Ceza hakkinda bakarmisiniz...

aDeLaNTe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi ama bu şekilde kesilmiş bir ceza hukuka uygun mu yani. Adam yada polis içinde aynı şey geçerli elinde bir delil kanıt olmadan böyle bir hakkı olamaz yani. Adam dese ki sen emniyet kemeri takmıyordun yazsa yollasa nasıl ispat edecek. Yada ben taktığımı nasıl ispat edicem böyle bişey olabilir mi yahu

polis emniyet kemerini takmamışsın yazacam dediği zaman herhangi birşey söylenebiliyor mu polis taktığı zaman yazıyor değil mi ? bu ülkede ptt jetonu olmadığı için trafik cezası yiyen var :) kırmızı ışıkta geçtin kamera falan da yok orada polis gördü yazdı gönderdi. veya sisin açıktı polis çevirdi ceza yazmak istedi veya tam tersi açık değildi çevirdi yazmak istedi nasıl ispatlayacaksın ?

basaranofficial

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
polis emniyet kemerini takmamışsın yazacam dediği zaman herhangi birşey söylenebiliyor mu polis taktığı zaman yazıyor değil mi ? bu ülkede ptt jetonu olmadığı için trafik cezası yiyen var :) kırmızı ışıkta geçtin kamera falan da yok orada polis gördü yazdı gönderdi. veya sisin açıktı polis çevirdi ceza yazmak istedi veya tam tersi açık değildi çevirdi yazmak istedi nasıl ispatlayacaksın ?

Yani haklısın ispat edemem ama benim bildiğim suçu kanıtlanana kadar herkes suçsuzdur yani. Ben öğrenciyim yani öyle babamız ünt kazandık diye araba aldık çok ısrar ettik diye , lpg 'nin parasını harçlığımızla zor çıkarıyoruz böyle cezalar da üzüyor yani insanı... Adaletli bir şekilde dese ki bak kardeşim sen şunu şurda şu şekilde yapmışsın , al bak buradada kaydın var desen neyse. Böyle bir anlayış olamaz bence bunun bir çözümü mutlaka vardır kafasına estiği gibi ceza olamaz yani olmamalı.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

Sonuçta sürücüler de, devlet görevlileri de insan, hata yapmak da insanlara has bir davranıştır. Ayrıca rüşvet alan görevli kötü de rüşvet veren sürücü çok mu masumdur?
Ben son yıllarda ispatı olmayan bir ceza uygulamasına denk gelmedim, adamlar bizim fırsatçı millet yüzünden artık ellerinde fotoğraf makineleri ile geziyorlar, dikkat ederseniz artık birçok yerde ekipler radar uygulamasından sonra yolda sürücüleri durdurup ceza kesmiyor, ceza makbuzunu direk adrese postalıyorlar. Bence çok yerinde bir uygulama, ne diye sürücülerle devlet görevlileri birbirini suçlasın, hır gür çıkarsın. Ben yapmadım etmedim diyenler trafik şubesine davet edilmeli, olaya ait fotoğraf, kamera kayıtlarını gösterilmeli, sürücü haklıysa devlet tazminat ödemeli, sürücü haksızsa makamı boş yere işgal etmekten ekstra bir ceza uygulanmalı.

En iyisi bütün araçlarda kamera sistemi zorunlu olacak, herkes hatalı sürücülere ait görüntüleri trafik şubelerine yollama hakkına sahip olacak, bu sayede fahri trafik müfettişliği gibi bir uygulama da son bulur.

