Astra G Rölanti Dengesizliği

06ROF68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar. 3 Aydır çözüm aradığım sorunuma yardımlarınızı bekliyorum.
Arabam Astra G 2.0 16V Motor Kodu: X20XEV

Şöyle bir sorunum var. Arabam kendi kendine gaz veriyor. Vites değiştirirken debriyaja bastığımda 1sn kadar kendi kendine gaz veriyor. Kırmızı ışıkta durduğumda ayağım debriyaj da basılıyken ve vites boştayken rölantiye 2-3 sn geç düşüyor. Yokuş aşağı inerken motor frenini kullanmak için 2. Vitese takıyorum ve ayağımı debriyajdan çektiğim an gaz veriyor. Araba hareket halindeyken boşa aldığımda rölanti devri 1200 civarında sabit kalıyor. Arabayı durdurunca 2-3 sn sonra Rölanti 800 lere düşüyor. Yakıt tüketimim inanılmaz derecede arttı. Km'de 75 Kuruşlara kadar çıkıyor.
Arabayı servise götürdüm MAF sensöründen kaynaklı olduğunu söylediler. Maf sensörü değiştirildi. Sorun devam Ediyor. Daha sonra tekrar gittiğimde Gaz Kelebeğinden dediler Gaz Kelebeği temizlendi ve adaptasyonu yapıldı fakat sorun devam ediyor. Ben bir çare bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Şöyle bir sorunum var. Arabam kendi kendine gaz veriyor. Vites değiştirirken debriyaja bastığımda 1sn kadar kendi kendine gaz veriyor. Kırmızı ışıkta durduğumda ayağım debriyaj da basılıyken ve vites boştayken rölantiye 2-3 sn geç düşüyor. Yokuş aşağı inerken motor frenini kullanmak için 2. Vitese takıyorum ve ayağımı debriyajdan çektiğim an gaz veriyor. Araba hareket halindeyken boşa aldığımda rölanti devri 1200 civarında sabit kalıyor. Arabayı durdurunca 2-3 sn sonra Rölanti 800 lere düşüyor. Yakıt tüketimim inanılmaz derecede arttı. Km'de 75 Kuruşlara kadar çıkıyor.
Arabayı servise götürdüm MAF sensöründen kaynaklı olduğunu söylediler. Maf sensörü değiştirildi. Sorun devam Ediyor. Daha sonra tekrar gittiğimde Gaz Kelebeğinden dediler Gaz Kelebeği temizlendi ve adaptasyonu yapıldı fakat sorun devam ediyor. Ben bir çare bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Sorununuzun kaynağını bilmiyorum ama ustalar çoğunlukla spesifik hatalar üzerine kafa yoruyorlar, adım adım deniyorlar. Arıza durumlarında biraz daha bütüncül bakmak lâzım belki

Aracınızın ateşleme sistemi elemanlarını kontrol ettirseniz, özellikle hava-gaz elemanları, kelebek, gaz teli, hortumlar, valfler vs.. Belki sorunun tespitine yardımcı olur

Bildiğimden değil, sadece fikir [emoji4][emoji106]

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gunduzengin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş arabayı bir müddet benzinde kullan. sorun ortadan kalkıyorsa gaz ayarında bir problem vardır. benim x16xel 1.6 motorumda da aynı problemler vardı. gaz enjektörleri bozukmuş. komple yen sistem lpg takıldı 3 ay evvel hiç bir sorunum yok şu an. bir de gaz kelebeğini rolanti motorunu ve egr valfini sökerek temizlesinler.

