Arabistanda BENZİN Fİyatları Hk. Bilgi...

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar abartmayalım neticede o benzinlikerin hemen arkasında petrol kuyuları var yani adamlar deli gibi petrol çıkartıyor izin verinde ucuz olsun tabiki.. arkadaşım dubaide çalışıyordu bir lafı vardı su alıyorduk su benzinden pahalı diyordu..

tamam bizim ülkemizde acayip pahalı benzin ve türevleri bir lafım yok ama avrupada da çok ülkede petrol çok pahalı..

bakın aşağıda benzinin en pahalı olduğu ülkelere dünyanın en gelişmiş ülkeleri ucuz olanlarda kendi petrollerini çıkartan veya benzin kullanımı yani araç kullanımı çok çok az olduğu için devletin gelir gözüyle bakmadığı ülkeler..

yani bu gün türkiye gelişmemiş bir ülke olsa araba kullanımı çok çok az olsa inanın bu ülke benzini bir gelir olarak görmez ve bu kadar pahalı olmazdı benzin rafineri çıkışı 500 kuruş ise misal olsa olsa 1 tl olurdu benzinlikdeki pompa fiyatı.. o zaman bu listelerde bizde alt sıralarda olurduk.. ülkemizde bir denge var çok büyük bir vergi açığı var bunuda bu tür yollarla kapatmaya çalışıyorlar çünkü bu ülkede petrole aşırı bir talep var bunuda biliyorlar..

petrol-fiyatlari-yukselise-gecti.jpg

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Onlarda biterse bız napıcaz :D adamlar varken bolbol kullanıyor :D

onlarda biterse onlar mahvoldu çünkü her şeylerini benzinden gelen gelirle alıyorlar.. suyu bile..

allaha şükür bizim çoğu şeyimizi kendimize yeticek kadar var şu anda öyle görünmesede biz yusuf yusuf oldukmu milletçe tek yumruk oluyoruz altındanda kalkamıycağımız iş olmuyor..

birde bizdeki yaratıcılık o dehşet türk zekası kimsede yok inan adam alır arabanın motorunu söker artık gerek yok diye 1 tonluk arabayı 500 kiloya düşürür 90 beygirlik arabanın önünede bağlar iki tanede at 90 beygirlik arabayı 2 beygirde sürer :D o kadar yaratıcıdır bizim ulus :)

ama meraklanma elektrikli motorda hikaye hidrojenli araçlar çıkıcak normal benzinli motrlarda basit lpg kiti gibi hidrojen kitleriyle çalışıcak eskisi gbi gidip benzinliklerden hidrojen alıcaz.. dikkat edersen amerika benizn biticeğini bile bile hayla 2.0 dan aşağı araç üretmiyor ortalama araçları gene 4.0 -5.0 arası adamlar petrolün biticeğini bilmiyormu biliyor ama demek ki petrolün yerine geçicek ellerinde alternatif bir planları varki bitmesinden korkmuyorlar..

şu an için plan ya yosundan yapılan yakıt yada hidrojen ikisinden biri..

xerox

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabistan genel olarak ucuz yarımlık pet şişe su 1 riyaldi (arabistanda 100usd 345-346 riyal civarı idi) kola 1 riyal yiyicek maddeleride türkiye fiyatlarına yakın çok fark yok ama herşeyin en iyisini yiyip içiyorlar :D
taksiler çok ucuz sağlık(tedavi) ücretsiz yollar türkiyedeki yollardan daha düzgün en azından adım başı çukur yok :D tek kötü yanı arap halkı otellerde temizlikde vs.vs kenyalı veya o tarzdaki gelişmemiş ülkerdeki insanları 600-700 riyalle aralıksız çalıştırıyorlar
sigaranın paketi 6 riyal civarıydı sanırım yanlış hatırlamıyorsam arap malborası :D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
....
tamam bizim ülkemizde acayip pahalı benzin ve türevleri bir lafım yok ama avrupada da çok ülkede petrol çok pahalı..
.......
yani bu gün Türkiye gelişmemiş bir ülke olsa araba kullanımı çok çok az olsa inanın bu ülke benzini bir gelir olarak görmez ve bu kadar pahalı olmazdı benzin rafineri çıkışı 500 kuruş ise misal olsa olsa 1 tl olurdu benzinlikdeki pompa fiyatı.. o zaman bu listelerde bizde alt sıralarda olurduk.. ülkemizde bir denge var çok büyük bir vergi açığı var bunuda bu tür yollarla kapatmaya çalışıyorlar çünkü bu ülkede petrole aşırı bir talep var bunuda biliyorlar..

