bir daha motor yıkama ve koruma yaptırmam

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen hafta perşembe günü yetkili serviste motor koruma yaptırmıştım. baktım yıkayan kişi direk tazyikli su tutuyor. dedim bazı yerlerini naylonla sarman gerekmiyormu?
hiçbişe olmaz dedi devam etti.
cumartesi günü araç çok fena titreme yaptı resmen kendini ileri geri atıyor. çekişten düştü devir artmıyor. cok zor kalkıyor ve 2 arıza lambasınıda yaktı.
hemen yetkili servise gittim. cihazı baglayıp baktılar araç beyninin değişmesi gerektiğini söylediler. kaç para 2100 tl
iki gün önce burada motor koruma yaptırmıştım bundan dolayı olmuş olabilir mi dedim. hayır kesinlikle olmaz dediler.. bana sorarsanız üç kuruş para kazanacağız diye insanların güvenini kaybediyorlar.
arabayı aldım sanayideki ustama götürdüm. arızaları sildi, ecu bağlantı soketlerini çıkartıp, bir sprey sıktı tekrar yerine taktı. araç bilgisayara bağlı bir vaziyette biraz dolaşmamı söyledi. araç iyiydi titreme kalktı devirde normale dönmüştü. geri geldim bilgisayarı söktü. motoru yıkandığından dolayı sudan zarar görmüş olabilecegini ve tahminince düzelmiş olduğunu söyledi. test olsun diye 150 km kadar yol yaptım herhangibir arıza lambası yakmadı ve sürüşte normaldi.
sizin düşünceleriniz nedir ?
yetkili ! servis motoru doğru mu yıkadı?
araç düzelmişmidir?
ve yağsız kontak temizle spreyi alıp tüm soketlere sıkmamı önerirmisiniz?
not: yetkili servis kayseri degil

Son düzenleme:

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun inşallah sorun çıkmaz. Ben aracımın ilk 2 bakımını yetkili serviste yaptırmıştım ve tazyikli suyla motoru yıkamışlardı. Üzerinden 3 sene geçti. Bazı yerleri kapatıp yıkayanlar var, direk yıkayıp hava tutanlar var bende bilemiyorum. Ama genel olarak piste dursa yıkanmaması yönünde. Fakat satlık araçlara bir bakın motorlar hep yıkalı ve birde parlatıcı sürüyorlar.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun ben kesinlikle motor yikanmasina karşıyım elektronik aksam ve kablo dolu.Dikkat ederseniz bazı kablolarin zamanla koruyucusu yipranabiliyor.Su bu iğne deliğinden sızar her ne kadar naylonla posetle korusan bile nafile.Herseyi geçtim motor yağ kapağından motorun yagina bile karışabilir o tazyikle.Motor yikanmis satılan araçlar genelde galerici göz boyamak için yapılan bir yöntemdir.

Servisin hatalı olduğu aşikar.Siz en yetkili kişi ile görüşün onların yaptığı her işlem sigortalıdir.Size yapcaklari her işlemin parçanın ücretini sigortasindan zaten alacak.

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben aracımı her 2-3 yıkamada bir motorunu da yıkıyorum. 3 yıldır sorun yok.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cümlenin kendisi söylüyor zaten, "motor yıkama" :)
Elektronik kısımları güzelce kapatıp, tazyikli suyu oraya buraya tutmadan yıkanırsa sorun yaşama riski az olur.
Ancak, tamamen gereksiz bir iş. Görsellikten başka bir faydası yok. Motorun içine güvercin yuva yapacak kadar da kirli olsun demiyoruz. Motor temizleme spreyleriyle görünen kısımlar temizlenir, hava filtre kutusu etrafı, kaputun alt kısmı çamurdan temizlendi mi, tamamdır.

Motorun üstüne sofra bezi serip yemek yemeyeceğimize göre, bal dök yala, parıl parıl olmasının bir lüzumu yok. :)

Anlattığınız durumu en az 10 kişiden duydum ve hepsinde de motoru yıkayan yer tabi ki de yan çizdi, "abi biz hep yapıyoruz böyle, sen de oldu ilk defa. Arıza arabaydamış" dedi.

