>>> Astra G >>> Ic / Dis Hava Swichi Yardim..?

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
>>> ASTRA G >>> IC / DIS HAVA SWICHI YARDIM..?

Fan motoruna bağlı altaki resimdeki max yazan iç hava Tuşuna basınca Işlığı yanıyor ve alttaki resimdeki iç dış hava swıch motoruna 12V veriyor.

klimagw0.jpg

12v verince alt resimdeki kol yukarı kalkıyor ve iç havanın kapağını açıyor. Fakat iç hava düğmesini kapattığımda swıch tekrar geri innmiyor. yani iç havada takılı kalıyor. 12V ters verip kolun inmesi lazım gibi yoksa voltaj kesilince yayla filan mı iniyo geri çalışma mantğı ne.?

swchhalatxi1.jpg

Bu sistem hakında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi.
Bide İç hava tuşuna bastığımızda swıch motora sürekli 12V veriyor kol kalktıktan sonra motor sıkışıyor haliyle voltajı kesmesi lazım ama bu normalmi..

Son düzenleme:

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
not: tamamen düşüncelerimi yazıyorum. kesin bildiğim bişey yok

çalıştığında dediğin gibi 12 v verip yukarı çekiyordur.
ama kapattığında -12 v diye bişey olmuyordur.

oraya bi yay bağlamışlardır. düğmeye basınca 12 v motoru çalıştırıp yayı gererek açar. devamlı 12 v verilmiş olarak durur. oraya bi zorlamaya karşı enerji kesen bi devre koymuş olabilirler. kapattığında da yay yardımıyla kendini geri kapatıyor olabilir. yay felan çıkmıştır diye düşünüyorum.

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Yay olacagını sanmıyorum bektaş hocam
Çünkü yukarı çıkan kolu aşağıya ittiğimde oynamıyor. motorla inmesi gerek gibi duruyor.

OnurOz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kesin bi bilgim yok ama
Belki 12 volt rölesinde bi arıza olabilir genede bilen arkadaşlar yardımcı olsun

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Röle olduğunu sanmıyorum anahtara direkt bağlı gibi.

asanli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araçtada bu problem var max düğmesine basınca iç/dış hava kapağı devamlı açılıp kapanıyor.Size verilecek cevaptan yararlanıcağımı ümit ediyorum.

AstraG

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cengiz elektriksel bir arıza olduğu kesin burada ne dersek boş bir elektrikçie gösterelimüstüne hafiften tırnaklarınla tıkla anahtar devreyi kesmiyor olabilir oradaki açan dişli rarım ay şeklindedir açtığın zaman devreyi açar dişli yarım döner sonra kapattığın zaman anahtar görev yapmaz kapatamaz siz arabayı istop ettiğiniz zaman elektrik tam kesildiği için o devre kapanır arabayı çalıştırıp tekrar aynı işlemi yaptığınız zaman aynı işlem gerçekleşir

satir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş ben o kutuyu açtım içinde 12 V ile çalışan bir motor ve dişliler var , ben açtığımda içini temizleyip tekrar gres yağ bastırdım. motor çubuğu yukarı kaldırıyorsa motorun çalışıyor demektir.tekrar bastığında flabı aşağı indirmiyorsa dişlilerde bir sıkıntı olabilir. Kutu basit açılıyor yan taraflarında yanlış hatırlamıyorsam toplam 4 adet tırnak var kontrol kalemi ile açıp , harici bir 12 V ile dişlilerin ve motorun durumunu kontrol edebilirsin ...

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Melih hocam elektriksel bi sorun olduğu için yazdım zaten. Elektirikçi çözeyim diye kurcalarken daha çok zarar verir. Benim kadar anlamaz ben hallederim.

Tamer hocam kutuyu bende açtım hava girişinden su damlamış içine su girmiş. Açtım temizledeim ama gres yoktu basamadım. motor çalışıyor

Benim merak ettiğim Kolu kaldırmak için motora 12V geliyor kol yukarı kalkıyor.
Kol geri nasıl iniyor. Max yazan iç havayı kapatınca motora ters voltaj gelip kolu aşağı mı inndiriyor. yoksa yayla filan kendi mi iniyor. Elimle indiremedim yay hiç indiremez gibi geliyor dişlilerde yag olmadığı için takılıyor mu acaba.

ichavaswchdu2.jpg

Son düzenleme:

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Net bi sey söyleyebilecek i arkadaş yokmu.
Eger kendi iniyosa tekrar açıp motor ve dişlileri greslicem..

Yok ters voltaj ile iniyorsa anahtarı söküp bakıcam

Son düzenleme: