1500 km sonra uzun yol lpg denemem.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şu ana kadar hesapladığım verilerde lpg değerlerim tutuyor. zaten bu olayı rolantide bile belli oluyor. hani bir oran varya 1,2... diye. işte o. benzinde sıcak motor 0,9-1 lt tüketim verirken lpg'de 1,2-1,3lt'den gösteriyor değeri. lpg ayarını yapan ustamdan gayet memnunum diyebilirim. dip gaz gittiğimde 19lt sabit tüketim değerim değeri veriyordu bilgisayar.

ancak şu varki her iki seferde belen ve tekir inişlerinde hiç gaza basmadım... 0lt/100lt tüketim değerleri ile indim oraları.

hatta aldığım gaz lt fiyatları ve yaklaşık olarak fiyatları.

1,69liradan 50 liralık (aksaray'da konya-adana makası ZEYBEK PETROL)
1,69liradan 60 liralık (osmaniye'den iskenderun'a giderken trafik bölge denetleme vardı galiba, onun yanındaki AKPET'ten aldım. iğrenç ötesi bir yakıttı diyebilirim... bitmesi için elimden geleni yaptım...)
1,97liradan 40 liralık. (osmaniye'de merkez postane çaprazında BP)

toplam 85-90lt arası veri çıkıyor burda galiba. lpg aldığımda istasyona benzinde gittim LPG giderken bitti. şuan şehir içi 30km civarında yol yaptım lpg hala bitmedi... bitmesini bekliyorum.

birde unutmadan yol bilgisayarında 76küsür lt toplam yakıt tüketimi vermiş ama o doğru çıkmıyor.

hatta aklımda kalan diğer ortalama tüketimlerinide yazayım buraya yakın zamanda gittiklerimi.
aksaray-konya, konya-aksaray tamamen benzinde trafik kuralları dahilinde 6,4lt ortalama tüketim. 3 kişi.
aksaray-konya, konya-aksarat tamamen LPG giderken kurallara uyduğum söylenemez boş buldukça sonuna kadar bastım. yoll bilgisayarında ortalama hız olarak 130km gösteriyordu, durduğumda bakmıştım. dönerken 90km hızı zor görüyordum kamyonlar yüzünden, 8lt ortalama tüketim. giderken 1 gelirken 3 kişi.
aksaray-ankara, ankara-aksaray tamamen LPG giderken 100kmyi gelirken 120km hızları kesinlikle geçmeden 7,6lt ortalama tüketim. 4 kişi.

Son düzenleme:

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
toplam 85-90lt arası veri çıkıyor burda galiba. lpg aldığımda istasyona benzinde gittim LPG giderken bitti. şuan şehir içi 30km civarında yol yaptım lpg hala bitmedi... bitmesini bekliyorum.

birde unutmadan yol bilgisayarında 76küsür lt toplam yakıt tüketimi vermiş ama o doğru çıkmıyor.

eğer siz 85-90 litre harcadıysanız ve yol bilgisayarı toplamda 76 litre yaktığınızı gösteriyorsa demek ki yol bilgisayarı ortalamanızı da tam olarak göstermiyordur... sizin yol bilgisayarınız sadece rolantide 1.2 katı gösteriyor olabilir ama yol bilgisayarının tam olarak doğru gösterip göstermediğini anlamak için toplam harcanan litreye bakılır... mesela deponuzu boşaltın gidip doldurursunuz diyelim ki 30 litre aldı... gaz bittiğinde yol bilgisayarında 30 litre tüketim görürseniz yol bilgisayarınız doğru gösteriyor demektir... eğer 30 litre değilde 27 litre gösteriyorsa demek ki az gösteriyordur o zaman sizin ortalama tüketiminizide az gösterir... ama buradaki 27 litre ile 30 litre arasındaki oranı sizin gösterilen ortalama ile gerçek ortalama arasındaki oran aynıdır oradan hesaplayabilirsiniz...