Hakan iktidarlardaki siyasiler gibi savunma yapmışsın :). Mesela siyasilerin en zoruma giden savunları; bir zam yaparlar hemen " biliyormusunuz bunun fiyatı Avrupa'da daha da pahalı" lafının arkasına sığınırlar. Vatandaş yıllardır ilgililere soruyor "İyi güzel de Avrupa'da kişilerin alım günü ne kadar, bir öğretmenin, bir polisin, bir emeklinin maaşı ne kadar " diye ama nedense onlarda tık yok. Ben eminim ki iktidara gelirken birşeyleri olmayıp, iktidardan giderken ceplerin dolması bizim siyasi yaşantımıza has bir durum olmalı. Düşünsene bir kişi seçilmek için 4-5 yılda alacağı maaşın en az on katını kampanyalarda harcıyor, bunun nedeni sence millete hizmet etme aşkımıdır? Bu gün ülkemiz gerçek anlamda gelişmiş bir ülke olsaydı en büyük gelir sağlıyacağız diye tekel ve petrol ürünlerinden alınacak vergilere bel bağlanmazdı. Demiryolları, toplu taşımacılık, metro gibi ulaşım araçlarına gereken özen gösterilseydi, büyük şehirlerde kent içi ulaşım sorunları yaşanmasa millet enayi mi 1,5-2 TL ye gideceği yer için en az 20-30 TL para harcasın, herkes hesap yapmayı bilir. Gelir vergisi konusuna gelince, devlet adam gibi vergi almazsa vatandaşda kuzu kuzu gidip vergisini yatırmaz. Nasıl olsa devlet hersene vergi affı çıkartıyor, bu sene de araba ve emlak vergilerini ödemeyeyim diyorum ama içim rahar etmiyor gidip saf saf vergimi yatırıyorum. Uyanık geçinenlerin benim 3-5 sene evvel yatırdığım vergileri bu sene, üstelik de cezasız olarak aynı bedelden yatırmaları zoruma gidiyor. Devlet önce vatandaşları arasındaki sosyal adaleti sağlamak zorundadır, sosyal adeleti sağlasın ki daha güvenilir-saygın olabilsin, yoksa herkes bir yerinden çekiştirir durur.

Son düzenleme:

PanacoTTa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım Dubai ye tatile gitmişti. safari ye mi çıkmışlar. jip şöförüne sormuş burada dizel araba yok herhealde diye şöför dizel ne demek demiş neredeyse :)

orada ticari taksiler bile en kötü 3.000cc miş. gelde deli olma

Son düzenleme:

