Çok mu Yakıyor?

__PraMiT___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en son uzun yolda 970 km de 210 TL yaktı esas uzun yol ölçümde kıstas olmaz misal ben sabit 140 km ile giderim o da radar korkusuyla başkası 90 km ile, ama şehir içi aşağı yukarı herkes aynı şartlara maruz kalacağından o ölçüm daha kesin sonuç verir ...ama orada da önemli olan aracı kullanım tarzı ki bunda haklısınız örnek ben devamlı devirli kullanırım, demek sakin kullansam sonuç baya değişecek,onu da denemek lazım, unutmamalı ki araç her zaman gaza ilk tepkide çok yakar

devirli kullanmaktan kastın kaç devirde kullanıyorsun mesela? ve abim de diyor ki devirli kullanılan araba daha az yakar yani düşük devirde kullanılan araba daha çok yakar diyor doğrumudur?
misal ben 2000 ve 3000 devir arası kullanırım ki 3000 devri çok nadiren geçerim. bu yanlış bir kullanım tarzımıdır ?

opelsahibi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şehir dışından kastım 90km sabit hızdı ama belirtmeyince tabi farklı anladınız,

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
devirli kullanmaktan kastın kaç devirde kullanıyorsun mesela? ve abim de diyor ki devirli kullanılan araba daha az yakar yani düşük devirde kullanılan araba daha çok yakar diyor doğrumudur?
misal ben 2000 ve 3000 devir arası kullanırım ki 3000 devri çok nadiren geçerim. bu yanlış bir kullanım tarzımıdır ?
devirli kullanılan arac daha cok yakar devirliden kastım misal ben her vitesi aracı kesiciye girme aşamasında iken değiştiririm oysa olması gereken devirde ya da daha erken değiştirsem yakıt bir hayli düşecek,ayrıca her zaman için aracı defansif kullanmak yani gaz pedalına sabit ve hafif olacak şekilde basmak aracı hem daha az yorar hem daha az yaktırır, benim kullanım tarzımda arac bangır bangır bagırıyor dıyeyım devirliden kastımı anlayın,defansif kullanmak da söyle acıklayayım diyelim özel şoförsünüz ve patronunuz arkada gazete okuyor sizin onu tasırken ki kullanım tarzınıza defansif diyebiliriz özel şoförler aksi gerekmedikçe vitesi hep alt devirlerde değiştirir ki taşıdıkları kişiler konforlu yolculuk etsın dıye işte bu sürüş tarzı daha az yaktırır ,alt devirlerde vites değişiminden aracı avans vurduracak kadar hımbıl kullanmak anlaşılmasın :D

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şehir dışından kastım 90km sabit hızdı ama belirtmeyince tabi farklı anladınız,
şimdi oldu tabii ki hiç dur kalk yapılmayan,sabit 90 km ile gidilen bir yolda hangi araçla seyir ederseniz edin az yakar ama bu yine ölçü olmaz zira birçoğumuz devamlı şehir içinde kullanıyoruz ve ona göre tedbirimizi almalı,sürüş tarzımızı belirlemeliyiz ...misal benim aracımı sitemizden melii (elpadre) kullanınca 100 TL lik benzinle dünya yol yaparken, ben onun yarısı kadar km gidemiyorum...o araç emanet diye akıllı uslu gidiyor yakmıyor,ben ha babam gaza yükleniyorum sonuç aynı araçta aynı miktarla yarı yarıya bir değer...