Astra H 1.3 CDTI İçin Motor Yağı Önerisi?

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
castrol edge 0-30 , mobil 1 10-40 ve Mobil 1 esp 5w-30. üç yağıda kullandım, tecrübem Mobil 1 esp 5w-30 dan yana. büyük yapı marketlerden alabilirsin pahalı yağ ama kredi kartı ile alırsan, 15 lira gibi taksite de geliyor. ama her yapı markette yok önceden telefon ile arayıp stok bilgisi sormakta fayda var. (istanbul için )
yanlız dikkat edin bazı ustayım diye geçinen cahil adamlar bütün yağı boşaltabilir. Z13dth motor, sizin araca yağ filtresi değişimide dahil toplam en fazla 3.25 -3.30 litre yap alır 8zaten yağ filitresinide değiştireceksiniz, kesinlikle fazla koydurmayın, fazlası motora ve turboya zarar. yağ filitresi , mazot filitresinin orjinal olduğuna emin olun. hava filitreside orjinal dahi olsa iki türlüdür, süngerli ve süngersiz. mutlaka süngerli filitre koydurmaya çalışın. hatta 4 litre bu motor yağını aldıktan sonra içinden 750 ml olacak şekilde bir pet şişeye aktarın ve kalan bidonu 3.25 litre ustaya verin hepsini boşaltmasını söyleyin. tavsiye edeceğim, orjinalinden daha kaliteli ve daha ucuz hava filitresi, motocar alman malı resimde ek olarak gönderdim. tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• DSC_0249.jpg
    DSC_0249.jpg
    95.5 KB · Görüntüleme: 63

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ tartışması bu forumda çok geçti arkadaşlar herkez bu iyi bu iyi diyebilir
önemli olan opelin dizel veya benzinli için verdiği sertifikasyondur...birde hangi model aracınız var ona göre kullanmanız..hele kış şartları sert geçen şehirler ankara gibi burda ince yağ tercih olması daha güzeldir...ben almanyada forumda yazdım hatta yağ filimi de koydum soğuklarda kıvamı konusunda ki ben bunu 90 lı yılların başı olması lazım dışarıda yağ değiştim yere filitreyi sökerken plastik kaba dökülen sıcak yağın 5 dakikadaki durumu bal gibi kalın olduğu için hep sentetik kullandım ondan sonra...
şu an içinde mobil1 new life 0w40 kullanıyorum ve memnunum...opelin ilk içindeki yağ 5w30 idi...ancak şuna dikkat etmekte yarar var eski araçlarda bu sızma yapabilir artı kalın yağdan ince yağa geçmekte sorun olmaz ama sonradan yatakları alışmış bir ince yağa kalın yağ koymak sorun çıkaracaktır...
ama 90 beygir dizel astra veya corsa için hem yakıt tasarufu hem kış çalışması yönünden 0w40 en iyisi diyebilirim

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
castrol edge 0-30 , mobil 1 10-40 ve Mobil 1 esp 5w-30. üç yağıda kullandım, tecrübem Mobil 1 esp 5w-30 dan yana. büyük yapı marketlerden alabilirsin pahalı yağ ama kredi kartı ile alırsan, 15 lira gibi taksite de geliyor. ama her yapı markette yok önceden telefon ile arayıp stok bilgisi sormakta fayda var. (istanbul için )
yanlız dikkat edin bazı ustayım diye geçinen cahil adamlar bütün yağı boşaltabilir. Z13dth motor, sizin araca yağ filtresi değişimide dahil toplam en fazla 3.25 -3.30 litre yap alır 8zaten yağ filitresinide değiştireceksiniz, kesinlikle fazla koydurmayın, fazlası motora ve turboya zarar. yağ filitresi , mazot filitresinin orjinal olduğuna emin olun. hava filitreside orjinal dahi olsa iki türlüdür, süngerli ve süngersiz. mutlaka süngerli filitre koydurmaya çalışın. hatta 4 litre bu motor yağını aldıktan sonra içinden 750 ml olacak şekilde bir pet şişeye aktarın ve kalan bidonu 3.25 litre ustaya verin hepsini boşaltmasını söyleyin. tavsiye edeceğim, orjinalinden daha kaliteli ve daha ucuz hava filitresi, motocar alman malı resimde ek olarak gönderdim. tavsiye ederim.

Mobil 10w-40 ve esp 5w-30 cdti motora uygun değildir. Yağ konusunda haklısınız dikkat etmek lazım genelde 3.5lt sanılıyor 3.2lt yağ filtresi dahil. Süngerli filtre dizel araçlara süngersiz filtre benzinli araçlar içindir. Orj. hava filtresinden asla vazgeçmeyin.

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mobil 10w-40 ve esp 5w-30 cdti motora uygun değildir. Yağ konusunda haklısınız dikkat etmek lazım genelde 3.5lt sanılıyor 3.2lt yağ filtresi dahil. Süngerli filtre dizel araçlara süngersiz filtre benzinli araçlar içindir. Orj. hava filtresinden asla vazgeçmeyin.

koyduğum yağ mobil 1 new life idı 0-40 olandan yani 10-40 diye yanlış yazmışım. heralde bu yağ uygun diyorsunuz. şimdi mobil 1 5-30 esp koydum 5 bin km oldu çubukta eksilmeden yana hiçbir oynama yok. esp için kendi sitesinde opel cdti için uygunluğunu bulamamıştım ama. dediğiniz gibi mobil 1 0-40 iyi yağ. tom sentetik mobil yağlar için maximum kullanım 50 bin diyor. türkiyede 10 binde bir değiştiriyorum yağları bende dahil. avrupada daha geç değişiyormuş bu yüzden yağ sektöründe türkiye çok gereksiz tüketiyormuş :) vs biyerde okumuştum

