astra h fren diski yamukluk toleransı?

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
ya beni sinir eden olay ışıklarda durmaya yakın frene hafif basıyoken arabanın freninin bir tutup bir tutmaması şeklindeki hafif öne arkaya salınım yapması. ha birde bu diskler sıfır...
ferodo marka rezil de edeyim burdan :D ama eşşeklik bende tornacıya götürmedim takmadan önce kabul ediyorum :D
bugün üşenmessem ön diskleride ölçücem poryalarla beraber... ön disklerden kaynaklıda olabilir bu sorun...
arka poryalarda çok şükür hiç yamukluk yoktu. inşallah ön poryalardada yoktur.
direksiyon titremesi nadiren yüksek hızlarda yapabiliyor çok hafif... önlerede yeni disk takmayı düşünüyorum hazır sökmüşken...

bir diğer kafamı kurcalayan rod kollarını değiştirmek için rod kolu sökme aparatı olmadan boru anahtarı yada ayarlı pense ile sökebilirmiyim astrada? rod kolunun direksiyon kutusuna bağlı olduğu kısım ulaşılabilir bir noktadamı arabanın altından?

Bir tutup bir tutmama astra h larda kalasik sorun sebebi de kaliper içindeki pistonların 1.3 ve 1.6 larda metal olması. Bunlar zamanla paslanıp şişiyor ve fren performansı çok düşüyor. Her balata yada disk değişimde bakımı yapılması lazım, aksi takdirde sorun düzelmiyor. Yetkili servislerde prosedür gereği yapılır. Ama Selim abinin tabiri ile Çoban Usta bilmez bunu. 2.0 ve opc lerde 321 mm diskli olanlarda pistonlar farklı ...

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayda bide bu cikti desenize basimiza :) bu bakim nasil birsey sokup temizlemek gibimi?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sol ön diski kontrol ettim. sorun yoktu çok şükür.hazır sökmüşken yedekte bekleyen sıfır disk balatamı taktım...tabi bu sefer tornacıda kontrol ettirerek.ve azda olsa sıfır disklerde yine yamukluk çıktı... sağ ön diske vakit kalmadı oda kısmetse yarına artık...
hazır girişmişken amortisör üst tablasınıda değiştireyim dedim ama tasarım harikası maşallah pastan kitlenmiş sökemedim... bi ara rot başları tabla ve rot kollarını değiştirticem usta bulup kendime...

cevaplar için çok teşekkür ederim...
yarın akşam kısmetse teste çıkar sonucu paylaşırım..

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ön sağ kaliper pimleri biraz sıkışık gibiydi... daha önce boyarken oraya boya gelmiş nasıl geldiyse... heralde balata sökükken boyamışlar. pimleri temizledim birazda yağladım. diskler balatalar sıfır... teste çıktım bi tutup bi tutmama sorunu ortadan kalktı gibi gözüküyor bakalım zaman ne göstericek... ince ayrıntılar ve değerli yorumlarınız için tekrar teşekkürler...