Bir Skodacının ağzından Vectra hikayesi

tolga_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"bu araba alındığında çocuktum, 1993 yılında 0 km olarak gelmişti hiç unutmuyorum o günü. çok felaket bi paraydı, baya da beklenmişti gelişi... 44.000 Mark idi. Almanya'dan geldi.

şindinin 60-70 milyarı vermişlerdir.

araç üzerindeki her yazı harfi harfine ''ALMANCA'' dır. yol bilgisayarı orta konsolda, düğmeleri el freninin oradadır... o da almanca.

Vectra'nın CD modeli, 93 model, 2.0 litre DOHC makinesi var. klima, ABS ve hiç havayastığı yok !

ama sıkışma önleyicili 4 otomatik cam, yol bilgisayarı, otomatik iner kalkar anten, orjinal uzaktan merkezi kilit(kapı+bagaj kitliyor), camlar açıkkende kaldıran uzaktan kumanda merkezi kilit, 4 disk fren, elektrikli yan aynalar, ön sis vb. gibi döneminde aykırı lüks özellikleri var.

bi arabanın ancak bu kadar hor kullanılır, bu kadar kaza yapar, bu kadar ''asfalt olmayan'' yollarda canına okunabilirdi... okundu.

337.000 km de sayaç yıllardır bozulup takılı. 400.000+ diye tahmin ediyorum.

-motor rektefe GÖRMEDİ.... ayrıca 5 senedirde LPG var üzerinde BRC. hiç bakım görmüyor o da.

kazaların haddi hesabı yok, bi murat 131 i ortadan ikiye ayırmışlığı var. tampon, panjur, vs. bi kaç düzeltme ile halloldu. TANK gibidir.

elektrikli camlar çalışmıyor, uzaktan kumanda merkezi kilidi te ben 8-10 yaşlarında bozmuştum o zamandan beri çalışmıyor...

amaaaa her kontak açıp-kapayışta cıııızzzuuuiivv diye arkada inip kalkan metrelik anteni hala faal... hala canavar gibi
smile.gif

================================================== =========

gelelim nerden esti, zamanında bu araba çok değerli idi, baya gerek babam gerek amcam severdi çok hoşlarna giderdi, değerliydide.

ben bunu pek kullanmam, çok hararet yapıyor, fren balatası diye bişey kalmamış, bizim uçurumlu köy yollarındada sevmiyorum böle şeyler, he bide lastikleri 2004 üretim. kim bilir kaç bin....

dün baya bi kullanma fırsatım oldu, fabia ve audi müsait değillerdi, bununla gittim geldim bi 40 km kadar. ama çokda keyif aldım.

2.0 litre makine hala o kadar güçlü ki arkadaşlar, ben burdan iddia ederim ki;

0-400 metrede benzinde, ben yepyeni 1.4-1.6 skoda alemindeki bütün makineleri yerim bu makineyle.

aman ya rabbi, nasıl bir 2. vites o, yedikçe yiyor köpek, 1500 d/d giderken, az bi ittir hele pedalı, taaak diye atlıyor, nazlanmanın N si yok, tak diye başlıyor sündürmeye, adamın kanı çekiliyor, 30-50-70-90....100, varya, saniyesinde ha...

hayran kaldım bizde ne makineler varmış, burun kıvırıp pek küçümserdim. düşük devirlerde nası bi canlılık o 1.2.3 viteslerde.

1 ve 2. viteste resmen yok ediyor, parçalıyor...

ama motorun çok yıpranık oluşundan ötürü pek yokuş sevmiyor, ama yinede 3000+ da anlamıyor yokuş mokuş.

=> şunuda belirteyim, orta susturucudan itibaren egzost yok, amcam kayaya vurmuş ortadan kopmuş, ses fenaaa
++.gif
++.gif
++.gif
++.gif

süratlenirken kahkahalar atıyordum
smile.gif

neyse kafanızı şişirdim, bizim tarlanın yoluna saptım, başladı hararet çıkmaya, açık yolu seviyor makine, yavaşlayınca su koyuyor.

pek bunun resmini çekme fırsatım olmadı.

burda hararet aldı gidiyo, 100 ü geçti bi ara
++.gif
++.gif

bizimkilerde 90 larda bi Opel tutkusu varmış
kiki.gif
3.2 V6 Frontera geldiydi bunun ardına, onunda hararet bi garipti, düz yolda sabit git 75 derecede falan çalışıyor, performansa gelince 90-100 arası geziyor
smile.gif

neyse tam ben vardım istop ettim, sessizlikte biraz fokurtu geliyordu "(ALINTIDIR)
nette gezerken buldum adam çok güzel anlatmış:)

efedkr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
adam çok samimi yazmış hoşuma gitti, yayınlandığı forumdaki üyelerde baya övmüş :) fotoğraflarıda ben koyayım bari

sany3449.jpg

sany3447.jpg

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nerde eski opeller yauw...

serkan-g

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vay bee ne arabaydı bu vectra a lar.güzel anlatım.bu kasanın cd si de çok az galiba.demekki bakımlısı sıfırdan alınsa evladiyelik olurmuş.

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hakikaden çok içten anlatmış eski model araçlar daha sağlam geliyor şimdiki araçların sağı solu plastik ama şimdi herşey elektronik

DarkMagic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vay be..

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence şaşıcak bir şey yok ben hayla yollarda rekord ascona kadett görüyorum hemde istanbulda öyle ücra anadoluda değil bu araçlar hayla yollarda yıllara meydan okurcasına geziyorsa vectra a dediğimiz araç kaç yaşındaki bu yukarda saydığım araçların yanında bebek sayılır..

beşiktaşda yıllardır yıldızın orda beyaz bir tane Commodore vardır çok yaşlı bir amca kullanır ben ufacık çocukdum o adamdao araba vardı maşallah hayla o araba var adam artık bastonla falan geziyor ama araba çalışıyor bazen park yerinde görmüyorum..

opel dayanıklı araçdır..

doktor1968

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aa cd ilk defa görüyorum :)

Ama demiş ya bilmem kaç senelik falan filan biz şuan bu aracı lüks olarak kullanıyoruz :)