Astra J Cam Yıkama fıskiyesi sorununun çözümü - 2

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba.

Cam fıskiyesi sorunu hepimizin canını sıkan bir durum ve aparat olmadan ayarlanması oldukça zor. Elbette nedenini merak ettim. Elimde, aracımın üzerindeki insignia fıskiyeleri hariç 2 adet Astra 1 adet Insignia olmak üzere toplam 3 adet fazlalık boş fıskiye vardı ve işe bu fıskiyelerden birinin içini sökerek başladım:

1- Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi fıskiye 2 parçadan oluşuyor. Fotoğrafta sağ tarafta görülen minik hareketli kısmın arkası boncuk gibi tamamen yuvarlak ve kendi ekseninde  sınırsız hareket kabiliyetine sahip. Göz gibi.

hfq1.jpg

2. İyi ama neden aparatsız hareket ettiremiyoruz? Fıskiyeyi söküp inceledikten sonra hareketli kısmı (gözü) hareket ettirememezin tek sebebinin yapısı gereği sıkışma olduğunu anladım ve sonrasında her şey kendiliğinden çözüldü. Elimde bulunan farklı bir fıskiyeyi aldım ve içine bulaşık deterjanı koyarak rahat hareket etmesine yardımcı olmayı amaçladım.

lys7.jpg

3. Ardından fıskiyenin içine girerek hareket eden gözü yönlendirecek olan tok bir cisim aradım ve takım çantasında aşağıdaki parçayı buldum:

sws6.JPG

hwld.JPG

dfq4.jpg

4. Bulaşık detarjanının da etkisiyle rahatça hareket sağladım ve gördüm ki bir önceki konuda belirtildiği gibi artık kalemle ya da oraya denk gelecek herhangi bir cisimle de her yöne rahat bir hareket sağlanabilir  :)

n5bd.jpg

[img=800x600]http://imageshack.com/a/img823/7088/tfe5.jpg[/img]

5. Bu parçayı bulamayacak olanlar ya da fıskiyeleri sökmeden deneme yapacak olan için çok ince tornavida ile deneme yaptım ve sonuç yine başarılıydı. Ok işareti ile gösterdiğim gibi yön vermek istediğiniz bir köşeye ince tornavidanın ucunu getirip tornavidanın arkasından pense vb. ile nazikçe tıklamanız yeterli olacaktır:

qlll.jpg

Fazla vurusanız gözü döner :)

g5jc.jpg

Sonuç:

Araç üzerinden söküp içine bulaşık detarjanı dökmek suretiyle fıskiyelere sadece yukarı aşağı değil DİLEDİğİNİZ yönde hareket verebilirsiniz. Ancak İç kısmın yönünü tayin ederken aşırıya kaçmamaya dikkat edin, aksi halde kapanır. En iyi yön: Her iki fıskiyeyi de hafif içe ve aşağı bakacak şekilde ayarlamak olacaktır.

Araç üzerinden sökmeden denemek isteyenler bulaşık detarjanını şırınga ile o kısma yedirmeyi deneyebilirler. Ya da  çok az WD-40 sıkabilirler.

İşlem esnasında fıskiyeler hiçbir şekilde deforme olmuyor, fotoğraflarda gördüğünüz fıskiyeleri bu uygulamadan hemen önce defalarca farklı aparatlarla denediğim için zarar gördü. araç üzerindekilerde kılcal çizik dahi oluşmadı.

Bu arada Insignia Washer Jetleri bizim araçlarımızın üzerinde olanlardan nedense daha rahat hareket ediyor bunu da belirteyim.

Sevgiler :)

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt:

Valla eline saglik acik kalp ameliyati yapar gibi ugrasip anlatmissin ustat.

legendsforever

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J Cam Yıkama fıskiyesi sorununun çözümü - 2

Ellerine saglik hocam valla.

mrt54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
u1312.hizliresim.com

+1  thnxx

milannbaross

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Eline sağlık . Yine cok aydınlatıcı bir bilgi

iurista

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam bizim malatyadaki kavuklar servisine  desunu ogretseniz de bizimkini de yapsalar.. ben beceremem pek... :( :'( 

cemyk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

olay budur +1

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

teşekkürler