Antifiriz Karışımı

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar, beni tanıyanlarınızın bildiği üzere yeni şoförüm. O yüzden bazı basit şeyleri arada bir sormak zorunda hissediyorum :)

Ankara'da bugün yağmurdan sonra hava serinledi. Eh, kış geliyor artık. Benim aracımın soğutma sisteminde şu an sadece su var. (Vectra b uzay kasa)

Soğutma sistemini artık antifiriz karışımı ile doldurmak istiyorum. O yüzden birkaç sorum var.

-Vectra b'ler için uygun karışım oranları nelerdir?

-Bu karışımı hortum vs. dışında özel bir alet kullanmaksızın kendim yapabilir miyim.

-Antifirizde marka önemli midir? Önemliyse hangi markayı önerirsiniz?

-Bildiğim kadarıyla sürekli antifiriz kullanılmalı, antifiriz karışımında sadece suya göre yazları ve kışları hararet ibresinde ne gibi farklılıklar görebilirim? Açılmış bir konu vardı, oradan antifiriz karışımının geç soğuduğunu bu yüzden hararetin normalden daha yüksek bir sabiti olabileceğini duydum. Normalin üzerindeki bu hararet yazın araca zarar verebilir mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum. Ama rica ediyorum, soru basit, dalga geçerek cevap vereyim diyenler bu sefer yorulmasın, bu tarz cevaplar hoşuma gitmiyor. "Örn. ben kaputtan arabanın içine hortum çektim hararet yaptıkça ordan su döküyorum ehehehe. gibi."

Son düzenleme:

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar, beni tanıyanlarınızın bildiği üzere yeni şoförüm. O yüzden bazı basit şeyleri arada bir sormak zorunda hissediyorum :)

Ankara'da bugün yağmurdan sonra hava serinledi. Eh, kış geliyor artık. Benim aracımın soğutma sisteminde şu an sadece su var. (Vectra b uzay kasa)

Soğutma sistemini artık antifiriz karışımı ile doldurmak istiyorum. O yüzden birkaç sorum var.

-Bu karışımı hortum vs. dışında özel bir alet kullanmaksızın kendim yapabilir miyim.

-Bildiğim kadarıyla sürekli antifiriz kullanılmalı, antifiriz karışımında sadece suya göre yazları ve kışları hararet ibresinde ne gibi farklılıklar görebilirim? Açılmış bir konu vardı, oradan antifiriz karışımının geç soğuduğunu bu yüzden hararetin normalden daha yüksek bir sabiti olabileceğini duydum. Normalin üzerindeki bu hararet yazın araca zarar verebilir mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum. Ama rica ediyorum, soru basit, dalga geçerek cevap vereyim diyenler bu sefer yorulmasın, bu tarz cevaplar hoşuma gitmiyor. "Örn. ben kaputtan arabanın içine hortum çektim hararet yaptıkça ordan su döküyorum ehehehe. gibi."
Aracta kacak yoksa pembe antfriz kullanmanizi oneririm.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

alionur54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaşlı ve antifrizsiz kullanılmış araca ben olsam pembe antfiriz koymam kaçaga sebep olabilir mavi yeterli olur ayrıca yazın antifriz suyun kaynama noktasını 108 dereceye cıkarır

HTC Desire X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabaya sadece su koyarak baya bi kötülük yapmışsın... 3 litre yeşil yada mavi antfriz alman gerekiyor sanırım. 2000 yılı öncesi için öyle deniyordu forumda konularda...
sonrasında yine parçacıdan safsu diye satılan litresi 1.5 tl olan sulardan 3 tane alıp evde değişimi kendin yapıcaksan 10 litrelik bir bidona 3lt antfrizi ve 3 lt safsuyu (klimadan çıkan suyunda kullanılabileceği söyleniyor bu arada yeni aklima geldi) doldurup biraz çalkala.
tam olması gereken karışım bu. sonrasında muhtemelen vectranın radyatör altında musluğu vardır ordan boşaltıp bu yeni karışımı dolduracaksın...

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabaya sadece su koyarak baya bi kötülük yapmışsın... 3 litre yeşil yada mavi antfriz alman gerekiyor sanırım. 2000 yılı öncesi için öyle deniyordu forumda konularda...
sonrasında yine parçacıdan safsu diye satılan litresi 1.5 tl olan sulardan 3 tane alıp evde değişimi kendin yapıcaksan 10 litrelik bir bidona 3lt antfrizi ve 3 lt safsuyu (klimadan çıkan suyunda kullanılabileceği söyleniyor bu arada yeni aklima geldi) doldurup biraz çalkala.
tam olması gereken karışım bu. sonrasında muhtemelen vectranın radyatör altında musluğu vardır ordan boşaltıp bu yeni karışımı dolduracaksın...
Evet klimanin cikardigi da saf su. Evde annem utuye kullaniyor ordan biliyorum :D

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
...........

Bütün araçlar için ideal olan oran % 50 su % 50 antifriz şeklindedir.

Aracın suyunu tamamen boşaltıp, kireçsiz temiz 3 litre suya 3 litre antifrizi karıştırarak yedek su deposundan doldurabilirsin.

Aracın 2000 modelden eski olduğuna göre mavi veya yeşil olanı kullanman gerekir, kırmızı senin aracına uygun değildir.

Her araçta yaz kış antifriz kullanılmalıdır, antifriz kullanan araçlarda söylentinin aksine hararet daha az olur. Özellikle eski nesil araçlarda antifriz kullanılmazsa zamanla paslanmalar oluşur bunun sonucunda soğutma sisteminde biriken kirler aracın radyatörünü tıkayarak daha çabuk hararet yapmasına neden olur.

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tüm cevaplar için teşekkür ediyorum :)

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni konu açmak istemedim bende bu konuda bilgisizim benim aracım 2005 model şuan kendi antifriz rengi pembemsi turuncumsu bişey. Yine aynı renkmi koymam gerekir?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni konu açmak istemedim bende bu konuda bilgisizim benim aracım 2005 model şuan kendi antifriz rengi pembemsi turuncumsu bişey. Yine aynı renkmi koymam gerekir?

evet aynı renk olanından ilave değil komple değiştirmen gerekir. birbirlerine karıştırılan farklı marka ve renkteki antfrizler kimyasal tepkimeye girip işlevlerini yitirebiliyorlar.
aynı şekilde sizde 3+3 karışım yapın derim. max masrafınız 50 tl tutar..

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
castrol radiocool mavi antifiriz öneririm.şimdilik genleşme kabından 1 litre su çek antifiriz ekle 15 gün sonra filan 1 litre daha çekip saf antifiriz ekle .ideal karışım 2 ye 1 dir.-20 dereceye kadar korur.