Astra g mercek modifiyesi yardım

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birkaç hafta önce çinden 55 w xenon set aldım. Taktım kullanıyorum.aydinlatma çok güzel fakat mercek ile kullanmak istiyorum. Okullar kapandı tatile girdik.tatilde bol bol vakit var uğraşırım diye ise girişmek istiyorum. Yedekte far olmadığı için farı soktukten sonra bir problemle karşılaşmak istemediğim için bilgi sahibi olan arkadaşların bilgilerini rica ediyorum.
Far ampulü h7 almıştım. Meğerse mercek ler genelde d serisi ampullerle kullaniliyormus. H7 uyumlu mercek buldum. 2.5 inç yazıyor. Resimlerini koyacağım mercek astra g farina uyar mı, daha büyük mü almak lazım daha küçük mü? Anladığım kadarıyla kesme biçme olmadan direk h7 ampul boşluğuna sabitleniyor. Merceğin ilan resimleri
Screenshot_2015-06-15-22-07-31.jpg

Screenshot_2015-06-15-22-07-21.jpg

Screenshot_2015-06-15-22-07-09.jpg

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mercek modifiyesi yaptıktan sonra muayeneye girerken xenon ampulleri çıkartıp merceğin içine normal ampulü takınca sıkıntı olmadan muayeneden geçebilir miyim? Projektör her halükarda sıkıntı olacak hiç uğraşmadan normal ampullere döneyim. Bilgisi olan varmı? [MENTION=25396]enisokan[/MENTION]

aDeLaNTe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muayeneye girerken halojen ampul taktığınız zaman sıkıntı olmuyor diye okumuştum forumda daha önceden.

Heveslendiriyorsunuz adamı böyle şeylerle ama kendime o kadar güvenemiyorum :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Mercek modifiyesi yaptıktan sonra muayeneye girerken xenon ampulleri çıkartıp merceğin içine normal ampulü takınca sıkıntı olmadan muayeneden geçebilir miyim? Projektör her halükarda sıkıntı olacak hiç uğraşmadan normal ampullere döneyim. Bilgisi olan varmı? @enisokan

Hayırlısı olsun.
Muayene için, halojen ampul takınca problemsiz geçersin.

Merceğe gelince; H7 dediğin ampul yuvasının türü. Sen merceği fara oturtmak için mecburen farını keseceksin. Sonra merceği o boşluğa oturtacaksın. Duvara yansıtıp sağa sola yatıklığını düzeltip far desenini yere paralel hale getireceksin. Yerine vida, kırmızı silikon, vs. ile sabitleyeceksin. Farın arkasında çıkıntı yapacağı için su, toz girmesin diye kap yapacak veya ısıya dayanıklı alüminyum bantla etrafını kapatacaksın.
Aldığın merceğin ebatlarını ölçüp yazsan daha doğru birşeyler söylerim. Ben Valeo Bi-Xenon merceği sığdırmıştım. Şuradan aldım:
http://www.novelcar.com/bi-xenon-19/valeo-bixenon-d2s-d1s-mercek-2-adet-589/

Ayrıca forumda Oktay Toker abiye de sorabilirsin. Her gün bu far işlerini yapıyor.

Bir de fotoğraflarda Astra H araca takılmış mercek görünüyor. O araçlarda far içinde herşey için gerekli alan mevcut. Ama bizim Astra G modelinde far çok dar ve işlem yapmak baya sıkıntılı. Mesela fazla ilerde durursa mercek sıkışıyor ve yukarı aşağı seviye motoru işe yaramıyor.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayırlısı olsun.
Muayene için, halojen ampul takınca problemsiz geçersin.

Merceğe gelince; H7 dediğin ampul yuvasının türü. Sen merceği fara oturtmak için mecburen farını keseceksin. Sonra merceği o boşluğa oturtacaksın. Duvara yansıtıp sağa sola yatıklığını düzeltip far desenini yere paralel hale getireceksin. Yerine vida, kırmızı silikon, vs. ile sabitleyeceksin. Farın arkasında çıkıntı yapacağı için su, toz girmesin diye kap yapacak veya ısıya dayanıklı alüminyum bantla etrafını kapatacaksın.
Aldığın merceğin ebatlarını ölçüp yazsan daha doğru birşeyler söylerim. Ben Valeo Bi-Xenon merceği sığdırmıştım. Şuradan aldım:
http://www.novelcar.com/bi-xenon-19/valeo-bixenon-d2s-d1s-mercek-2-adet-589/

Ayrıca forumda Oktay Toker abiye de sorabilirsin. Her gün bu far işlerini yapıyor.

Bir de fotoğraflarda Astra H araca takılmış mercek görünüyor. O araçlarda far içinde herşey için gerekli alan mevcut. Ama bizim Astra G modelinde far çok dar ve işlem yapmak baya sıkıntılı. Mesela fazla ilerde durursa mercek sıkışıyor ve yukarı aşağı seviye motoru işe yaramıyor.

Sizin yaptığınız benim yapmak istediğim yanında çok profesyonel kalıyor :) ds tip ampul uyumlu mercek için far tası kesilmeden montaj olmaz. Sizin gibi yaptığımda kesinlikle tası kesmem gerekir fakat resimlerini koyduğum mercek h7 ampul ile kullanılabilen tipte. Merceğin Ampul yuvası h7 xenon ampul için uyumlu hemde mercek yapısı tası kesmeden ampul yuvasına arkadan somunu sıkıştırarak sabitlenen türden. Resimlerden yanlış mı anlıyorum diye youtube da videolarda izledim ordada direk ampul yuvasına takıyorlar. Merceğin ölçüsü belli de far içi Ölçüler konusunda hiçbir fikrim yok. Merceğin büyüklüğü 2.5 inç yazıyor. Cm olarak 7.5 cm e 11.5 cm. Yapmak isteğim mercek sanırım alttaki fotoğraftaki gibi olacak. Sizinki kadar şık durmasa da ışığı dağılmayın xenon aydınlatması olacak. Sizce far tasına 11.5 cm derinlikte mercek sığar mı?
IMG_20150616_231245_-708925316.jpg

IMG_20150616_231242_-2059895515.jpg

IMG_20150616_231011_1108603927.jpg

IMG_20150616_233359.jpg

IMG_20150616_233428.jpg