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
koyduğum yağ mobil 1 new life idı 0-40 olandan yani 10-40 diye yanlış yazmışım. heralde bu yağ uygun diyorsunuz. şimdi mobil 1 5-30 esp koydum 5 bin km oldu çubukta eksilmeden yana hiçbir oynama yok. esp için kendi sitesinde opel cdti için uygunluğunu bulamamıştım ama. dediğiniz gibi mobil 1 0-40 iyi yağ. tom sentetik mobil yağlar için maximum kullanım 50 bin diyor. türkiyede 10 binde bir değiştiriyorum yağları bende dahil. avrupada daha geç değişiyormuş bu yüzden yağ sektöründe türkiye çok gereksiz tüketiyormuş :) vs biyerde okumuştum

avrupada da en geç 30bin de değişiyor ama bunu uzun yol kullananlar uyguluyor...bana göre hata, neden?
senede bir en uygunudur çünkü çiğ mazot veya benzin diyelim bunlar hep yağa karışır hatta kışın kısa mesafe kullanımlarda kondens suyu bunlar hepisi yağı keser sonuç segmanlarda piston yataklarında gömleklerinde aşınmaya sebep olur... tüm motor hasarlarının en büyük sebebi bunlar

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Doğrudur bende mobil 0w-40 new life kullanıyorum fakat 10binde değil 15binde değişiyorum fakat mobilin sitesinde yağ değişim aralıkları şu şekilde;

Yağ değişim aralıkları
Minimum ay 12
Maksimum ay 24
Minimum km 30000
Maksimum km 50000

içim rahat etmiyor değiştiriyorum ama aslında mantıklı bu araçlar 2004te çıktığında piyasada mineral yağdan başka yağ yoktu şimdi kaç kat kaliteli yağ koyuyoruz..

birde şu var 15bin kmnin ardından bile opcom hala yağ ömrünü %136 görüyor :)

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Merhabalar,
opcom değeri tahmini veriyor, içerideki yağın markasını durumunu bilemiyor, ölçemiyor sadece çalışma saati ile tahmini ömür biçiyor. Turbo araç için ise yağ değişim aralığını 15.000 km yi geçirmiyorum, önermiyorum da.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o zaman o servise bir daha gitmeyin esp 5w-30 opel motorları için uyumlu bir yağ değildir onaylar kısmında benzinli araçlar için GM-LLC-A dizel araçlar için GM-LLC-B onayı bulunmalı espde ikiside yok.. yada siz esp 0w-40la karıştırdınız

box_LeftUpper.png
Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları karşılar veya geçer:
BMW: Longlife 04
MB-Approval: 229.31/229.51
Volkswagen (Benzinli / Dizel): 504 00 / 507 00
Porsche: C30
Chrysler: MS-11106
Peugeot Citroen Araçları: B71 2290, B71 2297
AvtoVAZ: Group "Luxe"
AAE: Standard STO 003-05, Group B6
Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki imalatçı onaylarına sahiptir:
ACEA: C2, C3
API (Motor Test Gereksinimlerini Karşılar): SM / SN
JASO: DL-1
Mobil 1 ESP Formula 5W-30 ExxonMobil tarafından aşağıdaki şartları talep eden uygulamalarda kullanımı tavsiye edilir.
API: CF
Volkswagen (Benzin): 502 00 / 503 00 / 503 01
Volkswagen (Dizel): 505 01 / 505 00 / 506 00 / 506 01

Longlife Service'i olmayan ve 1999-2003 arasında DPF'si olmayan Birim-Enjektör / Pump-Duse ve 2006 yılı öncesindeki modeller için R5/V10-TDi hariç tüm VW motorları

http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-formula-5w30.aspx#

Mobil 1 ESP 0W-40 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları karşılar veya geçer
ACEA C3
API SM
Fiat 9.55535-S2
Mobil 1 ESP 0W-40 aşağıdaki imalatçı onaylarına sahiptir.
BMW Longlife 04
MB-Onayı 229,31/229,51
Volkswagen (Benzinli / Dizel) 502 00/505 00
Porsche A40
General Motors Service Fill dexos2 (lisans numarası GB1A0917015)
Mobil 1 ESP 0W-40, aşağıdakileri gerektiren uygulamalar için uygundur:
API CF
Opel GM-LL-A-025 / GM-LL-B-025

http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-0w40.aspx#

Ben kullandım mobil 1 esp 5w-30 'u, onaylıyorum Opel motorlar için kullanılabilir, sıkıntı yok ;)

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen şubat ayında uzun araştırmalar sonucu mobil new life 0/40 yağ kullandım ve motor sesinde inanılmaz bir değişim olmuştu. sessizleşti. ancak bakıma 5000 km kala yine gürültülü çalışmaya başladı. güzel yağ ben memnunum. pahalı olmasına rağmen yine ondan alacağım.

zek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yetkili servislerde GM 5W-30 Dexos2 koyuyorlar. Garantisi bittiğinden beri hem özel sevise gidiyorum, hem de Mobil-1 0w-40 new life kullanıyorum, memnunum. Ancak şu 3.25 lt. işine kafam takıldı. Her seferinde Max çizgisinin üzerinde oluyor dememe rağmen 4 lt. yağı boşaltıyorlar. Kontrol edeceğim.