150 km Hız da Tekleme

Lagionaire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar kolay gelsin

Aracım 2008 model Opel Vectra Comfort 1.6 Lpg li (prins)

Aracım 150 km hıza geldiğinde tekleme yapıyor kerkinme de diyebiliriz. Bunu lpg de ve benzin de denedim aynı hızda aynı şekilde sorunu yaşıyorum.

Sizce nedeni ne olabilir.

a.culcu

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Bende de oluyordu,bobini değiştirince düzeldi.Ama sizinki 150 km civarı hızda olunca LPG ayarından da olabilir,bogaz kelebeği kirliyse de yapabilir.

Lagionaire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

Bende sizin gibi düşünmüştüm fakat benzin de de aynı olayla karşılaştım sanki yakıt yetişmiyormuş gibi bir durum var çok araştırdım bir örneğini de görmedim ilginç gerçekten

Lagionaire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

Bende sizin gibi düşünmüştüm fakat benzin de de aynı olayla karşılaştım sanki yakıt yetişmiyormuş gibi bir durum var çok araştırdım bir örneğini de görmedim ilginç gerçekten

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorunun kaynağı büyük ihtimal lpg ayarı.
benzinde yapmasının sebebi lpg haritası zamanla benzin haritasını bozuyor.
ateşleme ekipmanlarında sorun yoksa lpg vanadan kapatın. akü + ucunu söküp 30 dk bekleyin. geri taktığınızda 100 150 km benzin sürüşü yapın. haritanız düzene girecektir. sonra yine aynı sorun yaşamazsanız . lpgde afr ayarına ihtiyacınız var...

Lagionaire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlginize teşekkür ederim lpg nin garantisi devam ediyor acaba bunu firmaya bildirsem garanti kapsamına dahil ederlermi

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun 150 km hızdan ziyade, motor devriyle alakalı.
Motorun o devirdeki yüküne göre ateşleme sisteminde bir sorun var.

Benzinden de yapıyor diyorsunuz;
- Bujiler. Kontrol ettirin, değişme zamanı geldiyse değişin
- Ateşleme bobini. Arıza vermese bile 60-70 bin km'de bir değişmek lazım. Hele ki lpg varsa daha erken işaret verir.
- LPG kurumlanmaya sebep olmaz, ama yine de boğaz temizliği yapılabilir.

Arıza kodu çıkıyordur mutlaka, Tech2 cihazı olan bir ustada arıza koduna baktırın.
Hatta internetten elm327 cihazı alıp (30-40 tl), bluetooth üzerinden telefonda siz de bakabilirsiniz arıza kodlarına. Daha fazla fikir verir.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

- Ateşleme bobini. Arıza vermese bile 60-70 bin km'de bir değişmek lazım. Hele ki lpg varsa daha erken işaret verir.

Arıza kodu çıkıyordur mutlaka, Tech2 cihazı olan bir ustada arıza koduna baktırın.
Hatta internetten elm327 cihazı alıp (30-40 tl), bluetooth üzerinden telefonda siz de bakabilirsiniz arıza kodlarına. Daha fazla fikir verir.
lpg haritası benzin haritasını etkiliyor. bu yüzden lpgde kerkinmeyi büyük ihtimal yapıyor uzun vadede benzindede aynı durum oluşuyor. benzin haritasını sıfırlamadan denemeden yapılacak herşey yanıltır...

Lagionaire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Motorun çalışmasında aracında yürüyüşünde hiçbir sorun yok bunu sadece 150 yi gördüğümde yapıyor ve 150 yi geçemiyorum.

Konuyu buraya aktarmamın sebebi bilinçsiz yada kötü niyetli ustalardan kazık yememek. İlginize teşekkür ederim.