15.000 bakımı yardım.

liberta12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bende 1.6 benzinli astra hb var. 2009 model.
geçen sene haziran başında almıştım.

- şu an 10.300 km de. 1 sene oldu.

15.000 km yi 5 ay sonra falan doldururum herhalde.

1. seçenek
şu an götürsem sadece yağı değiştirsem yağ filitresi ile beraber sonra 15.000 bakımında yağ dışındakiler için bakıma versem..

2. seçenek
hepsini 15.000 bakımında mı değiştirsem.

yani kafam karıştı biraz.

senede bir yağ değiştirmek iyi midir?
bir de yağ olarak benim araca castrolden hangi seri iyidir.?
ben yağı alıp götürsem kaça değiştirirler yetkili serviste?

kusura bakmayın araba kültürü bende biraz az. öğrenmeye çalışıyorum...
yardımcı olursanız sevinirim..

gkozcan

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bende 1.6 benzinli astra hb var. 2009 model.
geçen sene haziran başında almıştım.

- şu an 10.300 km de. 1 sene oldu.

15.000 km yi 5 ay sonra falan doldururum herhalde.

1. seçenek
şu an götürsem sadece yağı değiştirsem yağ filitresi ile beraber sonra 15.000 bakımında yağ dışındakiler için bakıma versem..

2. seçenek
hepsini 15.000 bakımında mı değiştirsem.

yani kafam karıştı biraz.

senede bir yağ değiştirmek iyi midir?
bir de yağ olarak benim araca castrolden hangi seri iyidir.?
ben yağı alıp götürsem kaça değiştirirler yetkili serviste?

kusura bakmayın araba kültürü bende biraz az. öğrenmeye çalışıyorum...
yardımcı olursanız sevinirim..

Merhaba arkadaşım ;
Arabanızı kazasız kullanmanız dileğiyle . Bazı sorularınıza bilebildiğim kadar yorum yapacağım. Yeni arabalarda ilk bakım ya 15.000 km de veya 1 sene sonra hangisi önce dolarsa sizin araba 1 yıldır kullandığınıza göre bakım yaptırmanızda fayda var. İkincisi yağı değiştirip filtreyi değiştirmesem demişsiniz size birşey sorsam sabahleyin balık için kullandığınız yağlı tavayı yıkamadan yağını değiştirip akşamleyin patates kızartabilirseniz filtreyi değiştirmeyin ozaman . Castrol yağın cinsi için yardımcı olamayacağım. Yetkili servisler kendi yağlarını kullanırlar diye biliyorum. Sizin getirdiğiniz yağı çok özel olarak servisi tanıyorsanız belki kabul edebilirler ! Umarım aklımın yettiğince yardımcı olabilmişimdir.
Saygılar

liberta12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşım ;
Arabanızı kazasız kullanmanız dileğiyle . Bazı sorularınıza bilebildiğim kadar yorum yapacağım. Yeni arabalarda ilk bakım ya 15.000 km de veya 1 sene sonra hangisi önce dolarsa sizin araba 1 yıldır kullandığınıza göre bakım yaptırmanızda fayda var. İkincisi yağı değiştirip filtreyi değiştirmesem demişsiniz size birşey sorsam sabahleyin balık için kullandığınız yağlı tavayı yıkamadan yağını değiştirip akşamleyin patates kızartabilirseniz filtreyi değiştirmeyin ozaman . Castrol yağın cinsi için yardımcı olamayacağım. Yetkili servisler kendi yağlarını kullanırlar diye biliyorum. Sizin getirdiğiniz yağı çok özel olarak servisi tanıyorsanız belki kabul edebilirler ! Umarım aklımın yettiğince yardımcı olabilmişimdir.
Saygılar

ben yağ ve yağ filitresini beraber değiştircem. yağ filtresini değiştirmeyim yazmamıştım. belki hızlı okuyunca yanlış anlamış olabilirsin.

şimdi yağ castrol 0w-30 koymayuı düşünüyorum. umarım uygundur.
bu arada servise yağ götürsek değiştirmiyolar mı?

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşım sana tavsiyem aracını komple bakıma sok.

polen filtresinin 5000'de bir değişmesi gerekir bence. hava filtreside 7000km en fazla 10.000 km dayanır kanmca... tabi arabayı nerede ve nasıl kullandığınızda önemli.
motor yağıda eğer kaliteli değilse 7000km 'dir en fazla.
bence 10.000'i geçmemek lazım bakımda

bu arada aracınızı yeni almışşsınız ve araba kültürüm az demişsiniz muhtemelen aracınızın yağını hiç kontrol etmediniz. yeni arabalar ilk bakıma kadar yağ yakabiliyor, bence bir kontrol edin azalmış olabilir...

motor yağı bence önemli servisle konuşun castrol koyduklarını duymadım ama mobil kullanıyorlar eğer ikna edebilirseniz Tam sentetik mobil yağ koydurun... yoksa GM denen yağdan koyacaklar...

sitede biraz ararsan motor yağıyla ilgili çok faydalı bilgiler bulabilirsin...

kolay gelsin...

liberta12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok 2 kere bundan önce götürmüştüm yağına falan baktırmaya. sorun yoktu.

birde bugun ettim telefon yetkili servise. gm den başka yağ koyamayız, koyarsak garantiden çıkar diyolar. doğru mudur?
mobil1 demişsiniz onu koydursam gene çıkar mı garantiden.
şimdi gm motor yağını kakalamak için bin dereden bin su getircekler. yok şöyle böyle diye. bu durum çok rahatsız ediyor beni...
forumda aradım okudum biraz . castrolle mobil 1 diyo genelli. gm motor yağı kötü ve yağ eksiltme ve ilerde yağ yakma yapıyor diyolar.

offf offf araban var derdin var. teknik konuları da bilmeyince de zor oluyor...

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Garanti bozulmasın istiyorsanız servise girecek araç.Zaten 15 bin servis listesi belli.Müdahale etme şansınız yok.Ekstra istediğiniz şeyler varsa yaparlar.

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında isteseler koyarlar... ben aracımı ilk aldığımda 5000 km'de göstermiştim ve yağı eksilmişti. adam ordan çıkardı mobil1 0w40 1 litrelik tamamladı eksik yağı... kalanıda bagaja koymuştum...

hatta 15000 bakımına gittiğimde bana 0w30 gm koyduklarında sormuştum neden mobil1 0w40 koymadınız dedim. bazen bulamıyoruz o yüzden gm koyuyoruz demişlerdi... yani isterlerse farklı yağ koyabiliyorlar nasıl pazarlık ettiğin önemli...

ya da ne kadar mantıklı olur bilmiyorum ama, bakımdan çıktıktan sonra gidip yağı boşaltırsın kaliteli güvendiğin yağı özel serviste koydurursun...