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
itiraz dilekçesini yazın .( internette mevcut) (gürültü çıkaracak egzoz- ses sistemi yok gibi)
egzoz emisyon belgenizin kopyasını koyun.
son muayene belgesinin kopyasını koyun
ehliyetinizin kopyasını koyun.
ruhsat kopyasını koyun.
cezanın kopyasına koyun.
hatta aracınızın içini resimleyin-(orjinal teyp vs varsa)
şehriniz deki sulh ceza mahkemesinin kalemine verin.
Büyük bir ihtimal ile ceza iptal edilir. Eğer görüntü veya ses kaydı varsa iptal olmaz..Ancak %80 fahri müfettişin yazdığı cezada kanıt olmuyormuş..
Dilekçe vermeniz cezayı ödememe anlamına gelmez. Cezayı ödersiniz, iptal olursa birsonraki mtv den tutar düşülür.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
itiraz dilekçesini yazın .( internette mevcut) (gürültü çıkaracak egzoz- ses sistemi yok gibi)
egzoz emisyon belgenizin kopyasını koyun. Muayeneden sonra egzoz değiştirilemez mi?
son muayene belgesinin kopyasını koyun. Hiç bir yasal dayanağı yok, zira bizim ülkede araçlar muayeneye giderken mahkemeye çıkan zanlılar gibi pırıl pırıl olurlar, iş bittiği an hemen sanayi yolu tutulur, muayeneden evvel sökülenler araca geri takılır :;)
ehliyetinizin kopyasını koyun.
ruhsat kopyasını koyun.
cezanın kopyasına koyun.
hatta aracınızın içini resimleyin-(orjinal teyp vs varsa) Bence bu da bir delil değildir.
şehriniz deki sulh ceza mahkemesinin kalemine verin.
Büyük bir ihtimal ile ceza iptal edilir. Eğer görüntü veya ses kaydı varsa iptal olmaz..Ancak %80 fahri müfettişin yazdığı cezada kanıt olmuyormuş..
Dilekçe vermeniz cezayı ödememe anlamına gelmez. Cezayı ödersiniz, iptal olursa birsonraki mtv den tutar düşülür.

Serhat belirttiğim nedenlerden dolayı ben yetkili olsam bu hususları hiç dikkate almam, cezanın uygulanabilmesi/iptali için elde ispat edilebilir somut deliller olması lazım. Sürücü suç işlemediğini, devlette suç işlediğini ispat etmelidir.

gokhaning09

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fahri müfettişlikleri herkese vermiyorlar. Belli bir yaşın üstündeki insanlarda zaten herkese trafik cezası kesecem diye uğraşacağını sanmıyorum. Aklından zoru olması lazım. Bu fahri müfettişlerin içinde böyle insanlarda var mıdır orasını bilemem. Şikayetlere göre değerlendirip bu tarz kişilerin mahri müfettişliklerini iptal ediyorlardır belki. Ama arkadaşların belirttiği gibi Trafik polisinin arkadan yazıp gönderdiği ceza neyse fahri müfettişin kestiğide aynıdır.
Evet fahri trafik müfettişliğini herkese vermiyorlar, fakat bu müfettişler de saçma sapan ve delilleri olmadan ceza kesiyorlar.Adapazar ında oturuyorum ve müfettiş tarafından buradaki bi arkadaşıma izmit te ceza yazıldı, o gün o saatte cezanın söz konusu olduğu yerde olmadığını ispatladı ve cezası iptal oldu. Yani bu müfettişler sütten çıkmış ak kaşık değil[emoji6] bazen oltayı atıyorlar ya tutarsa.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aDeLaNTe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet fahri trafik müfettişliğini herkese vermiyorlar, fakat bu müfettişler de saçma sapan ve delilleri olmadan ceza kesiyorlar.Adapazar ında oturuyorum ve müfettiş tarafından buradaki bi arkadaşıma izmit te ceza yazıldı, o gün o saatte cezanın söz konusu olduğu yerde olmadığını ispatladı ve cezası iptal oldu. Yani bu müfettişler sütten çıkmış ak kaşık değil[emoji6] bazen oltayı atıyorlar ya tutarsa.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hepsi için saçma sapan cezalar kestiğini söyleyemezsiniz. Bende hepsi işini düzgün hak ettiği şekilde yapıyordur diyemem. Semih abinin belirttiği gibi hata yapmak insanlara mahsus. Elbette içlerinde yanlış yapanlarda vardır. Müfettişler sütten çıkmış ak kaşıktır demedim ben ;) Tıpkı trafik polislerinde olduğu gibi. Araba farklı plaka farklı ceza gönderiyorsun. Göndermeden bir bak eşleşiyor mu diye değil mi ? Bizde öyle şeyler olmaz gönderirler vatandaş uğraşır sonra. Kısaca ne işe yaparsan yap düzgün hakkıyla yapmadıktan sonra polis olmuş, müfettiş olmuş, her ne olmuşsa bir önemi yok.

kRm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
erken öde 60 liraya düşssün başımın gözümün sadakası olsun çoluklarından çocuklarından çıksın de bide üstüne rahatlasın için. bu ülkede ne düzgün ki ceza sistemi düzgün olsun...

lanet olsun demekten başka bişe gelmio elden...