Astra H motor soğukken LPG geçişte silindir hatası

awcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

2012 Model A16XER landirenzo kit takılı 60 bin km'de aracım var. Yaklaşık 50 Bin km'dir lpg var. Sabah arabaya binip yolda giderken lpg ye geçeceği sırada sarsıntılı bir şeyler oluyor, sanki biri motora cubuk sokmuş titreme silkeleme gibi birşey. O esnada ya ben kontak kapatıyorum yada istop ediyor araç. Tekrar çalıştırmak istersemde marşa basarken gaz verirsem çalışıyor. Bu durum sadece araba ilk gaza geçerken oluyor. Sonrasında hiç bir benim hissettiğim problem yok.

Buji ve triger bakımı yapıldı bu sorundan önce.

Sizce sorun neden kaynaklanıyor?

Bobin hatası diyenler oldu ama bobin olsa araçta başka zamanlarda problemler olması lazım bence ama hiç bir problem yok.

Acaba sübapmı eritti ?

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bobin ve sübapla ilgsi yok lpg ye geçemiyor.lpg enjektör sıralaması kontrol edilmeli lpg ısı sensörlerine bakılmalı yanlış sıcaklık ölçüyorsa sarsıntılı geçiş olur.lpg geçiş ayarları kontrol edilmeli.regülatörde önemli tabi arızalandığında sarsıntılı geçiş olabilir

Sony Z5 cihazımdan gönderildi

awcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bobin ve sübapla ilgsi yok lpg ye geçemiyor.lpg enjektör sıralaması kontrol edilmeli lpg ısı sensörlerine bakılmalı yanlış sıcaklık ölçüyorsa sarsıntılı geçiş olur.lpg geçiş ayarları kontrol edilmeli.regülatörde önemli tabi arızalandığında sarsıntılı geçiş olabilir

Peki sübaplardan sıkıntı olma ihtimali nedir sizce ? Malum bu araçlar sübap konusunda sabıkalı. Sübap erimesinde ne gibi belirtiler olur ?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Subaplar da sorun varsa motorda güç kaybı olur. Zor devirlenir. Silindir kompresyonu ölçülerek kayıp var mı bakılır.
Ama önce Lpg ecusu, ayarlar ve regülatör kontrol edilmeli.

awcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Subaplar da sorun varsa motorda güç kaybı olur. Zor devirlenir. Silindir kompresyonu ölçülerek kayıp var mı bakılır.
Ama önce Lpg ecusu, ayarlar ve regülatör kontrol edilmeli.

Daha önce bu arabayı kullanmadığım için güç kaybını tam olarak anlayamıyorum. 2 farklı Landirenzo bayiine baktırdım ayarları sorun bulamadılar Yetkili servise 1 gün bıraktım kompresyon testi yapmışlar düşük çıktı üst kapak açılacak dediler. Bu gün önerilen özel bir servise götürdüm. Anlattım durumu sübap dedi. Nerden anladın dedim haftada 2 tane seninkine benzer sorunla geliyorlar dedi. Cihazla bir bakalım dedi. 2. silindirde tekleme hatası veriyordu aracım lpg ye gecerken ayrıca bazen rölantide vuruntu yapıyordu. Ustada silindir testi yaptı bilgisayardan. 4. silindir,3 . silindir derken 2. silindir testi tıkladı öncesinde dediğim gibi bir vuruntu oldu.

Usta garanti verdi sübap diye ve garantili yaparım dedi.
Masraf olarak 300 taşlama, Bin tl kendi işçiliğim + malzeme dedi. Malzemede de celik sübapdan başka takmam dedi. Ayrıca uzun yola çıkma dedi sübaplar çekme yaparsa rektefeye giderki 2 kat masraf dedi.

Şimdi sübapsa sorun öncesinde daha ucuz kontrolleri yaptırmak istiyorum. Ecu ve regülatörü nasıl kontrol ettirebilirim?

