Astra h 1.3 easytronic şanzıman tarafından gelen ses

vastan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
2011 model easytronic aracımda şanzıman tarafından tıkırtı sesi geliyor. İlk çalışmadan 8-10 km sonra düşük devirlerde tak-tak şeklinde ses gelmeye başlıyor.
Ses özellikle ayağımı gazdan çekince başlıyor ve gaza bastığımda(yüke tam binene kadar) veya boşa aldığımda kesiliyor.
Tam fren yapıp durduğumda da ses kesiliyor(araç viteste).
40-50 km/h hızdan sonra sesi tam seçemiyorum ama yavaşlayıp ayağımı gazdan çekerken ses bariz bir şekilde duyuluyor.
3 ustaya gösterdim. Ustalardan ikisi volant arızası olduğunu(esnek volant) bir usta da prizdirek veya grup bilyası olduğunu(veya şanzımanın diğer bileşenleri) söyledi.
Volant arızası olduğunu söyleyen ustalar tüm setin(esnek volant-baskı balat-debriyaj bilyası) değişeceğini söylediler. İşçilik + yağ değişimiyle 15 bine yakın bir ücret çıkardılar.
Tecrübeli kullanıcı/ustalardan tavsiye bekliyorum. Sizce bu sesin nedeni ne olabilir, tüm seti değiştirmeli miyim. Veya ses aks orta bilyası veya başka bir parçadan kaynaklanıyor olabilir mi?
Eğer şanzıman problemi ise volant -baskı setini değiştirip bu masrafa girmek istemiyorum.
Şimdiden teşekkürler

Oguzzdogann

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aynı sorunu ben yaşadım şanzıman 2 ve 3 cü viteste hışırtı sesi yapıyordu şanzıman içi açıldı rulmanlarda sıkıntı vardı dağılmıştı değişti iyi bi ayarla toparlandı ve sorum çözüldü

vastan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sorunu nerede çözdünüz , İstanbul'da mı?