Bora 8V - 16V ?

femati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bora

Kardeş bende bora almayı zamanında çok düşündüm ancak karşıma Vectram çıkınca vazgeçtim. Forumlarda yaptığım araştırmalarda, 8 valf ve 16 valf, bu valfler motora giren havanın vanaları oluyor. Düz mantıkla düşünürsek eğer 8 vanadan geçen bir hava mı çoktur yoksa 16 vanadan geçen havamı çoktur. Motora ne kadar çok hava girerse motorun çalışması o kadar rahat oluyormuş. Bu da performans ve yakıt için önemli tabi.
Bu yüzden 8 valfle - 16 valfi karşılaştırırsak ortaya çıkanlar;
8 valf=ilk kalkışta kuvvetli, yola çıkınca 16'ya göre yavaş, yakıt azıcık fazla,
16 valf=kalkışta yavaş, yola çıkınca daha iyi, yakıt daha az (azıcık ama).
Ama 8 valf motorlar çok daha sağlam ve az arıza yaparmış.
Forumlardan aldığım bilgilerin toplamı olarak bunları çıkarttım.:))
Bazı arkadaşlar yeni jettaların 8 valf motoru ile kıyaslamış borayı, bence yanlış yapmış çünkü yeni motor teknolojileri ile o zamankiler çok farklı. Bana sorarsan eğer temiz bulursan al. BORA güzel araba sonuçta.

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yazılarınızı koyu yazmayın forum kurallarına göre yazılarınız silinebilir.
Konu hakkında ise;
Amcaoğlumda 2000 bora 1.6 otomatik vardı.. bende 2000 CDX 2.0
gecen mayıs ayında Ankaradan Eskişehire gittik.. Sabah yola çıkmadan depoları fulledik(otogaz)
Ben 110-120 arası amcaoğlu 90 km ortalama hız ile kullandık..2 araçtada 3 kişi mevcuttu..
Eskişehirde depoları fullediğimiz de benim depo 48 TL onun depo 59 TL ye doldu...
Zaten kısa süre sonra aracı sattı...
Anladığım kadarı ile boroların otomatikleri 4 ileri vites ve deli yakıyor....
Kısacası otomatik olmasın..
saygılar

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu forumda koyu yazınca sıkıntı olmuyor :D ben hep öyle yaparım bir tek bu konudaki bir post'um olmadı :D