Astra J klima-fan sorunu

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Dün yeni aracımla biraz gezdim. Gündüz klima açık şekilde yaklaşık 100 km gittim. Dönüşte yine 100 km fanla geldim. Fakat fan açıkken yani klima düğmesi kapalı konumda iken bayağı soğuk bir hava veriyordu içeriye. Kayınbirader klima açık başka türlü olmaz dediyse de ben havanın soğuk oluşuna bağladım. Ancak ışıklarda rölantiye düştüğümde anlık tüketimin klima açık konumdaymış gibi 0.8 lt'lerde dolaştığını gördüm. Yol tüketimi de klima açıkmış gibi fazla gerçekleşti. Önceki aracım Cruze'da da aynı dorunu yaşadım. Klima düğmesi açık olmamasına rağmen klima çalışıyordu. Ben mi yanlış çalıştırıyorum yok sa bilmediğim bir şey mi var anlamadım. Cruze 3 yaşındaydı, bozulmuştur falan diyordum. Ancak daha bir haftalık olmayan Astra J'de bunu yaşamam kullanımla ilgili bir beceriksizliğim olduğunu düşündürmeye başladı. Var mı tecrübe eden?

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle korkulacak bir şey olduğunu düşünmüyorum Aykan Abi..Çünkü benim araçta iklim kontrollü çift yönlü dijital klima var ve ben hava kalite kontrolünü işaretleyip air condition nun işaretini kaldırdığımda bile klima çalışıyor..Yani otomatik modda ve pasif olarak çalışıyor diyebiliriz..Kuvvetli ihtimal sende de durum böyledir..Yol bilgisayarından klima ayarlarına girip değerleri değiştirmeyi dene..

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Dün yeni aracımla biraz gezdim. Gündüz klima açık şekilde yaklaşık 100 km gittim. Dönüşte yine 100 km fanla geldim. Fakat fan açıkken yani klima düğmesi kapalı konumda iken bayağı soğuk bir hava veriyordu içeriye. Kayınbirader klima açık başka türlü olmaz dediyse de ben havanın soğuk oluşuna bağladım. Ancak ışıklarda rölantiye düştüğümde anlık tüketimin klima açık konumdaymış gibi 0.8 lt'lerde dolaştığını gördüm. Yol tüketimi de klima açıkmış gibi fazla gerçekleşti. Önceki aracım Cruze'da da aynı dorunu yaşadım. Klima düğmesi açık olmamasına rağmen klima çalışıyordu. Ben mi yanlış çalıştırıyorum yok sa bilmediğim bir şey mi var anlamadım. Cruze 3 yaşındaydı, bozulmuştur falan diyordum. Ancak daha bir haftalık olmayan Astra J'de bunu yaşamam kullanımla ilgili bir beceriksizliğim olduğunu düşündürmeye başladı. Var mı tecrübe eden?

Rolantide tüketim zaten o civarlarda olması gerekir. Hiç dijital klima kullanmadım ama Dijital klimalarda ECO tuşu varmış. O basılı mıydı sizde? Forumda bir yerde okumuştum da. Basılı olduğu zaman kompresör devreye girmiyormus.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Klima dijital değil. Ayrıca rölantideki tüketim 0.3, 0.4 lt civarlarında geziyor fan ve/veya klima kapalı iken.

Hava kalite kontrolü Cruze'da vardı fakat bunda yok. Kullanımla ilgili bir yanlışlık yapıyorum. %99 böyle ama çözemedim daha.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Galiba buldum. Klima ayarlarında kontrol şeklinde bir yer var. "açık, "kapalı", "son ayar" diye üç seçenek var. Benim araç "son ayar"da imiş. Onu "açık" yaptım. Tam deneyemedim motoru ısıtmam lazım ama muhtemelen oldu. Yine de net olarak bilen varsa yazarsa sevinirim.