Çakma yakıt kullandınızmı?

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sizleri zaman tünelinde yetmişli yılların sonlarına maziye doğru yolculuğa çıkarayım, o günlerde madeni yağların dışında akaryakıtın her türünü kısıtlı dağıtıyorlar,buna böyle değilde yok dersek yerinde olur.Benzinliklerde yakıt alacak araç dizileri bin metreye ulaşmış gelecek tankeri beklemekte sıra gelirse ne mutlu ona. Birde üstüne üstlük torpilli kafadan girenlerde işin tuzu biberi.Bu günleri yaşayanlar bilir anlatmakla bitmez.
İzmirden sivasa yolculuk yapacağım,yapacağımda benzini nasıl temin edeceğim? önemli konu bu yaptığım araştırmada Afyon,Konya,kayseri üzerinden gidersem uygun olacağına karar verip yola çıktım.
Güç bela olsada kayseriye ulaştık. Malesef Sivasa ulaşmak için 194 km kullanılacak benzini kayseride bulamadık. Tankerin ne zaman geleceği belli değil çünki oda rafineride sırda.
Bakın yokluk insana neler yaptırıyor, arkada bagajda 5litre alcol vardı
Kayserinin bakkallarınıda dolaşıp ispirto(mavi renkli alkol) topladım8litrede o depoda kalan cüzi miktarda benzine hepsini boca ettim. İşte bu çakma yakıtla Sivasa ulaşabildim.Zamanı yaşayanlar hatırlamıştır otobüsler kamyonlar hep çakma mazot kullandılar buda şimdiki gibi on numa yağdan değilde 30 numara yağ ve gaz ile yapılanıydı. Şimdi her gün zam,zam diye yakınıyoruz,zamlıda olsa bulmakmı? yoksa sözünü ettiğim yıllarda olduğu gibi zamsıs olupta bulamayıp yollarda perişanmı olmak iyi? bu cümlemden zamları savunduğum anlamı çıkarılmasın kastım olayın bu yönünü
hatırlatmaktır. Dönüşümü soracak olursanız 25 litrelik 2 adet=50 litre benzini arka koltuklara koyarak geldim .Oda ayrı bir macera
Zamlara fazla takarsak yaşamın tadı kaçar.Yakıt pahallımı pahallı tasaruf yapıyormuyuz? örneğin kırmızı ışıkda kendim dahil kaçımız kontak kapatıyoruz Öz eleştiri yaparsak sonuç negatif olur.
Bizler zamlardan yakınıyoruzda memnun olanlarda var.Espiri mahiyetinde değilde gerçek manada Boş ver binen binmeyen belli olsu diyen çok kişi ile karşılaşmışlığım var.:(

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu hikayeye şu şekilde yaklaşırsak o maduriyeti niçin yaşadınız ????

ilerde aynı sıkıntıları yaşalım diye mi???

duruma şu şekilde de yaklaşabiliriz millet uzaya gitti biz hala yerdeyizzz belki de bunun nedeni her şeyi kabullendiğimiz içindirr

bu durumua benzer şeyler hala var şehirler arası yül taşıyan kamyonların çoğu 10 numara yağ kullanıyorr

devlet alması gereken paraları alamayacak büyük borçlular borçlarını ödemeyecek ve borçlarında büyük indirim gelecek sonra bu açığı benzin zamları ve bilimum zamlarla çıkaracaklar ne güzel bir durum değil mii?? benzini her yerde bulabiliyoruzz buna da şükürr

kusura bakmayın bu yazdıklarım sizinle ilgili değill ama yaklaşımınız pek hoşuma gitmedii

H

hkndvc

Bilgi Girilmemiş
Bu nasıl bir yaklaşımdır anlayamadım. Oldu olacak ta osmanlıya kadar gitseydiniz bari.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hangi ekonomiden bahsediyorsunuz ben arabayı 5 gündür yatıyorum kontak bile çevirmedim belki aküsü bitmişdir ondan bile emin değilim :D siz nelerden bahsediyorsunuz ..

dünya realitesinden uzak bir açıklama o sizin dediğiniz benzin fiyatlarının koymadığı insanlar ye kürküm ye tarzında yaşayan paranın nasıl kazanıldığını bilmeyen bazısı hazıra konmuş bazısı ise haramdan köşeyi dönmüş insanlar bu insalara benzin 10 tl deseniz gene ohoh çok iyi yollarda tek biz oluruz ayrıcalığımız olur derler..

bunuda geçdim dünya realitesinden uak ibr açıklama olmuş dememin nedeni yıl olmuş 2011 yapdığınız açıklamada kıbrıs çıkartmasındaki ambargo döneminden bahsediyorsunuz galiba yani o kısıtlı imkanların nedeni vardı başka ibr ülkeyi kurtarmak şu anda öyle bir vatan kurtarma mevzusu varda bizim mi haberimiz yok öyle milli bir mevzu varsa ciddi samimi söylüyorum helal olsun isterse devlet 10 tl yapsın yakıtı..