06ROF68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorununuzun kaynağını bilmiyorum ama ustalar çoğunlukla spesifik hatalar üzerine kafa yoruyorlar, adım adım deniyorlar. Arıza durumlarında biraz daha bütüncül bakmak lâzım belki

Aracınızın ateşleme sistemi elemanlarını kontrol ettirseniz, özellikle hava-gaz elemanları, kelebek, gaz teli, hortumlar, valfler vs.. Belki sorunun tespitine yardımcı olur

Bildiğimden değil, sadece fikir [emoji4][emoji106]

Hocam adım adım deniyorlar tamam fakat bunlar hep masraf. Bujiler ve Ateşleme Bobinlerim sağlam. Ateşleme sistemimde sorun yok. Gaz kelebeği temizlendi adaptasyonu yapıldı. Makineye bağlandı arıza raporu da yok. Map sensöründen dolayı da olabilir dediler ama emin de değiller. Bakalım sorun nereden çıkacak. Teşekkürler yorum için.

06ROF68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş arabayı bir müddet benzinde kullan. sorun ortadan kalkıyorsa gaz ayarında bir problem vardır. benim x16xel 1.6 motorumda da aynı problemler vardı. gaz enjektörleri bozukmuş. komple yen sistem lpg takıldı 3 ay evvel hiç bir sorunum yok şu an. bir de gaz kelebeğini rolanti motorunu ve egr valfini sökerek temizlesinler.

Kardeşim arabada lpg yok. Benzin de kullanıyorum. Taktırmayı düşünmüyo değilim yanlız. Rölanti motoru ve Egr temizliğini deneyeyim bir de. Teşekkürler :)

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Hocam adım adım deniyorlar tamam fakat bunlar hep masraf. Bujiler ve Ateşleme Bobinlerim sağlam. Ateşleme sistemimde sorun yok. Gaz kelebeği temizlendi adaptasyonu yapıldı. Makineye bağlandı arıza raporu da yok. Map sensöründen dolayı da olabilir dediler ama emin de değiller. Bakalım sorun nereden çıkacak. Teşekkürler yorum için.
Araca cihazı bağlayıp yol testine çıksalar, ve özellikle arıza anında ateşleme sistem elemanlarının detay değerlerine baksalar anlaşılmaz mu acaba?

Mesela bende astra h vardı, çekiş düşüklüğü sebebinden hiç arıza yanmazken maf sensörünu değiştirdik çünkü ustam maf değerlerini izledi cihazla ve hatalı olduğunu söyledi, değiştik, geçti.

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et

Bu arıza için buji ateşleme oksijen sensörü vs işlerle zaman kaybetmeyin onlarla alakası yok.

1-)Rölanti ayarlayıcıyı temizlediler mi ? Kirlenirse tam da dediğini yapar

2-)Hava filtresinin çıkışıyla boğaz kelebeği arasındaki hortumu çok iyi kontrol et yarık, yırtık olmasın olursa oradan hava alır bu arızayı yapar.

3-) Boğaz kelebeğini temizledikleri zaman eğer boya ile sabitli olan ayar vidasının ayarını bozmuşlarsa geçmiş olsun bizim ustaların hiçbiri onu yeniden ayarlamayı bilmez.

4-) Adaptasyon dedikleri iş yukarıda bahsettiğim iş değil o ayrı bir işlem haberin olsun

MehmetU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhabalar hocam,

Bu konuyla ilgili Mehmet Ustayı 0553 897 21 03 arayıp bilgi ve yardım alabilirsiniz. Sorununuz için yardımcı olacaktır. İyi günler dilerim..

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhabalar hocam,

Bu konuyla ilgili Mehmet Ustayı 0553 897 21 03 arayıp bilgi ve yardım alabilirsiniz. Sorununuz için yardımcı olacaktır. İyi günler dilerim..
Hocam siz teknik destek verecektiniz, telefon numarası verip yönlendirme yapıyorsunuz anladığım kadarıyla.

Sorunun çözümüne dair teknik izahat nerde?

MehmetU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam siz teknik destek verecektiniz, telefon numarası verip yönlendirme yapıyorsunuz anladığım kadarıyla.

Sorunun çözümüne dair teknik izahat nerde?

Teknik Destek adına telefon numarası verdim zaten. Bu konuyu burada uzun uzun yazmak anlam ifade etmez. Telefondan arkadaşa daha iyi yardımcı olabiliriz düşüncesiyle verdim. Bundan yanlış birşey yok yine yardımımızı yapmak için numarayı verdim.