astra zor geçen vites

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://www.youtube.com/watch?v=qM4ZhIXBEnk&feature=related

netde gezerken bu videoya rastladım. bende astra kullanıyorum ama viteslerim bunun gibi değil.bundan önce 1996 ve 2001 b kasa vectra vardı onlarda da vites geçişleri kemikliydi.asrtam 2006 model twinport. bunda da vitesler sert olunca heralde opellerde böyle dedim. kendi opellerimden başka opele binmedim fakat opel dışında benim olmayan pek çok araba kullandım ne ford ne vw ne hyundai nede toyoto da böle vites geçişi yok.hepsi pamuk gibi geçiyor. bu kullandıklarımın çoğu benimkinden model olrak eski araçlar. videodaki gibi yapabilirmiyim diye araştırdım. tamir seti diye birşey varmış. ondan alıp ustama yaptırayım dedim. ama vites kolunda hiç boşluk yok. yani kendi kendine sallamıyor.tamir seti iş görmez sende dediler. videodaki gib açıp temizleyim ,yağlayım bari dedim ama benim araçtaki vites bundan biraz farklı gibi.sökmeyi göze alamadım olduğu yerde WD-40 sıktım. pek faydası olmadı.
herkesin opelinin vites geçişleri zormu arkadaşlar.yumuşatmak için yapılabilecek birşey varmı? bilen varsa yazsın lütfen. opelden soğumaya başladım sırf şunun yüzünden.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vitesi geçişleri zor olan hiç yokmu? bende mi bu sıkıntı sadece :)

magic_ksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 vectra b ve 2007 corsa d de vites geçişleri kemikli, özellikle 1. ve 2. vites hele bi de kış aylarında ilk çalıştırmada motor sogukken vay haline, arkadan kornaya basanın haberi yok tabi:)

VHP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynen bendede kemıklı sorun olcak bısı degıl alısmaya calıs 1 ve 2 vıtes bıraz sert gecıyo :D

buarada vıdeo da adamın parmaklarındakı kırısıklıklara dıkkat et vıtesı atarken odamda baya bı guc harcıyo öle gördugumuz gıbı basıt gecmıyo

Son düzenleme:

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim memlekette bu işi yapacak ustaya ben rastlamadım :)
bende ilk başta alışmakta zorluk çekmiştim ( daha önce vw bora vardı) ama sonra alıştım vede tamir takımını değiştim.baskı-balatayı değiştirmek için şanzımanı sökmüşken şanzımanın üzerindeki vites tamir takımınıda değişmiştim. 50 tl fazla bi para vererek. bi miktar işe yaradı ama gene de öyle pamuk gibi değil sanırım kullanmaya ve yaşa bağlı bi durum zira sıfır opeller böyle değil...

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynen bendede kemıklı sorun olcak bısı degıl alısmaya calıs 1 ve 2 vıtes bıraz sert gecıyo :D

buarada vıdeo da adamın parmaklarındakı kırısıklıklara dıkkat et vıtesı atarken odamda baya bı guc harcıyo öle gördugumuz gıbı basıt gecmıyo

zaten adam araç dururken yapıyor bunu ...
yani sürüşe göre daha kolay geçmesi doğal onu bide hareket halinde test etmek lazım...

ersin3321

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim memlekette bu işi yapacak ustaya ben rastlamadım :)
bende ilk başta alışmakta zorluk çekmiştim ( daha önce vw bora vardı) ama sonra alıştım vede tamir takımını değiştim.baskı-balatayı değiştirmek için şanzımanı sökmüşken şanzımanın üzerindeki vites tamir takımınıda değişmiştim. 50 tl fazla bi para vererek. bi miktar işe yaradı ama gene de öyle pamuk gibi değil sanırım kullanmaya ve yaşa bağlı bi durum zira sıfır opeller böyle değil...

bende 2012 astra h var ve sıfır aldım.aynı sorunlar bende de var. 1 ve 2. vitese geçişte sertliği hissediyorsun ve ses geliyor. sanırım opellerin genelinde var bu

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni konu açmadan konu ile alakalı bir sorumu forumda konu kalabalığı olmaması açısından burdan sormak istiyorum.
bu opellerdeki vites geçişleri şanzıman yağı değişimi yaprak ymuşatmak mümkün mü? viteslerdeki sert geçişler videodaki gibi vites kolundan değilde sanki şanzıman içinden sanırım.
aracımın muayenesinde şanzıman yağ kaçakları hafif kusur olarak kusur tablosunda yer almıştı. bende ustama ekleme yada değiştirme yapalım demiştim. oda bakıp eksiltme yok abi onlar ufak bi leke bile olsa yazıyorlar dedi.
ustamın dediğine göre yağ eksik değil fakat periyodik olarak değişmesi gerekir mi ?

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
yeni konu açmadan konu ile alakalı bir sorumu forumda konu kalabalığı olmaması açısından burdan sormak istiyorum.
bu opellerdeki vites geçişleri şanzıman yağı değişimi yaprak ymuşatmak mümkün mü? viteslerdeki sert geçişler videodaki gibi vites kolundan değilde sanki şanzıman içinden sanırım.
aracımın muayenesinde şanzıman yağ kaçakları hafif kusur olarak kusur tablosunda yer almıştı. bende ustama ekleme yada değiştirme yapalım demiştim. oda bakıp eksiltme yok abi onlar ufak bi leke bile olsa yazıyorlar dedi.
ustamın dediğine göre yağ eksik değil fakat periyodik olarak değişmesi gerekir mi ?

Buyrun dediğiniz şeyi ben yaptım, sonuçları: http://www.opelim.net/forums/teknik...tf-yerine-castrol-80w-ya-koydum-sonuclar.html

80.000'de bir değiştirmek iyidir şanzıman yağını :)