Ateşleme bobinlerini yenilemenin önemi

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Konu teknik fakat aracım Opel olmadığı ve hallettiğim bir sorun için Teknik Servis bölümünü işgal etmeden buradan deneyimlerimi iletiyorum. Amacım aracına dikkat eden kullanıcılara gerekli ve önemli bilgiler iletmek.

Önce benim aracın kısa bilgileri: 120bin km'de 2006 Mazda RX-8. Kasım 2011'de arac 88bin km'deyken motoru sıfırı ile değişmiş. Yani motor 32bin km'de. değişim sonrası motora 5bin km'de bir prosedüre uygun düzenli bakımları yapılmış.

Katalitik konvertör iptali yapılmış ve motorda bir sorun yok. Bir tek şey hariç: Motor devrini red line'a çıkaracak kadar yükseltince ayağım gazdayken egzostan tek patlama sesi geliyordu, yani vites değiştirirken ayağı gazdan çekince gelen patlama sesinden değil, bizzat ayak gazdayken gelen egzos patlama sesi.

Ancak yüksek devirdeyken (red line) vites değiştirirken gelen o patlama sesinden de yapıyordu.

Bu patlama sesinden birincisinin motora zararı olan "benzin yanmama" sonucu olduğunu tahmin ediyordum. Yani ayak gazda ve bujiler ateşleme yapıyor ancak yanma odasına gelen benzin tam yanamadan egzostan atılıyor, ve egzos sıcaklığı ile yanıp patlama sesi yapıyor. Bu durumda motorun içine giren benzin yanmadan çıkarken yanma odasının içindeki yağı temizliyor deniliyor ve bu durumun motor sağlığı için son derece zararlı olduğu söyleniyordu.

Benim aracın 88bin km'de motorusıfır değişmesine rağmen bobinler o sırada değişmemiş olduğunu tahmin ediyorum ve ondan sonraki sahibini de tanıdığım için yine değişmediğini biliyorum Yani 7 yaşında ve 120bin km'de araç ve bobinler hala fabrika çıkışıydı.

Bobinler gerek kullanıcılar, gerekse servisler tarafından pek dikkat edilmeyen ve coğu kişi tarafından "araç ömrü kadar ömürlü" denilen parçalar. Nitekim motorun çekişini düşürecek kadar bozulmadığı sürece pek değiştirilmezler. Ayrıca orjinallerinin fiyatları biraz yüksek old için de değiştirilmezler o yüzden değiştirilirken yan sanayi ve ucuz olanına kaçılır.

Ancak aslında belli bir zaman veya km sonrası değişmesi gereken parçalar. Orjinali ile.

Benim araçtaki gazdayken egzos patlaması sorununu geçen ay ciddi düşünem sonucunda 4 ateşleme bobini almaya kesin karar verdim. Internette orjinal olarak 4'ünü kargo dahil 416TL'ye aldım. Ürünün eBay'deki sayfası:

prg4t.png

Ateşleme bobinleri geçen pazartesi yurt dışından gümrükte herhangi bi takılma falan olmadan geldi.

Gönderici, bobinlerin altına motorun ısısını izole eden özel bir aluminyum/elyaf parça da gönderdi, yanında hediye olarak! Ateşleme bobini dediğimiz şey temel olarak bakır bir kablo ve bilindiği gibi yüksek sıcaklıkta kabloların iletim direnci artar bu ise gerekli ateşleme akımının düşmesi , bu ise motorun daha kötü ateşlemesi demek. Bu sebepten dolayı ateşleme bobinlerinin motor ısısından izole olması öneme biniyor. Satıcı bunu iyi bildiği için bu izolasyon elyafını eklemiş olmalı, çok güzel bir hareket.

O elyafı da uygulayarak 4 bobini bugün taktım. En sondaki bobinin soketi o kadar uğraştığım halde yerine girmedi içine baktığımda metal uçları eğilmişti, düzelttim sorunsuz girdi.

4 BOBİNİ TAKTIKTAN SONRA:

--> Aracın çekişi hemen değişti, düşük devirde daha iyi tork sağladı.

--> Rölantide istikrarlıydı ancak şimdi rölanti daha da kararlı oldu.

--> Ve en önemlisi cok yüksek devirde egzostaki patlama sesi kayboldu! Bu patlama sesinin iyi çalışmayan bobinden kaynaklı old tahminim böylelikle doğrulanmış oldu. Deneme sürüşünde motora o kadar yüklendim tek patlama sesi dahi yok.