bunlarında dışında bir ülkedeki benzin fiyatları o ülkenin asgari ücretiylede orantılıdır bizdeki asgari ücret ne kadar ben size söyliyim 3 depo benzin fiyatı bu adaletmidir bu orantımıdır araba almak arabaya binmek her kezin hakkıdır vergisini ödemek bakımını yapmak vatandaşın hakkıysa o arabaya konulucak yakıtın fiyat ayarlamasınıda yapmak devletin işidir.. eğer devlet bu ayarlamayı yapmassa yada kendi halkını bu fiyatlarla ezerse insanlar yağa alkolde katar aracını çalıştırır ispirtoylada çalıştırır buda o ülkenin ne kadar aciz bir hale geldiğini gösteren bir durumdur..

sonra ne olur insanlar bu manzaraları yeni teknolojik imkanlarla videolara çekip youtube gibi sitelere koyarlar youtube gidi sitelerde milyonlarca insan bizi izler bizimle tv programlarında orda burda dalga geçerler.. gene milletin dalga mevzusu oluruz.. türkler dizel araca yağ katıyorlarmış türkler benzinli aracı ispirtoyla çalıştırıyormuş olan devletin imajına karizmasına olur...

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
iyide o günlerle bu günler bir mi adamlar marsa robot yolladılar uzayda yaşam buldular biz hala arabanın kontağını açarken düşünüyoruz çok yakacak diye aslında araçlar çok yakmıyor yakıt fiyatları çok olduğundan gözümüze fazla gözüküyor herkes bu güne kadar ama bu günümüze şükür daha kötülerini atlattık ses çıkarmayalım derse durum daha kötüye gider hala diğğer zihniyetlere uyarsa devlet bu yakıtlar 5 değil 10 u bile geçer bugün bütün avpnin gözü üstünde olan kktcdeki ve doğudaki petrol çıkarılmazsa

Serhat_Nrgl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Okadar geçmişe gitmeyelim..
Bir 2008 yılına dönelim...
1 varil petrolün fiyatı 142 dolar..
Benzin:3,35 Dizel:3.07

tekrar geri gelelim sene 2011..
1 varil petrol 115 dolar..
Benzin:4,15 Dizel:3.65

Araştırmak isteyen arkadaşlar Türkiye'nin kullandığı petrolün varil tipi Brent.
Dolar kuru hakkında kesin bir bilgiye ulaşmadım ama 2008 yıllarında kesin olmamak ile birlkte 1,60 tl imiş bugun itibariyle kur 1,58 tl dir.

Ocak ayının başında 841 dolar olan benzinin tonu Tunus, Mısır ve Libya’da yaşanan halk ayaklanmaları sonrasında 950 dolara kadar çıkmış.
(950x1,58) / 1000=1,5001 tl benzinin lt'si

Gerisinin sizlere bırakıyorum arkadaşlar...

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
esas avrupada bazı ülkelerde dizel fiyatı benzinliden pahalıdır bazılarında kafa kafayadır bizde epey ucuz..

soldaki benzin sağdaki dizel fiyatı

Sweden 1.43 1.46
Switzerland 1.22 1.31
Northern Ireland 1.42 1.48
Estonia 1.20 1.22

suluboya44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunun %72 si vergi değilmi arkadaşlar,,, nereye gidiyo bu vergi peki,,, mtv ödüyoruz nereye gidiyo, karayollari ölüm yolu olmuş, duble yollarda 110 km ye çikti sinir yol değil, akşam haberlerde aşiri hiz yapan sürücü... Diye çikiyo ,, 10 numara yağ kullaniyo kamyonlar para yok mazot alşmaya, yollarda teker teker benzinlikler ve tesisler kapaniyo, siz hala yok bulamadim, bulabilmek ne kadar iyi diye polyannacilik oynayin, doğru biçok ülkede mazot bezinle kafa kafaya yada paralel gidiyor. Ama fiyat ortada, bide atv yapmişti sanirim amerikada da akaryakit pahali diye, pompalari gösteriyo 1.60, 1.80n gibi ama unuttuklari orada galon olarak satiliyor yakit, biz daha kontaği çevirince düşünelim,,,, yada peygamber vitesi kullanalim, salla yokuş aşaği....

abdilhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gecen sene 22000 km yaptim dizel arabamla,bu sene 10000 i gecemem heralde,
vergiyi indirse yarim akillilar herkes daha cok kullanacak,daha cok yakit tutecek ve devlete giden mebla katlanacak,ama maksat bu degil,maksat anamiz aglasin...otv-kdv-oiv,,,banka batsin,biz odeyelim,deprem olsun biz odeyelim,duzen bu,

amerikali son model arabasina yillik 120$ vergi odesin,biz 1300cc 5 yasinda arabaya 540$ odeyelim,,, duzen bu,

ortadogu bahane,yuksek vergi sahane...