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğer siz 85-90 litre harcadıysanız ve yol bilgisayarı toplamda 76 litre yaktığınızı gösteriyorsa demek ki yol bilgisayarı ortalamanızı da tam olarak göstermiyordur... sizin yol bilgisayarınız sadece rolantide 1.2 katı gösteriyor olabilir ama yol bilgisayarının tam olarak doğru gösterip göstermediğini anlamak için toplam harcanan litreye bakılır... mesela deponuzu boşaltın gidip doldurursunuz diyelim ki 30 litre aldı... gaz bittiğinde yol bilgisayarında 30 litre tüketim görürseniz yol bilgisayarınız doğru gösteriyor demektir... eğer 30 litre değilde 27 litre gösteriyorsa demek ki az gösteriyordur o zaman sizin ortalama tüketiminizide az gösterir... ama buradaki 27 litre ile 30 litre arasındaki oranı sizin gösterilen ortalama ile gerçek ortalama arasındaki oran aynıdır oradan hesaplayabilirsiniz...

ben depo hacmine inanarak böyle bir hesap yapmam. bi dolum yapıyorum 32 lt bi dolum yapıyorum 38 lt. havaya keyfe göre değişiyor bu anlamadım gitti.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
can allaha şükür üniversitede matematik bölümü okudum ve mezun oldum. yüksek lisans yapmak içinde çalışıyorum. yani kısaca hesap yapmasını iyi bilirim. eger öyle hesaplayacaksak daha net bilgi mi istiyorsun. şuan deponun şamandıra kısmından baktım şehir içinde hala gidecek en az 55-60km yolum var. verdiğim degerler ortada. ilk mesajlarında kafaya takmak istemedim ama açıkça belirteyim uslubunu begenmedim. neden mi? öyle kelimeler kullanmıssın ki emin misiniz? benimki böyle sizin ki nasıl öyle olur gibisinden. en sevmediğim ve tahamül göstermediğim şey yalandır ve yalancı gibi anılmaktır. lütfen yanlış anlama bu söylediklerimi. ama kimseye yalan söylemeye ihtiyacım yok. hesap ortada. ben cebimden çıkan paraya bakarım. 150lira çıkmış cebimden ve 1000+ yol yaptım ve halada yapıyorum. yani 15krş yakmış oluyor kmde. bütün gazları litre fiyatlarına bakarsan tüketimimin 8litre hatta biraz daha aşağıda olacağını hesaplayabilirsin. bundan önceki tüketim değerlerimde tutuyor diyorum sen hala öyle olmaz böyle olur diyorsun. neyse iyi günler. haaa unutmadan yol bilgisayarı toplam yapılan km ile aracın kendi göstergesindeki km sayaçlarıda aynı degerleri göstermiyor. yol bilgisayarı daha düşük gösteriyor. bunuda söyleyim. tüketim o zaman 7,5lt falan düşüyor....

ayrıca demişsinki ben ayarı tutturmak için çok ugrastım falan diye. demekki ayar olabiliyormus yani. sadece sana ve senin aracına özgü birşey değil bu. işin ehli olan herkes bu ayarı yapar.

Son düzenleme:

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
can allaha şükür üniversitede matematik bölümü okudum ve mezun oldum. yüksek lisans yapmak içinde çalışıyorum. yani kısaca hesap yapmasını iyi bilirim. eger öyle hesaplayacaksak daha net bilgi mi istiyorsun. şuan deponun şamandıra kısmından baktım şehir içinde hala gidecek en az 55-60km yolum var. verdiğim degerler ortada. ilk mesajlarında kafaya takmak istemedim ama açıkça belirteyim uslubunu begenmedim. neden mi? öyle kelimeler kullanmıssın ki emin misiniz? benimki böyle sizin ki nasıl öyle olur gibisinden. en sevmediğim ve tahamül göstermediğim şey yalandır ve yalancı gibi anılmaktır. lütfen yanlış anlama bu söylediklerimi. ama kimseye yalan söylemeye ihtiyacım yok. hesap ortada. ben cebimden çıkan paraya bakarım. 150lira çıkmış cebimden ve 1000+ yol yaptım ve halada yapıyorum. yani 15krş yakmış oluyor kmde. bütün gazları litre fiyatlarına bakarsan tüketimimin 8litre hatta biraz daha aşağıda olacağını hesaplayabilirsin. bundan önceki tüketim değerlerimde tutuyor diyorum sen hala öyle olmaz böyle olur diyorsun. neyse iyi günler. haaa unutmadan yol bilgisayarı toplam yapılan km ile aracın kendi göstergesindeki km sayaçlarıda aynı degerleri göstermiyor. yol bilgisayarı daha düşük gösteriyor. bunuda söyleyim. tüketim o zaman 7,5lt falan düşüyor....

ayrıca demişsinki ben ayarı tutturmak için çok ugrastım falan diye. demekki ayar olabiliyormus yani. sadece sana ve senin aracına özgü birşey değil bu. işin ehli olan herkes bu ayarı yapar.

