cdti 1500 devirlerde kullanmak sorun olurmu

opelimiseviyorum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motorine gelen zamlardan sonra gıcık olduğum için aracımı 1500 devir dolaylarında kullanmaya başladım. İlk aldığımda birkaç kişinin ''düşük devir sürme abi'' uyarılarına uyarak aracımı 2000-3000 devir arası kullanıyordum fakat motorine gelen zam üstüne zamdan sonra bende her zamda biraz devri düşürerek 1500 devire kadar düşürdüm. daha da aşağı inilmez çünkü 1000 devirden aşağıda motor zaten çekmiyor ama 1000-1500 arasında uygun vitesle rahatlıkla ilerlenebiliyor. vites geçişlerinde sadece 2000'e çıkıyorum. bu şekilde özellikle aracımın şehiriçi tüketimini önemli ölçüde aşağı çektim(200 kuruştan 160 kuruşa). kurum yapmasın diye de arada bir 3.vites 110 kms dolaylarında iki üç dakika gidip motoru temizliyorum. Ustalara sorum: motoru zora sokmadan vuruntu yaptırmadıktan sonra uygun vitesle sürdükçe bu devirde sürüş tarzının motora bir zararı olur mu? :D

fbolmez

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dizel araç yüksek devirde kullanılır, düşük devirde kullanırsan motor ilerde sıkıntı çıkarır.yağmurdan kaçarken doluya yakalanma:rolleyes:

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bişey olmaz aynen devam, turbodanda korkmayın o zaten hep devrede şu devirlerde açar bu devirlerde kapatır diyen olursada aldırma , bende 150 hp lik vectrA b gt mi 2000 devirlerde kullanır oldum , ancak sürekli olarak düşük devirlerde araç kullanmak motorda kurum oluşumunu tetikler bunuda bilmeni isterim

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbo etkisini 1700 devirden sonra gösteriyor diye hatırlıyorum. Ama motoru çok titretip zorlamadıktan sonra, arada bi kamçıyı verdikten sonra pek sorun olacağını zannetmiyorum. Ekonomi çoğumuz için birinci planda sonuçta.
Ortalama tüketim kaç lt civarına düştü bu şekilde ? (100 km/lt olarak)

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzınlı araabada dusuk devırde kullanman pek sıkıntı yaratmaz fakat dızelde dusuk devırde kullanırsan kurumu felan gectım , daha fazla yakar aracın motoru boğmuş olursun .. Dıjıtal ekranda anlık tuketımı acarak kullanırsan aracı goruceksındır 1500 devır aralıgında 6 yada 7 lıtre tuketım olurken 2500 3000 arasında 3.8 ila 4 lıtre arasında olucaktır .. Turbonu daha rahat bırakarak yakıt tuketımını dusurebılırsın..

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
torbolu arabada en ekonomik devir, maksimum torkunu vermeye başladığı devirdir.
yani 1.800 devirden başlar, 1.500 devirde kullanırsan turbo tam iş görmediği için motorun verimi az olur ve dolayısı ile yine fazla yakmış olursun.
en mantıklısı 1.800-2.000 devir arasıdır.
ayrıca sürekli düşük devirde kullanırsan çabuk kurum oluşur, ara sıra kısa süreli de olsa yüksek devirlere çıkmak gerekir.

memduhbey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra cdti düşük devirde kullanılmaz hem sürüş keyfi vermez hemde motor boğulur yığılır ve daha fazla yorulur. düşük devir ancak uzun yol ve yokuş aşağı olur.

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yada benim taktiğimi uygula hele turbolu dizel araçlarda daha etkilidir , HIZLAN VE SÜZÜL taktiği o zaman yol bilgisayarında çok enteresan rakamlar görebilirsin , ama ş.içi pek mümkün olmuyor

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben corsayı ortalama 1500-2000 devirde kullanarak mükemmel bir ortalama yakıt alıyorum. araç ne kadar yüksek devire çıkarsa gaza o kadar çok basmis olursunuz buda yakiti artırır. birde ne kadar büyük viteste giderseniz yakıt olarakta o kadar düşer.

Son düzenleme:

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sat gitsin 1500 devirle falan uğraşma:D