1200 KMde Yakıt Tüketimi

niko1903

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi günler arkadaslar 2012 astra j 1.4 t enj.pls active select aracımı aldım ve araç 2,5 ay içerisinde 1200 km ye geldi.fakat bayiden söyledikleri gibi araçın sehir içi 9,1 şehir dışı 5,4 yakmadığını gördüm aracımın 450 km si uzun yolda yaptım ist yaşıyorum tekirdağa gidip geliyorum arasıra fakat ortalama yakıt tüketimi 11,5 in altına düsüremedim düşük devirde kullanmama rağmen düşmedi.ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha çok var. En az 6-7 bin km sonra yakıtı tekrar ölçmeye başlayın, düştüğünü göreceksiniz.

gkny

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ş.içi 10 litrenin altına düşmez uzunda herşey olabilir

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Zamanla biraz daha düşme yapar ama kolay kolay fabrika verilerine ulaşamazsınız, zira o verilere normal yol kullanımlarında ulaşılmamıştır. Yakıt tüketimim azaltan veya çoğaltan bir süre neden vardır. Basit bir örnek vereyim, geçen hafta İzmir'de şehiriçinde 100 km de ortalama 8,5 litre yakıt (benzin) tüketirken aynı araç aynı kullanım tarzı ile Ankara'da 10,5 litre tüketiyor. Bunun nedeni her iki şehirdeki trafik yoğunluğu. Coğrafik konum (sık sık yokuş çıkmalar, virajlar, rakım, iklim ...), yol kalitesi, yoğun trafik yakıt tüketimi doğrudan etkiler. Bence aracınız şehirler arası düz yolda, 90 km ile giderken fabrika değerlerine yakın (1 hatta 1.5 litre fazlası da olabilir) yakıt tüketiyorsa sorun yok demektir.

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
Eğer 1.4 T A/S araç fabrika verilerini yakacak olsa dizel almazdım. Yakmayacağını iyi biliyorum. Şehir dışı en iyi kullanımda 7,5 litre, az performans isterseniz 9 lt yakar... şehir içi ise (ist.) 10-11 litre yakacaktır. Eğer şehir dışı 5,4, biraz performansla 6 lt yaksa kimse dizel almaz, 1.4 Turbo satışı patlardı.

Yakıt tasarrufu isteyip 1.4 turbo araç alan arkadaşlara şaşıyorum. Dizel için, motor küçük, kaçmıyor vs diyorlar ve bu sebeple 1.4 Turbo alıyorlar. Halbuki 1.4 Turbo araç az yaksın diye uğraşırsanız, 1.3 dizelden daha ağır, daha az süratli ve daha keyifsiz sürmek zorunda kalırsınız. Ya da bu yakıta razı olacaksınız.

Eğer aracınız fabrika verilerini sağlasaydı şu anda 2,5 ayda 1250 km değil, 5000 km gezmiş olurdunuz. Yakıt kolay kolay aklınıza gelmez, her fırsatta aracınızın keyfini çıkarmak isterdiniz. Ben bu haftasonu 500 km yol yapacağım dizel aracımla. Karadenize gidip hem yüzeceğim hem de, Palamut avlayacağım. Döndüğümde aracım yaklaşık 100 TL yakmış olacak... Benzinli bir araçla bu 200 TL olacaktı, yani ben gitmeyecektim ava, ya da bu masrafa değsin diye uzun bir tatil bekleyecektim. :)

Son düzenleme:

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence konu biraz sapmış.Arkadaş aracın illa ki fabrika verisi yakmamasından veryansın etmiyor ama ara sıra Tekirdağ'a gidip gelmekle şehiriçi beraber kullanımın ortalama olarak 11.5 lt/100 km tüketimin anormal olduğunu düşünüyor.
Elbette fabrika verisini yakalamak çok zor ama bu motor için 11.5 lt ortalama tüketim usturuplu kullanım için fazla.
Araç çok yeni ve 1200 km ile bu iş olmaz en az 5 bin km sonra tüketimi gözlemek lazım.Tedirgin olacak durum yok.Yakıt gözlemi ve yorumu için çok erken.

merdo06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam mutlaka 5000kmyi görün farkı sizde farkedeceksiniz:rakir:

niko1903

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorumlarınız İçin Teşekkürler.Emre Abi Opel Servisi İle Görüstüm Arabam Cenaze Nedeniyle yaklasık 1000 Km daha yaptı Ve 11,4-11,7 Arasında Değişti..Bana Dedikleri 5000 Km sonra Düzelmezse Benzin Pompası İle alakaladır.Bakarız Ondan Değilse Motorda Sıkıntı VArdır Dediler.Bende Suanda 5 Bin Km olmasını bekliyorum Arkdaslar Aynı Araçın 1,3 Dizel 2011 Model DAyımda Var Ve Yaklasık 350 Km Kullandım İst Edirne Arası Uzun yol SIkıntısı Yol ama Banada Kimse Demesin 1,3 Dizel Cok Seri Diye..Teşekkürler.

niko1903

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi günler arkadaslar arcım 5000 km yi geçti hala düsmedi cokta sakin kullanıyorum servise götürdüm bişi yok dediler 11,7 litre ortalama yakıt..bi tanıdığımız var 1,6 astra 180 beygir aracı var bende 11,9 dedi inanamadım km sini sordum 8500 dedi..bende mi bi gariplik var anlamadım.

exclusive

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en ideali 1.6 dizel o da opelde yok