aracı istop ettikten sonra motordan gelen ses

arctech

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu kıs ozellıkle dıkkatımı cektıgı ıcın soruyorum. aracımı ıstop ettıkten sonra 5-10 sanıye kadar motordan dızzzzzz dıye gıderek azaln ve sonunda kesılen bır ses gelıyor. ozellıkle kıs baslangıcından berı dıkkatımı cektı. servıse de goturdum, turbodan gelıyor ses normal dedı. aracımın cekısınde veya motorda herhangı bır sıkıntım yok. sızce bu turbodan geldıgı soylenen sesın sebebı nedır. normalde aracımı ıstop etmeden once turbonun ıcındekı sıcak hava bosalsın dıye 1 dakıka kadar beklıyorum rolantıde.

az_ti_layk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o bekletme uzun yolar için aga 250 km felan gidecen ki bekletesin yoksa 10 km git beklet gerek yok ya sese gelince bana göre o ses mazot filtresi varya ha oradan geliyorr işde turbodan felan deyil ilk kontağı açtıgındada dikatli dinle ordan gelir o şekil bir ses olaki turbodan geliyor diyorsan gelmemesi lazım kanatlarında bir sorun olmasın gaza basıpta aracı istop etmiyorsun demi durduğu yerde ısındıktan sonra sıcak motora biraz gaza bas arkadaşım sonra 20 sn bekledikden sonra istop et ve iyi dinle eğer gene gelirse kanatlardadirrr turbonunn o da rampada belli olurr

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu kıs ozellıkle dıkkatımı cektıgı ıcın soruyorum. aracımı ıstop ettıkten sonra 5-10 sanıye kadar motordan dızzzzzz dıye gıderek azaln ve sonunda kesılen bır ses gelıyor. ozellıkle kıs baslangıcından berı dıkkatımı cektı. servıse de goturdum, turbodan gelıyor ses normal dedı. aracımın cekısınde veya motorda herhangı bır sıkıntım yok. sızce bu turbodan geldıgı soylenen sesın sebebı nedır. normalde aracımı ıstop etmeden once turbonun ıcındekı sıcak hava bosalsın dıye 1 dakıka kadar beklıyorum rolantıde.

O ses turbodan geliyodur. Aracın çekişinde ve yakıtında sorun yoksa devam bi anormallik görüyosan turboyu ve hava yollarını kontrol ettir. :)

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbo dizel motorlarda ;

1) araç normal yüklü= Şehir içi dur kalk trafiğinden sonra =1dk.dan az
2) '' '' '' = Şehir otobanı orta sürat = 1 dk. fazla
3) '' '' '' =Otoban yüksek sürat=3_4 dk.
4) '' '' '' =Uzun tırmanışlar =5 dk.

Aracı stop etmeden rölantide Turboyu soğutmak için beklemek gerekir..
Bu kadar bekleyişte dahi turbo hızlı şekilde devirini düşürür ve soğumaya başlar....

Araç soğukken ilk çalıştırmadan sonrada 1 dakikadan az rolantide beklemekte, turbonun yağlanması için faydası olacaktır

_ferhat_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o ses benim arabadan da geliyor.arabanın her yerinden baska sesler geldiği için ben önemsemedim pek önemli birsey gibi gelmedi bana

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o ses benim arabadan da geliyor.arabanın her yerinden baska sesler geldiği için ben önemsemedim pek önemli birsey gibi gelmedi bana

Valla benim arabada benzinli duz twinport ama benden geliyo. Ben daha cok havalandirma sistemi diye dusunuyordum ama. Bende turbodan olmadigi kesin.:D

adnanguclu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabam 1.6 benzin..

Arabayı her stop edişinde elektronik bir ses gelir dızzz diye sölediğin gibi..o sesi genelde bilim kurgu filmlerinde bazı teknolojık makınalaraından geldıgını duyarsın ona benzer yanı;)
Onu bende merak edıodum ve arabayı calıstırdım ve baskasını gonderdım stop etmesı ıcın.Kaputu actım ve bekledım.Aracı stop edınce hava filtresinin borusunda tısss diye bir ses geliyo , içeride duydugumuzda onun sesi ve benım cok hosume gider o:) sanırım sende ondan bahsedıosun.

turboyla ilgisi yok yanı.

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabam 1.6 benzin..

Arabayı her stop edişinde elektronik bir ses gelir dızzz diye sölediğin gibi..o sesi genelde bilim kurgu filmlerinde bazı teknolojık makınalaraından geldıgını duyarsın ona benzer yanı;)
Onu bende merak edıodum ve arabayı calıstırdım ve baskasını gonderdım stop etmesı ıcın.Kaputu actım ve bekledım.Aracı stop edınce hava filtresinin borusunda tısss diye bir ses geliyo , içeride duydugumuzda onun sesi ve benım cok hosume gider o:) sanırım sende ondan bahsedıosun.

turboyla ilgisi yok yanı.
:rock

Bencede turboyla ilgisi yok.:cool:

RAINMAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracım otomatik benzinli aynı ses bende de var.
Stop ettikten 30 saniye son 5,10 sn bi ses geliyor diger arakadaşlarında dedigi gibi bende rutin bir şeydir diye pek önemsemedim.