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakan iktidarlardaki siyasiler gibi savunma yapmışsın :). Mesela siyasilerin en zoruma giden savunları; bir zam yaparlar hemen " biliyormusunuz bunun fiyatı Avrupa'da daha da pahalı" lafının arkasına sığınırlar. Vatandaş yıllardır ilgililere soruyor "İyi güzel de Avrupa'da kişilerin alım günü ne kadar, bir öğretmenin, bir polisin, bir emeklinin maaşı ne kadar " diye ama nedense onlarda tık yok. Ben eminim ki iktidara gelirken birşeyleri olmayıp, iktidardan giderken ceplerin dolması bizim siyasi yaşantımıza has bir durum olmalı. Düşünsene bir kişi seçilmek için 4-5 yılda alacağı maaşın en az on katını kampanyalarda harcıyor, bunun nedeni sence millete hizmet etme aşkımıdır? Bu gün ülkemiz gerçek anlamda gelişmiş bir ülke olsaydı en büyük gelir sağlıyacağız diye tekel ve petrol ürünlerinden alınacak vergilere bel bağlanmazdı. Demiryolları, toplu taşımacılık, metro gibi ulaşım araçlarına gereken özen gösterilseydi, büyük şehirlerde kent içi ulaşım sorunları yaşanmasa millet enayi mi 1,5-2 TL ye gideceği yer için en az 20-30 TL para harcasın, herkes hesap yapmayı bilir. Gelir vergisi konusuna gelince, devlet adam gibi vergi almazsa vatandaşda kuzu kuzu gidip vergisini yatırmaz. Nasıl olsa devlet hersene vergi affı çıkartıyor, bu sene de araba ve emlak vergilerini ödemeyeyim diyorum ama içim rahar etmiyor gidip saf saf vergimi yatırıyorum. Uyanık geçinenlerin benim 3-5 sene evvel yatırdığım vergileri bu sene, üstelik de cezasız olarak aynı bedelden yatırmaları zoruma gidiyor. Devlet önce vatandaşları arasındaki sosyal adaleti sağlamak zorundadır, sosyal adeleti sağlasın ki daha güvenilir-saygın olabilsin, yoksa herkes bir yerinden çekiştirir durur.

haklısın savaş abi savunulucak bir yanı yok bu sistemin adalet yok zaten ama gelişmiş ülkelerin hepsinde petrol pahalı derken inan onlardada bu fiyatlar büyük sıkıntı arkadaşlarım var avrupada ordan çok iyi biliyorum her kez benzin pahalılığını şikayet ediyor.. ama onlarda toplu ulaşım gelişmiş zaten o yüzden 1.3 1.2 tarzı araçları geliştiriyorlar yoksa 90 lılara kadar sen daha iyi bilirsin avrupada 1.3 dizel 1.4 dizel tarzı araçlar bulmak mümkünmüydü yokdu onu bırak ben hatırlarım rağmetli dedem 85-86 yılında 1.6 araçlara burun kıvırırdı adam hep amerikan sürmüş doğan şahinlere o zamanlar bu motor gidermi derdi gözüne çok verimsiz ufak görünürdü dizler içindede en ufak motorlusu benim hatırladığım mercedesler vardı 2.5 falandı.. yani petrol benzin pahalılığı onlarda da sıkıntı büyük külfet tek avantajları bilinçliler toplu ulaşım gelişmiş ve bazı şehirlerde bisiklet yolu gibi alternatif sistemler geliştirilmiş insanlar yakın mesafeleri bisiklet motorsiklet gibi benzini çok az yakan yada yakmayan araçlarla gidiyorlar buda bilinçlenme meselesi..
tamam bizde benzin pahalı tamam bizde büyük adaletsizlikde var ama hiçmi insanımızda suç yok yani şu forumda bile vardır 10 metre ilerdeki bakkala bile arabayla giden yada bir sokak aşağıdaki markete arabayla giden..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bazı ülke insanları ile aramızdaki en önemli farklardan bazıları:
- Bir ürün alırken verdikleri paranın karşılığını mutlaka istiyorlar,
- Temel ihtiyaçları olduğu sürece lüks tüketimden uzak duruyorlar,
- Onun var illaki benim de olmalı gibi bir saplantıları yok,
- Yapılan zamlara akılları yatmazsa hemen uzun süreli boykot ediyorlar,
- Dünü bizim kadar çabuk unutmuyorlar, hatalı yöneticilerin siyasi hayatlarına acımadan son veriyorlar. (Bak Erbakan hoca tekrar siyasi hayata yatay geçiş yapmış, şimdi ya baba da hocayı kıskanıp devreye girerse)

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
erbakan oğluna meydanı temizliyor savaş abi kendi girmez ayakda duramıyor konuşmakda bile güçlük çekiyor oğluna meydanı açıyor..