Corsa C Genel Bakım Yapılacak

pehepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar öncelikle merhaba,

2002 1.2 Comfort ( Otomatik) aracı 6 ay önce aldık. aldığımızda 84.000 km de idi. Şimdi 94.000 km oldu. Aracın 10.000 km genel bakımlarını yaptırmak istiyorum ama sorumu mazur görün çünkü ilk defa bir aracı genel bakım yaptıracağım.

Öncelikle sorularım;

1. Genel bakım hangi aşamalardan oluşuyor. Sadece motor aksamımı girer bunun içine yoksa diskler, balatalar, rot- balans ayarı da dahil midir?

2. Ben şahsen aracın güvenliği konusunda şüpheye düşmemek için hangi bakımlarını yaptırmalıyım?

3. 10.000 km bakımı için sizin tavsiyleriniz nelerdir?

Şimdiden Teşekkürler...

orucreis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şaşmaz opel garage den hakan bey ve hacı beye aracınızı teslim ediniz. onlar gereği neyse yaparlar :)

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor yağı, hava filtresi, yağ fitresi, gerekliyse polen filtresi değişimi 10000 bakımı içiçn yeterlidir. tabi aracın durumuna göre bakım gereksinimi artabilir. örneğin fren balataları, debriyaj balatası, triger kayışı falan filan...

pehepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor yağı, hava filtresi, yağ fitresi, gerekliyse polen filtresi değişimi 10000 bakımı içiçn yeterlidir. tabi aracın durumuna göre bakım gereksinimi artabilir. örneğin fren balataları, debriyaj balatası, triger kayışı falan filan...

Motor yağı yeni değişti.. hava, yağ , polen filtrelerini zaten değiştirmeyi düşünüyorum..

pehepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
90.000km bakımı ve genel kontrol yapılır.

emre bey genel derken hangi parçalar hangi mekanik aksamlar mesela? öğrenmek istediğim birşeyde mesela bu genel bakımı bir servismi yapıyor yoksa motor için ayrı bir yere , rot-balans vs başka şeyler için başka yeremi göstermemiz gerekiyor..

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
İbrahim Bey, konu dışı imzanız şahane :)

Şimdi 90.000km ara bakım olarak geçer. Listede unuttuğum varsa altına diğer arkadaşlar ekler;

1-triger seti kontrol. ( Ömrü 60.000km veya 4 senedir. Bakılarak net anlaşılmaz, önceki sahibi değiştirdiyse, tarihi ve km hakkında bilgi edinmeye çalışın, bilgi yoksa kayış görsel fikir verir, lakin net değildir, değişecekse set değişmeli.)
2-yağ değişimi,
3-yağ filtre değişimi,
4-benzin fitre değişimi,
5-hava filtre değişimi,
6-polen filtre değişimi,
7- Buji değişimi
8- Oto şanzuman yağ kontrol
9- Şahsi önerim fren hidroliği değişimi, şart değil.
10- Direksiyon hidroliği kontrol.
11- Balata-Disk kontrol.
12- Ön takım,düzen kontrol, rot , rotil vs. değişim varsa rot ayarı.
13- Lastik kontrol gerekirse, ön arka ve balans.
14- vs. vs. Servisten memnun kalmanızı sağlayan aklıma gelmeyen kontroller falan. Burada en önemlisi doğru yer, namuslu esnafa denk düşmektir. Tecrübeler doğrultusunda opel garage önerilir, lakin başka işini hakkıyla yapanlar da elbet vardır. Önerilere kulak verebilir yada şans faktörüne bırakabilirsiniz.

pehepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İbrahim Bey, konu dışı imzanız şahane :)

Şimdi 90.000km ara bakım olarak geçer. Listede unuttuğum varsa altına diğer arkadaşlar ekler;

1-triger seti kontrol. ( Ömrü 60.000km veya 4 senedir. Bakılarak net anlaşılmaz, önceki sahibi değiştirdiyse, tarihi ve km hakkında bilgi edinmeye çalışın, bilgi yoksa kayış görsel fikir verir, lakin net değildir, değişecekse set değişmeli.)
2-yağ değişimi,
3-yağ filtre değişimi,
4-benzin fitre değişimi,
5-hava filtre değişimi,
6-polen filtre değişimi,
7- Buji değişimi
8- Oto şanzuman yağ kontrol
9- Şahsi önerim fren hidroliği değişimi, şart değil.
10- Direksiyon hidroliği kontrol.
11- Balata-Disk kontrol.
12- Ön takım,düzen kontrol, rot , rotil vs. değişim varsa rot ayarı.
13- Lastik kontrol gerekirse, ön arka ve balans.
14- vs. vs. Servisten memnun kalmanızı sağlayan aklıma gelmeyen kontroller falan. Burada en önemlisi doğru yer, namuslu esnafa denk düşmektir. Tecrübeler doğrultusunda opel garage önerilir, lakin başka işini hakkıyla yapanlar da elbet vardır. Önerilere kulak verebilir yada şans faktörüne bırakabilirsiniz.

Emre Bey öncelikle mesajınız için teşekkür ederim benim için yönlendirici oldu yazdklarınız... bu arada imzamı çok beğendiyseniz sizde kullanabilirsiniz. bugün karar verdim opel garage'a gidiyordum son anda kayın pederin zorlamasıyla :) başka bir servise gittim bakımı yaptırdım..

Castrol 10/40 Yağ 4 Litre
Hava Filtresi
Yağ Filtresi
Polen Filtresi değişti. Bunlar 110 TL

İşçilik 50 Tl .Arka cam sileceğini aldım (komple , yan sanayi) 30 tl'ye. Toplam 190 Tl ile genel bakımı tamamladık hayırlısıyla...
Disklerin, frenlerin ve bujilerin iyi olduğunu söyledi usta başka bir değişiklik yapılmadı araca. Birtek ön cam sökülüp boyanıp tekrar takılacak. sol taraftan içeri su alıyor çünkü..

Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim..