çalışma sıcaklığı

Gry54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar
aracım astra g z16xe 2003 model lpg dir (soğutma sistemi tek fanlı olanlardan)

aracı sürekli opcomdan izlerim
yazın normal çalışma sıcaklığı opcom da hep 100 ila 110 derece arasında idi tablo da ise 90 gözüküyor hep :)

kışın dış hava sıcaklığı genelde -5 ila +5 arasında idi şu döneme kadar aracı kullanırken hiç 100 derece yakınlarına bile çıkmadı hep 86-91 arasında geziyor acaba aracın termostatı açık kalıyor da bu sıcaklıklara çıkamıyor mu yoksa yazın radyatör veya soğutma sisteminde bir sorun vardamı bu sıcaklıklara çıkıyor ama araştırdığım kadarıyla genel çalışma sıcaklıkları 100 derecenin üstünde hep opellerin.
ayriyetten bu sıcaklık farkı yakıta çok etki eder mi ?

konu hakkında bilgisi tecrübesi olan arkadaşlardan yorumlarını istiyorum.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
86-91 çok normal, harika değerler. Hem yazın hemde kışın aynı rakam da sabitlenmesi çok zor. Yazın soğutma yeterli olmuyor, radyatör açılıyor, gene yetmiyor, fan açılıyor. Dengelenmeye çalışılıyor.

Gry54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevabınız için teşekkür ederim yazın bu kadar yüksek sıcaklıklara çıkmasının sebebi bir sorun mu peki aradaki makasın bukadar yüksek olması şaşırtıyor açıkçası.
araştırdığımda astralar da ve opelin benzer motorlarında bu sonuç çıkıyor ve bu durumun farkında olan kişi sayısı çok az, araç 114-115 derecelere çıktığında tablodaki hararet göstergesi 90'ı çok az geçiyor ve fan çalışıyor sadece bu dereceleri opcom tech2 vs. gibi cihazlarla bağlanılıp görülebiliyor.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracım da sizinkinden.Ben termostatı değiştirdim,artık yaz kış 85 derecede sabit duruyor.Çok nadir şehir içinde dur kalk yapıldığında 90 dereceye geldiğini görüyorum.opeller hararetli motorlardır genelde 100 derece civarında çalışırlar diyen arkadaşlara da şaşıyorum,100 derece bir motor için muazzam bir sıcaklık değeri_!! o motorların fanlarında veya termostatlarında arıza olduğunu düşünüyorum.