Corsa 99 Model Stop Ediyor

ZXZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Opel Corsa 99 model, 1.4 motor 16 valf araçta şöyle bir sorun var. Genelde ışıklara gelirken yavaşladığım motor stop ediyor.

Mesela 3. viteste gidiyorum ve kırmızıyı görüyorum ve yavaşlıyorum. Debriyaj + fren'e basıyorum ve motor iyice yavaşladıktan sonra stop ediyor.

Bazen de kırmızıyı gördüğümde yavaşlıyorum ve boşa alıyorum. O sırada da stop ediyor.

Başka bir olayda genelde yokuş aşağı inerken veya indikten sonra stop etmesi.

Dik bir yokuştan aşağı iniyorum. Debriyaj + fren yapıyorum ve stop ediyor.

Düz yolda 2. vites ile gidiyorum. Yol hafif yokuş aşağı oluyor ve debriyaja basıp 3'e alıyorum. Daha ayağım debriyajdayken motor stop edip çalışıyor.

İnternette araştırdım Corsa 99 model'lerde bu olay çok oluyormuş sanırım. Kimisi boğaz kelebeği kirlenmiştir diyor, kimi rölanti motoru kirlenmiştir diyor.

Ustaya gösterdim o da tam emin olamadı problemden.

Tam emin değilim ancak sanki çoğunlukla motor soğukken oluyor bu stop etmeler. Ama tam da emin değilim.

Böyle bir sorun ile karşılaşan oldu mu?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Önce boğazı ve el değişmek Egr yi temizleyin, düzelmezse rolanti ayarlayıcıyı değiştirmelisiniz.

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim başıma geldi. egr yi değiştirdim sorun düzeldi. tabi egrinin arızalı olduğunu anlamak için öncelikle fişini çekin. bu şekilde kullanın (arıza lambası yanacaktır). stop etmezse egrdendir. geçmiş olsun

ZXZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim başıma geldi. egr yi değiştirdim sorun düzeldi. tabi egrinin arızalı olduğunu anlamak için öncelikle fişini çekin. bu şekilde kullanın (arıza lambası yanacaktır). stop etmezse egrdendir. geçmiş olsun

ilginçmiş, genelde egr diyorlar zaten. teşekkürler

cess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı model araba bende de var.
benzer arızayı ben de 3 aydır yaşıyordum.araba hareket halinde iken benzinde veya gazda boşa almak istediğimde debriyaja basınca devir rölanti devrinin altına düşüp çıkıyordu.rölantide bir oyaama vardı.bundan sonra ya araba stop ediyor ya da ben gaz verip arabayı toparlamaya çalışyordum.bazeb farketmiyordum ki bir bakmışım, stop etmiş.bu da direksiyon ve freni sertleştiriyordu.tehlikeli oluyordu.ben boğazın ve rölanti motorunun temizlenmesi gerektiğini forumdan çok okumuştum.
iyi bir usta aradım çünlü özellikle corsa b kasada boğaza ulaşmak çok uğraş gerektiriyor.ustayı bulduktan sonra o da teşhisi koydu.bi sürü kablo ve gaz sistemini hortumlarını söktükten sonra boğaz kelebeğini ve rölanti motorunu temizledi.ikisi de kurum bağlamıştı.özellikle de rölanti motoru.usta boğaz contasını da değiştirmiş ve temizleme spreyi, antifiriz dahil özel servis toplam 140 lira istedi.ben de verdim.
netice olarak , bu işlemi 20 gün önce yaptırdım, 300 km den sonra gördüğüm kadarıyla rölanti artık daha sabit ve stop etme olayını henüz yaşamadım.motor da rahatladı sanki.