öncelikle uslubumu neden beğenmediğinizi anlamadım.. siz ortalama tüketim tutuyor ama toplam yaktığım litre tutmuyor diyince ortalama tüketimin tuttuğunu nasıl merak ettim... bu kadar matematik bilginizle sizde bilirsiniz ki eğer 2 değişkene bağlı bir fonksiyonda bir değişken farklı iken diğerinin tutması için 2. değişkeninde farklı olması lazım ki sizin toplam tüketiminiz yaklaşık %20 farklı.. km sayacınızın da %20 farklı gösteriyor olduğunu ve haliyle bozuk olduğunu ben tahmin edemedim çünkü benimki aynı kmyi gösteriyor..%20 farklı gösteren bir km sayacınızın da olduğunu düşünmüyorum olsun olsun %3-4 farklı olsun.. Ben size yalan sölüyorsunuz veya matematiğiniz kötü demedim ortada ufak bir hesap hatası olabilr demek isterim... sizin matematik bilginiz yok da demedim neden bu kadar alındığınızı anlamadım sadece teknik olarak açıklamak istemiştim...ayrıca en az sizin kadar bende matematikten anlarım inşaat mühendisiyim ve yüksek lisans yapıyorum...
uslup konusuna yeniden gelirsek asıl ben sizin uslubunuzu hiç beğenmedim bir anda sinirlenmiş ve kendisini kanıtlamaya çalışmışsınız aynen benim yaptığım gibi teknik olarak açıklayabilirdiniz bende tamam kusura bakmayın yanlış anlamışım veya yanlıiş hesaplamışım derim sonuçta insanız hata yapabiliriz...

En son olarak şunu belirteyim işin ehli herkes bunu yapabilir demişsiniz ama bu sadece lpg ayarı yaparak ortalama tüketimi tutturmak imkansız... daha doğrusu düzgün bir lpg ayarı ile bunu tutturmak imkansız... çünkü normal bir ayarda araba ne zenginde ne fakirde gitmesi lazım böle olduğu zamanlarda da araba benzinde ortalama tüketimi neyse lpgde de aynı rakamı vermesi lazım... ancak bu ne fakir ne zengin tüketim için benzinden yaklaşık olarak %15 daha fazla lpg yakmak lazım litre olarak... yani kısaca düzgün bir ayarda yol bilgisayarında gördüğünüz tüketimden %15 daha fazla yakmalısınız... böle güzel bir ayarda yol bilgisayarının tüketimi doğru göstermesi içinde yol bilgisayarını kalibre etmeniz gerekir bu da tech2 ile yapılır ve arabayı sürüp aradaki farkın tam olarak ne akdar olduğunu not etmeniz daha sonrada bunu kalibre etmeniz gerekir bunu hiçbir lpg takan ustanın yaptığını ne duydum ne gördüm zaten lpg takanların işi de değil bu iş ve bu yol bilgisayarı kalibrasyon işinden de anlayan lpgci çıkacağını pek sanmıyorum çıksada 1-2 tane anca çıkar...
sizin arabanızında çok veya az yakması çok fazla umrumda değil fakat söledikleriniz dikkatimi çektiği için nasıl yapıldığını merak ettiğim için ve bir hata varsa belki yardım edebilirim diye sölemiştim...

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben depo hacmine inanarak böyle bir hesap yapmam. bi dolum yapıyorum 32 lt bi dolum yapıyorum 38 lt. havaya keyfe göre değişiyor bu anlamadım gitti.

havaya göre değilde aldığınzı pompaya göre değişir her pompanın basıncı farklıdır öle olunca her seferinde farklı litre alırsınız... ama bu sizin hesabınızı etkilemez çünkü depo boşalır gidersiniz doldurursunuz sonra kaç litre aldıysanız bilirsiniz... 30 litre alırsanız yol bilgisayarında 30 litre yazınca biter 35 litre alırsanızda gene yol bilgisayarında 35 litre yazdığında bitmesi gerekir... yani her dolduruşumuzu geriye dönük olarak kontrol ediyoruz yeni aldığımız gazın litresine göre değil ;)