--> Tüm bu düzelmeler, yakıt tüketimine de olumlu yansıyacaktır. Yani çok uzun vadede, orjinal bir ateşleme bobini için ödediğiniz para kendini telafi edecektir. Muhtemel motor sorunlarını önleyerek başka parça ve işçilik masraflarının önüne geçecektir. Ayrıca egsozun yanmamış benzin ve patlama ile hızlı eskimesinin de önüne geçecektir.

Değişim esnası çektiğim resim. Resimde en sonraki soket takılı değil gözüküyor cunku o sırada onu düzeltmekle uğraşıyordum.

q91cm.jpg

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Aynı dert bende de oluyor orijinal olan bobin çok pahalı 500 TL kadar birde araç LPG olunca bu parçanın anında garantisi olmuyor bende artık işi çözdüm artık 2 yılda yansa da yanmasa da bobin değişimine gidiyorum... 90-120 TL arasında yan sanayi garanti de olmasa sorun olmuyor... başka çözüm bulamadım ve buna karşın kablolar da hoşaf oluyor... onunda oroijinali 100-200 tL arasın da onunda garantisi yok.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mazda'nın orjinal ateşleme bobini de aslında oldukça pahalı. Mazda 'nın Türkiye forumunda Mayıs 2011 'de tanesi 278TL+KDV olarak geçiyor. O durumda 4'ü 1100TL + KDV oluyor ki bu hepimizi aşacak bir rakam.

Ancak Internet ve eBay kurtarıcı gibi. Orjinalinin tanesini kargo dahil 104TL'ye bulunca fevkalade makul göründü, daha fazla düşünmeden aldım.

Buji kablosuna gelince, onu da NGK marka Japon üretimi olarak 4'ünü $23.35+$13.5 kargoya geçen Mayısta aldım dolar yükselmediği için 64TL'ye geldi yani tanesi 16TL ki o da oldukça uygun. Fakat ateşleme bobini değiştirirken kabloları değiştirmedim cunku buji başlarına ulaşabilmem için sol ön tekerleği sökmem gerekiyordu, üşendim. ancak öyle yapmam iyi oldu cunku böylelikle motordaki sorunun tamamen ve sadece ateşleme bobininden kaynaklandığını ortaya çıkarmış oldum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Önümüzde ki bakımda benim bu bobin buji ve kablo tamamen değişecek ya değilse ummadığım bir yerde küt diye kalıyorum. İki kere kaldım.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence sen Internette eBay ve eBay Almanya'ya göz at. Aracın tam marka ve model ve senesini iletirsen ben kısaca bir göz atarım istersen. Çünkü merak ettim, Opel için uygun fiyata Internette var mı acaba diye.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bobin gibi şanzıman yağına da aynı muamele yapıluyor, lifetime yazar etiketlerde, ancak gel gör ki değiştirildiğinde gerçekten çok farkedildiği bilinen bi gerçek. Peki bu performans bujileri ve buji kabloları eskisine göre ne getiriye sahip?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
1994 model opel astra 8V motor clup kasa 75 beygir sanırım. Tek nokta bu bilgiler yeterli mi?

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel astra 8V, 8 V olarak yazılıyor olmasın? ebay'de

Opel Astra 8 V var ancak 8V olarak sonuç bulamıyor.

8 V ile arattırınca sonuçlarda özellikle İngiltere'den $59.5 kadar fiyatlardan ve uygun görünen kargo ücretleri ile Türkiye'ye gönderim var.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Opel astra 8V, 8 V olarak yazılıyor olmasın? ebay'de

Opel Astra 8 V var ancak 8V olarak sonuç bulamıyor.

8 V ile arattırınca sonuçlarda özellikle İngiltere'den $59.5 kadar fiyatlardan ve uygun görünen kargo ücretleri ile Türkiye'ye gönderim var.

Bir link vermen mümkün mü?

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bobin gibi şanzıman yağına da aynı muamele yapıluyor, lifetime yazar etiketlerde, ancak gel gör ki değiştirildiğinde gerçekten çok farkedildiği bilinen bi gerçek. Peki bu performans bujileri ve buji kabloları eskisine göre ne getiriye sahip?

Ben şanzuman yağını da değiştirmiştim geçen Şubatta ve içinden çıkan yağ aynen siyah mütekkep gibi birşeydi. Şaşkınlık yaşamıştım. 2. vitese geçerken yaptığı cırtlama sesi gitti.

Ateşleme bobini alırken de "performans" iddia eden başka marka bobinler de vardı ancak yine de orjinal Mazda tercih ettim sebebi ise bu motoru zaten Mazda tasarlamış, ateşleme bobinini de performansına kadar herşeyi düşünerek zaten üretmiş, o yüzden.

ancak buji ve buji kablosunda NGK marka tercih edilebilir ki Mazda da fabrika çıkışında zaten o markadan takıyor galiba.