Altın almalımı

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Altın daha düşer mi ? Alınacaksa çeyrek mi gram mı alınmalı ? Ya da bankadan almak mı mantıklı ?

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
bence banka daha mantıklı cunku kuyumcular altın arttıgında türlü bahaneler uyduruyor. altınım yok diyor veya fiyatlar altının arttıgı oranda artmıyor. bankada hersey sabit alıs satıs arasındkai fark pek değişmez. ve internet bankacılıgı ile istedigin an alıp satabilirsin

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım haklisiniz

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben oldum olası sevmiyorum altın yatırımını. 5 sene önce 100 TL civarındaydı bugün yine aynı rakamlarda. (Tabii çok yüksek rakamlarda durum değişir, ben ortalama miktarlardan bahsediyorum)

Ben altın olayına hiç bulaşmıyorum. Bazı bankalar paranıza kar payı veriyor (Faiz değil). Bu yöntem çok daha kesin. Altının ne yapacağı belli olmaz ama vadeli hesapta ne zaman elinize kaç para geçeceği kesin.

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vadeli hesaba çok ta bulaşmak istemiyorum altına bile aslında tereddutluyum ama evde saklayasıya kadar bankada dursun. Faiz haram her türlü olabildiğince uzak durmak gerek

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
"Bazı bankalar paranıza kar payı veriyor (Faiz değil)."

Hep merak ederim, bir banka nasıl kar eder diye. Bildiğim kadarıyla banka dediğin para basamaz ama keş para alıp satar, diğer kurumlara, kişilere kredi açar, bu işleri de babasının hayrına yapmaz, mutlaka bu işlemler sırasında araya ticari hayatta adına faiz denen bir gelir kaynağı girer. Kabaca yıl içinde kazanılan paralardan yıllık giderler düşüldükten sonra kalan paraya da kar denir, yani kar faizlerden elde edilen gelirdir.

Benim bildiğim kadarıyla haram olan faiz, tefecilerin, aç gözlülerin, sansarların ... vs zorda kalanlara ihtiyaçlarını görmeleri için verdikleri borç para karşılığında onlardan talep ettikleri aşırı farktır.

Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Altın daha düşer mi ? Alınacaksa çeyrek mi gram mı alınmalı ? Ya da bankadan almak mı mantıklı ?

Kenara koymak için alacaksan sertifikalı gram almanı sağlık veririm. Sertifikası olduğu için kandırılma olayı yok, işçilik olmadığı için de alım satım arasında uçuk farklar olmuyor.

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kenara koymak için alacaksan sertifikalı gram almanı sağlık veririm. Sertifikası olduğu için kandırılma olayı yok, işçilik olmadığı için de alım satım arasında uçuk farklar olmuyor.
Bankadan alicam sanırım ama sanki yüksek bu ara

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hep merak ederim, bir banka nasıl kar eder diye. Bildiğim kadarıyla banka dediğin para basamaz ama keş para alıp satar, diğer kurumlara, kişilere kredi açar, bu işleri de babasının hayrına yapmaz, mutlaka bu işlemler sırasında araya ticari hayatta adına faiz denen bir gelir kaynağı girer. Kabaca yıl içinde kazanılan paralardan yıllık giderler düşüldükten sonra kalan paraya da kar denir, yani kar faizlerden elde edilen gelirdir.

Benim bildiğim kadarıyla haram olan faiz, tefecilerin, aç gözlülerin, sansarların ... vs zorda kalanlara ihtiyaçlarını görmeleri için verdikleri borç para karşılığında onlardan talep ettikleri aşırı farktır.

Faiz iki yönlü biri sizin kâr ettiğiniz diğeri de zarar. O yüzden bilmiyorum ya uzak durmak da fayda var.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yaklaşık 8 yıldır bu konuyu araştırıyorum. Kendi düşüncemizle içinden çıkabileceğimiz bir durum değil, bir bilene mutlaka danışmak gerekiyor.

İlk başlarda bir türlü kabullenemiyordum bankadan kredi çekmenin haram olduğunu. Yahu diyordum, 24 ay sonra hiçbir şeyin fiyatı aynı kalmayacağı için çektiğim paranın sabit kalmamasından normal ne olabilir? Banka bana zorla mı para veriyor? Hayır. Ben razı mıyım? Evet! Banka razı mı? Evet! E diyordum o zaman neden haram olsun?

İşin aslı öyle değil işte. Çok ince ve çok keskin bir konu faiz. Bizlerin bankadan faizle aldığımız paranın içinde çocuğu hasta olduğu için kredi çekmek zorunda kalıp faizle ödemiş babanın parası var. Bizler olayı keyfi düşünüyoruz ama zorda kalanın da kredi çektiğini düşünürsek bankalar modern birer tefeciden başka hiçbir şey değil!!!

Öyle ince bir çizgi ki, verdikleri paranın geri ödemesine FAİZ değil de artış deseler, tüm farkı (faizi) dosya masrafına katarak alsalar muhtemelen haram olmayacak ama ısrarla FAİZ diyorlar. Sırf müslüman mahallesinde salyangoz satmak için ısrarla FAİZ kelimesini kullanıyorlar. Bu kısım karmaşık.

Ama şurası net: Alacağımız bir ürünü (araba mesela) bayiiler bize kredi sağlayıp FAİZ almak yerine, yine aynı farkı alıp VADE FARKI adı altında satsalar net olarak helal.

Önceki mesajımda KAR PAYI olarak bahsettiğim mesele de böyle ince bir çizgi. Bu imkanı sağlayan bankalar ''Paranızı bize yatırın, size şu kadar Faiz verelim demiyorlar.'' Adamlar, ''Paranızı bize emanet edin, biz onu kullanalım, çalıştıralım, kar edelim ve bu ettiğimiz kardan size pay verelim'' diyorlar. Bu durum şuna benziyor: Bankaya paranı 6 aylığına veriyorsun, banka gidip mal alıyor, ticaret yapıyor ve elindeki malı sattığında elde ettiği kardan san apay veriyor. Ortaklık gibi.

Tüm mesele içinde bulunulan durumu islam ahlakına uydurmak aslında. Ama çoğu banka ısrarla müslüman mahalleisnde salyangoz satmak istiyor.