mıdır tesadüf müdür bilmiyorum tabi.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildiA

sonuç nedir? arıza geçti mi yani?