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bakın süpap olabilir de ama;
Sanayiide twinportun subaplrına takmışlar korn a çalışmasa subap diycekler nerdeyse.kompresyonun düşük çıkması kötü.ama kom9resyon testini düzgün yapmazsan düzgün çıkmaz sonuç bir yere daha yaptırın basit bir işlem sonuçta bujiler sökülüyor sadece.
Silindir tekleme hatasına gelince lpg geçiş sürelerinin bulunduğu ayar bölümü var lpg programında ve lpg ustaları benzinden lpg ye geçiş milisaniyeleri var onda bilmeden bir gecikme ayarlıysa ve araç istendiği gibi geçemezse lpg ye yani milisn olarak gecikirse bunu silindir tekleme rasgele tekleme hataları olarak alırsınız.benzinde birkaç gün kullanınca silindir tekleme hatası almazsanız eğer sorun yok demektir.
Ömce kompresyon ölçümüni düzgünce yaptırın bir daha sonra benzinde deneyin bakalım nolacak sorun yoksa lpg kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Sübapları değiştirdiği halde sğbaplarda sorun vardı sorun lpg de lpg ciye gidin diyen bir sürü usta usta var piyasada paranıza yazık olmasın

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ecu ve regulatör arızalarının tespiti zor biraz lpgye geçiş menüsü bilen bir usta tarafından değişik programlamalar yapılarak denenebilir.regülatör ısısı düzgün yükseliyormı lpg enjektör ısı sensörğ doğru ölçüyormu bunlara bakılabilir hata varsa hemen görünür zaten.ısı sensörü hatalıysa lpg nin oldukça sarsıntılı geçişler olabilir

awcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kompresyon testi yaptığım yetkili servise hic güvenmiyorum. Önceki araçlarimdaki tecrübeme güvenerek sizin korna örneği gibi en ufak şeyde motoru indirelim, kapak açalım, sanz8mani indirelim ama bozuksa yenisini takmadan kapamam gibi akla ziyan şeylerle karşılaştım.
Neyse Ben bu aracı 4 ay önce aldım. Aldığımda bilgisayarlı ekspertize sokmustum. 99 beygir cikmisti. Bunun kompresyon testiyle benzerliği var mi acaba ?
Bu arada aracım twinport değil galiba. Ruhsatta twinport yazmiyor.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yok twinport.yeni twinportlardan diye biliyorum.yazmayabilir.o test süpaplarla ilgili kısmi olarak fikir verir elbette.dedikkerimi uygulamaya çalışın baya bir sonuca ulaşmanız lazım

awcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yok twinport.yeni twinportlardan diye biliyorum.yazmayabilir.o test süpaplarla ilgili kısmi olarak fikir verir elbette.dedikkerimi uygulamaya çalışın baya bir sonuca ulaşmanız lazım

Bugün sabah aracı benzinde çalıştırdım, rölantide 5 dk bekledim ardından 4 km yokuşu olan bir yol gidip aşağıdaki linkte verilen videoyu çektim(tüm bu sürede araba benzinde, yakıt olarakda shell, po ve opetten başka bir yerden yakıt almadım hiç).

Videoda arabayı düz bir yere cekip rölantideyken sabit gaz verdim.
Videoyu izlerken sesi açarsanız arabanın konsol tarafından titreme tıkırtı gibi ses geliyor. Hani eski arabalarda olur ya genleşmeden dolayı filan konsolun oralarda bir yere dokunursun o titreme geçer. Ben titremeyi durduramadım.
Videoda zaten sabit gaz verdiğimde devirde dalgalanma ve sesde gariplikler var.

Birde siz bakın bakalım. Bu arada hergün günde 2 kez çıktığım yokuşu aynı vitesde çıkıyorum. Benim hissettiğim bir performans kaybı yok yada çok az var.

https://www.youtube.com/watch?v=EXLz7fjrhj8&feature=youtu.be