Corsa c f hatası

Gawain

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başımdan geçen bir olayı burada paylaşmak istiyorum.
Corsa c 2005 1.2 essentia easytronic aracım geçen sabah çalışmadı, kontağı çalıştırıp, ışıklar sönünce marş yaptım tık diye stop etti gostergede F yazıyordu. Fren lambalarında problem yoktu, f hatalarında fren lambasının patlak olması bile sanzımana elekrık vermıyor ve sanzıman kılıtlenıyormus, ayrıca aracı hep easytronıcte kullanmakta f hatasını tetikliyormuş...f hatası verecegıne daır bır belırtıde hıc gostermemıstı...kontagı cevırdıgım zaman camlar acılabılıyor ve radya calısıyordu dolayısı ıle bende akude problem yok sanıyordum ama usta gelip problem akude dedı aku degıstı ve araba calıstı. aku 6 yıllık gm akusuydu...aracın calısmadığı sabahın aksamıda hava cok soguktu, ayazdı...problem akudeymıs kısaca , F hatalarında sakın hemen beyın degısecek sanmayın, ben emınımkı bu aracı servıse gotursem beyın degısmesı (2200 tl) gerekecek dıyeceklerdı...(daha once 30000 km de eksantrık mılkı kırılmıs olan arabama antalya gedız yetkılı opel servısı atesleme bobınınde problem var demıstı...)

aysberg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni bir üye olarak nasıl yeni konu açacagımı bulamadım ve bilemedim.bende arkadasın actıgı konuya cevap olarak yazmak istedim zira benim anlatacağım başımdan geçenler de corca c 2006 1.2 twinport easytronic aracımın ekranında yazan F hatası ile ilgili.Amacım insanların F hatasını gorur gormez endişeye kapılmaları ve forumlarda yazan 2000-3000tl fiyatlardan bahsedilen şanzıman beyni arızasına takılmamaları.Olay şu : Geçen hafta komşum sol arka fren lamban patlamış dedi aldım bi ampul (hemde 2tl çin işi değil 5 tl alman malı olsun kalitelisinden dedim) meğer ampulun tek duylusu çift duylusu varmış.Corsa c lerde fren lambasının duy yatağında 2 adet plaka varmış sonradan öğrendik tabi.Biri park lambası için diğeri de fren lambası. Tabi ben tek duyluyu takınca siz düşünün artık gerisini.parkları farları yakıyorum fren lambası da devreye giriyo falan.yolda giderken heralde fren müşürü bozuldu diyorum yol boyu frenlerim yanarak gidiyorum.F hatası da cabası.vites 3e4e5e takmıyo 2. vitese geçtiğini hissettiriyo ama 40km. hızın üzerine çıkamıyorum araba vites atmıyo 3. vitese geçmiyo bağırıyo da bağırıyo.Dedim eyvah şanzıman gitti.Boşa alıyorum,geriye takıyorum hepsi çalışıyo ama ekran hep F. Ne N yazıyor eskisi gibi ne de R.sonra gittim bi Opel özel servisine yolda A yazdı.Hep ustaya giderken düzeleceği tutar ya.Adam cihaza bağladı birsürü hata kodu verdi : Şanzıman beyni, motor beyni stop lambası vs. ve sonrada sildim tüm hata kodlarını çünkü bilemeyiz hangisinden kaynaklandığını dedi.Neyse ben belki tekrar F yazar diye dolaşırken internetten forumlardan incelemek aklıma geldi ve bi arkadaşın tek duylu çift duylu ampul meselesinden bahsettiği bi yorum gördüm.Bir anda bir aydınlanma yaşadım.Çünkü bir haftadır başımı ağrıtan ve 40km.hızı geçemememe ve 2. vitesten yukarı çıkamamama sebep olan F hatası tam da benim stop lambamın birinin patlaması ve benim kendi başıma gidip ampul alıp meseleyi çözdüğümü zannetmemden ibaretti. Neyse sonra çift duylu bir ampul takarak meseleyi çözdük.Toplam masraf 5 TL. :) Benim yaşadığım tedirginliği başkaları yaşamasın diye açıklama ihtiyacı duydum.Ufacık bi ampul vitesle ne alaka deyi aklınıza getirmemezlik yapmayın.Bu elektronik beyinli easytroniclerde elektrik tesisatındaki bir aksaklık,akü voltajında bir azalma,çakmaklıktaki bi telefon şarj aleti beyni komple allak bullak edebilir vesizi büyük masraflar doğacakmış gibi korkutabilir.Zira yazın 2 ay evin önünde yatan aracımın aküsünün bitmesinden dolayı da F hatası çıkmıştı aküyü değiştirdik geçti. Diyeceğim her F harfini ekranda gören 2000-3000TL şanzıman masraflarını hemen aklına getirip şoklanmasın.İyi forumlar