akü sorunu

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar astra h larda akü 55 amperdir aracın üstündeki ne ise onu taktır orjinalden şaşma
ben servise gittim 72 lik takmalarında ısrarcı olmama rağmen takmak istemediler.bende bir bildikleiri vardır dye 55 e razı oldum.

Katılıyorum, bende aynı şekilde düşünüyorum. Fakat yinede 60 Amper lik akü aldım.

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tşk ederim bazı arkadaşlar 72 liğin zararının olabileceğini söylüyorlar forumda böle bi şey mümkünmü acaba
hayır arkadaşım hiçbir zararı olmaz sen rahat ol. bazı arkadaşlarda orjinal hastalığı oluyor opel mühendislerinden iyi mi biliyorsun diyorlar hatta benim yaptığım bazı modifikasyonlar için. evet opel mühendisleri belki biliyorlar hangisi iyi hangisi kötü ama en güzel parçaları eğer koyarlarsa bir opel olur size 100bin lira ki o zaman kimse almaz tahminimce... onun için orjinal hastalığınız olmasın eğer imkanınız varsa arabanın bir parçasını değiştirirken daha kalitesini takın. size de hayırlı olsun uzun ömürlü olur umarım akünüz ;)

libidox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayır arkadaşım hiçbir zararı olmaz sen rahat ol. bazı arkadaşlarda orjinal hastalığı oluyor opel mühendislerinden iyi mi biliyorsun diyorlar hatta benim yaptığım bazı modifikasyonlar için. evet opel mühendisleri belki biliyorlar hangisi iyi hangisi kötü ama en güzel parçaları eğer koyarlarsa bir opel olur size 100bin lira ki o zaman kimse almaz tahminimce... onun için orjinal hastalığınız olmasın eğer imkanınız varsa arabanın bir parçasını değiştirirken daha kalitesini takın. size de hayırlı olsun uzun ömürlü olur umarım akünüz ;)

tşk ederim.haklısın galiba

cem_utku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4 senelik aküden daha hayır gelmez plakları gitmiştir o akünün bundan dolayıda şarj tutmaz değiştirmek lazm marka önermek gerekirse mutlu veya bosch akü iidir

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Akünüz tamamiyle boşaldıysa yarım saatte felan şarj olmaz.
Bu şekilde düşünmeyin.
Elinize bi telefon bile aldığınızda minicik bataryasını şarj etmek için en az 12 saat şarjda tutun deniyor.
Siz kocaman akü yarım saatte şarj olsun istiyorsunuz.
Şarjlı Kalem pil bile şarej olmak içim 4 - 5 saat şarjda kalması gerekir.
Akünüzün tamamen dolması için en az 12 saat şarjda kalması gerek.

Benim aküm yeni iç lamba açık kalmış akü göstergesi siyaha dönmüş.
8 saat uzun yol gittim ama yeşil yanmadı haala anca yarım gelmiş.

libidox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Akünüz tamamiyle boşaldıysa yarım saatte felan şarj olmaz.
Bu şekilde düşünmeyin.
Elinize bi telefon bile aldığınızda minicik bataryasını şarj etmek için en az 12 saat şarjda tutun deniyor.
Siz kocaman akü yarım saatte şarj olsun istiyorsunuz.
Şarjlı Kalem pil bile şarej olmak içim 4 - 5 saat şarjda kalması gerekir.
Akünüzün tamamen dolması için en az 12 saat şarjda kalması gerek.

Benim aküm yeni iç lamba açık kalmış akü göstergesi siyaha dönmüş.
8 saat uzun yol gittim ama yeşil yanmadı haala anca yarım gelmiş.

kesinlikle haklısınız.Benim anlayamadığım hiç bir ekstra donanım ekletmeden 2 gün çalışmayan bir akünün nasıl boşaldığıdır.Lambalarıda kontrol ettim.Bende akünün 2004 yılından itibaren kullanıldığından ömrünü tamamladığını düşündüm.Avometre ile ölçüm yaptım ama normal değerler aralığında değildi.Bunun için yeni bir akü aldım.Acaba kaçak olsaydı 5 gün oldu aküyü alalı tekrar boşalması gerekirdi değilmi?

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Aküden uzun süre bi akım çekilmiş ise ise normal değerin altına düşebilir.
Önemli olan şarj ettikten sonra normal değerde görüp görmediğin.
4 yıl geçmiş değiştirebilirsin ama 6,7 yıl kullananlarda var akün saglam da olabilir.

Ölçü aleti kullanmayı biliyorsun madem.
Donanım ekletmesende emin olmak için şunu yapmalısın
Akü nün + yada - ucunu sök araya ampermetre bağla
Kapılarını kilitle ve çekilen akımı ölç.
Kapılar kapalı iken : 0.07A
Görmen gerek
Eger bu değerleri görüyor isen Araçta sorun yoktır

Eger aracın kapılar kapalı iken 0,250A gibi bir akım çekiyor ise 60Ah AKÜ nün 1 haftada boşalması normal.
Günde: 0.250x24=6 Amper
60 / 6 = 10 Gün ( Yani 10 gün aracı kullanmazsan 10 günde akün tamamen boşalır.)

Tabi sen arada aracı kullandıkça bu süre biraz uzar.
Yani aracındaki eski akün boşalmadan 5 gün önce de zaten zayıftır.
Şimdi yeni taktığın akü tam şarjlı ve araçta kaçak var ise boşalması 5 günden daha fazla sürer..
Bende de araçta kaçak vardı.
Aracı hiç kullanmazsam bir haftada bitiyordu
Aracı kullanırsam arada şarj olduğu için daha geç boşalıyordu 15 gün sonra gösterge siyaha dönüyordu.

Sonra dediğim şekilde ampertre baglatıp siğortalardan şemalardan nereden çektiğini buldum
Sag ön kapı pervazını açtım içinde cam motoruna yol veren bi röle vardı onu devredışı braktım akım direkt 0.250 den 0.007 ye düştü..

Ya dediğimgibi kontrol et yada bekle bi 15 gün sonra felan akünün göstergesine bak siyaha dönmüş ise araçta kaçak vardır dediklerimi uygularsın. Yoksa söktüğün akü kendi üzerinden boşalıyodur değiştirmişsin zaten sorun yok yola devam

Son düzenleme:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
4 yıl akü değiştirmek için ideal imkanınız varsa jel akü alın 15 yıl ömrü var tamamen bitse bile 15-20 dk bekledikten sonra marş basıyo forklift gibi ağır iş makinaları için tasarlanmış müthiş bi alet fiyatı 450-750 tl arası

libidox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4 yıl akü değiştirmek için ideal imkanınız varsa jel akü alın 15 yıl ömrü var tamamen bitse bile 15-20 dk bekledikten sonra marş basıyo forklift gibi ağır iş makinaları için tasarlanmış müthiş bi alet fiyatı 450-750 tl arası

süper bi şeymiş ama biraz tuzlu

emreauto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.acdelcoaku.com
siz akü almak isterseniz.bize ulaşın.bizim 60 amper akümüz.72 amperlere 1000 basar.varsa,12volt 60amper 610 cca marş basma güçü yüksek araştırın. şu anki fiyatı 130tl
eskiyi 30 tl ye sayıyoruz.verirseniz. 100 tl ye acdelco akü alıyorsuz.