5W 30 dan 0W 40 a geçeyim mi?

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Bence bazı arkadaşlar yanılgıya düşmüşler.
Ben bu konuyu çok araştırdım. Aynı araca sahibim ve bende GM 5W30 dan Mobil-1 0W40 ESP ye geçtim. Hissedilir bir fark oldumu dersen bunu anlamak çok zor. İlk başlarda elbette yakıt miktarında ve çalışmada rahatlama ve sessizlik oluyor. Bu bütün yeni yağ değişimlerinde olması gereken bir gelişme.
Ancak uzun ömür ve motorun korunması açısından belirlenmiş spesifikasyonlar var.
Bunlar laf olsun diye çıkarılmış spesifikasyonlar değil.
Bizim araçların olması gereken yağ standardı Dexsos 2 dir.
Dexos 2 standardını karşılayan yap 0W40 ESP dir. Eğer New Life bunu karşılıyor olsaydı yeni yağ çıkarmasına gerek kalmazdı.
Ben kafamın rahat olması için dexos 2 spesifikasyonlarını karşılayan Mobil-1 0W40 ESP aldım. 4 litresi 90 TL. New Life ne kadar bilmiyorum.
Açıkcası 35 bin liralık araca binip sonra 15-20 liralık makım masrafından kaçmak bana saçma geliyor.
Elbetteki seçim sizin tercihiniz.
yanlış bilmiyorsam Dexos 2 DPF li araçlar için. peki senin aracında DPF varmı:confused: (aynı araca sahip olduğum için soruyorum)

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
2011 üstü 1.6 Astra H Benzinliler Euro5 oldu, o andan itibaren 1.3cdti satışı durdu. 1.3 cdti Astra H da Euro5 yok

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim araçlarımızda 2005-2010 arası, direk adıyla DPF yok bu doğrudur. Olmaması da aslında iyi bir şeydir, çünkü DPF biraz sıkıntılı bi parça. Ancak onun yerine işlev gören farklı bir düzeneğin olduğunu okumuştum. O nedenledir ki, Mobil in sitesinden okursanız, ESP 0 40 için Mobil 1 ESP 0W-40, tüm 2010 yeni GM/Opel/Vauxhall/Chevrolet Dizel ve Benzinli modelleri için gerekli olan General Motors Service Fill dexos2™ onayına sahiptir. GM/Opel, dexos2 spesifikasyonunun eski GM/Opel spesifikasyonlarına (GM-LL-A-025 ve GM-LL-B-025) geriye dönük olarak uyumlu olduğunu bildirmiştir. GM/Opel/Vauxhall/Chevrolet Dizel ve Benzinli araçlarının çoğunda dexos2 yağları kullanılabilir. denmiştir. Ancak New Life ta herhangi bir açıklama yoktur. Son kullanıcı bu iki yağ, hatta belki GM ile Mobil arasındaki farkı bile bariz biçimde anlamayabilir. Fakat uygun ve kaliteli yağ ile uygun olmayan ve kalitesiz yağ arasındaki fark bir motor sorununda servis tarafından çıkarılacak faturada çok rahat bir biçimde görülecektir.
http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-0w40.aspx#

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İşte bunu bulamadığım için ben de bu yağda kararsızdım. Bu onaylar varsa kullanmakta bir sakınca kalmamıştır. Artık hangisi ucuz ise o kullanılabilir...

Yalnız şunu da belirtmekte fayda var.

According to ExxonMobil, Mobil 1 New Life 0W-40 is of the following quality level

Burdaki cümlede direk karşılar veya geçer demiyor. ExxonMobil e göre aşağıdaki kalite seviyeleri civarındadır gibi bir anlam çıkıyor. Bunu da özellikle belirteyim...

Son düzenleme:

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
New life çıktığı günden beri cdti kullanıcılarının baş tacı içiniz rahat olsun benim 122binde aldığım bakımsız aracı bile adam etti 172bine geldi hala gram yağ eksiltme yok. Bir taksici bu yağ ile 750bin km kapak açmadan kullandı aynı motor olan multijeti.

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağın kalitesi konusunda herhangi bir şüphe olmamakla birlikte, ESP ile arasındaki farkı çözmeye, anlamaya, irdelemeye ve fikir birliğine varmaya çalışıyoruz. Sanırım bir kez ESP bir kez de New life kullanıcam...

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESPnin yoğunlaştığı konu salınım, özellikle partikül filtresinin tıkanmaması için düşük kül oranına sahip. Birer periyodik bakımda kullanarak farkını anlamazsınız. Aracınızda dizel partikül filtresi olsaydı ESP ile daha az sıklıkla partikül filtre temizliğine girdiğini fark ederdiniz. Aradaki fark çok değilse ESP alın içiniz rahat olsun en azından azda olsa katalitiği korursunuz. internette 4lt 90-100tlye bulunuyor.

New Lifetan farkı ilk iki madde,

attachment.php

Ekli dosyalar

• ESP.jpg
    ESP.jpg
    84.9 KB · Görüntüleme: 176
Son düzenleme:

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet dediklerinizde haklısınız. En azından daha yeni ürün olduğunu düşünerek esp almak daha mantıklı.

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

yua

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence bazı arkadaşlar yanılgıya düşmüşler.
Ben bu konuyu çok araştırdım. Aynı araca sahibim ve bende GM 5W30 dan Mobil-1 0W40 ESP ye geçtim. Hissedilir bir fark oldumu dersen bunu anlamak çok zor. İlk başlarda elbette yakıt miktarında ve çalışmada rahatlama ve sessizlik oluyor. Bu bütün yeni yağ değişimlerinde olması gereken bir gelişme.
Ancak uzun ömür ve motorun korunması açısından belirlenmiş spesifikasyonlar var.
Bunlar laf olsun diye çıkarılmış spesifikasyonlar değil.
Bizim araçların olması gereken yağ standardı Dexsos 2 dir.
Dexos 2 standardını karşılayan yap 0W40 ESP dir. Eğer New Life bunu karşılıyor olsaydı yeni yağ çıkarmasına gerek kalmazdı.
Ben kafamın rahat olması için dexos 2 spesifikasyonlarını karşılayan Mobil-1 0W40 ESP aldım. 4 litresi 90 TL. New Life ne kadar bilmiyorum.
Açıkcası 35 bin liralık araca binip sonra 15-20 liralık makım masrafından kaçmak bana saçma geliyor.
Elbetteki seçim sizin tercihiniz.
Esp o-40 yagi 4lt 90 tl nerden aldiniz belirtebikit misiniz?