Corsa 1.3 cdti mi? Corsa 1.2 Twinport mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gümüştekin

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
teknik veriler ortada,
dizel 1800 devirde tüm gücünü kullanıyor, 1,2 ise üst devirlere kadar gücünü dağıtıyor,
1,2 ile dip gazla kalkış yaparsan teknik veriye göre dizelden hızlıdır,
normal kullanımlarda 2000-3000 devir aralarında kalkış yaptığımız için dizel daha atak mış gibi görünüyor...

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba biraz eski konu oldu ama ben de bu konu hakkında bir şeyler yazmak istiyorum:
Öncelikle benzinli 1.2 Corsa ile dizel 1.3 Corsa arasında 0-100 hızlanmadan bahsedersek; Her iki araç arasında 0.5 ila 1 saniye kadar hızlanma farkı olacaktır. Benzinli Corsa 0.5 ila 1 saniye kadar daha hızlı hızlanabilir. Bunun tek nedeni sıkıştırma oranının fazla olmasıdır. 1.3 Corsa'da turbonun küçük kafa olması ve geç doldurması yüzünden böyle bir fark olabilir.

Rampa performansına gelince arada dağlar kadar fark vardır diye düşünüyorum. Neden mi diye sorarsanız: Bundan 6 yıl önce 1.2 Palio 80 ps araç ile Trabzon Zigana rampasını 3.vitesle tepeye kadar çıkabilirken 1.3 Palio Multijet dizel ile 4.vites hiç zorlanmadan çıkabiliyordum.

Aynı şekilde benzinli Palio'nun 5.vites hızlanması çok daha yavaştı, Dizel Palio çok daha erken hızlanıyordu. Beygirden ziyade tork farkını da düşünmek lazım. Turbonun verdiği zevk ise bambaşka.

Corsa 1.2'i de Palio 1.2 gibi yüksüz kullanımlarda sizi tatmin edecektir. Aracın hafif olması ve benzinli motor ilkesi, yüksek sıkıştırma oranıyla kalkışlarda atik olacaktır. Fakat yüklü kullanımlarda tork, beklentilere cevap veremeyeceği için biraz daha hantal kalacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...