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim arkadaslar
turabi bey mehmet bey kesinlikle bende sizin gibi düşünüyorum tamamen yetkili servisin hatası. "abi biz hep yapıyoruz böyle, sen de oldu ilk defa. Arıza arabaydamış" diyip çıkıyorlar..
adamlar hatasını kabul etmiyor ki.. zaten hatasını kabul edecek kadar olgun insanlar olsa önce elektronik aksama güzel bir izolasyon yapar sonra su tutardı.. kime kimi şikayet edeceksin..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Motor yıkanmasa da olur, pis görünmesinin hiç bir mahsuru yok diyenlerden değilim. Aracın dışına özen gösteriyorsam içine de motoruna da bagajına da aynı özeni gösteririm. Bagajı dağınık, içi pis, motoru el değmemiş derecede kirli olan araçtan uzak dururum. Evet motorun kirli olmasının teknik açıdan bir zararı yok ama görsel açıdan motorun pırıl pırıl olması kötü mü? Ben gerekli tedbirleri aldıktan sonra yılda bir kaç kez motoru yıkatırım (tazyikli su ile değil) şimdiye kadar da hiç bir zararını görmedim. Aracın motor aksamında bulunan soketler fişler sanıldığı kadar da adi bir malzemeden yapılmamıştır, öyle olsaydı araçlarımız aşırı yağmurlu havalarda yolda kalmazmıydı? ;)

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben balata spreyi ile metal yüzeylerde ki kir yağ lekelerini temizliyorum.Plastik aksamida lastik parlatici vs gibi urunlerle su kullanmadan da temizleniyor.Biraz uğraştirici ama sonuç güzel oluyor :)Dışarda ki vatandaş kendi aracı olmadığı için haldur huldur yapıyor...
Teoman bey genede şimdilik sorununuz kalmamış ama öylede düşünmeyin gerekirse Almanya ya kadar mail çekin hakkınızı arayın

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cümlenin kendisi söylüyor zaten, "motor yıkama" :)
Elektronik kısımları güzelce kapatıp, tazyikli suyu oraya buraya tutmadan yıkanırsa sorun yaşama riski az olur.
Ancak, tamamen gereksiz bir iş. Görsellikten başka bir faydası yok. Motorun içine güvercin yuva yapacak kadar da kirli olsun demiyoruz. Motor temizleme spreyleriyle görünen kısımlar temizlenir, hava filtre kutusu etrafı, kaputun alt kısmı çamurdan temizlendi mi, tamamdır.

Motorun üstüne sofra bezi serip yemek yemeyeceğimize göre, bal dök yala, parıl parıl olmasının bir lüzumu yok. :)

Anlattığınız durumu en az 10 kişiden duydum ve hepsinde de motoru yıkayan yer tabi ki de yan çizdi, "abi biz hep yapıyoruz böyle, sen de oldu ilk defa. Arıza arabaydamış" dedi.
beyini elektrik aksamları örtüp tazyikli makinayı dibine sokarak yıkamadıkdan sonra sorun olmaz tüm arabalarımda yıllardır mecbur kalıyordum Türkiyeye gidip geliyorsun maşallah motor toz toprak içinde hali ile petek araları dahil doluyordu şimdide evde de yıkıyorum aletim var Karcher misss ;) no problem

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hic motor yikamadim , yikama gereksinimide hissetmedim sahsen saf bir eski turbosuz ( traktor motoru) bir arabam olmadikcada yikamam , mazallah beyne bi su kacti mi sonra ugras dur , ne gerek var ki her yikamada sirf eksik kalmasin diye nemli bir bezle elimin yettigi yerleri siliyorum yeter . Bu arada gecmisolsun bir opel servisi magduru daha olarak aramiza hos geldiniz , ilk degilsiniz ve boyle giderse sonda olmayacaksiniz ... Bu arada motoru siliyorum diye icini pis sanmayin , paspaslarda coraplarinizla (hatta beyaz corapla bile) basabilirsiniz o derece temizdirler surekli makinada yikanirlar :)