Corsa D sis farı takma...

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5000 KM bakımında servise gittiğimde soracağım. Eğer bozmaz derlerse bende kapakları söküp ledli sislerden takıcam araca... düğme olarakta arka sislere bağlatıcam.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5000 KM bakımında servise gittiğimde soracağım. Eğer bozmaz derlerse bende kapakları söküp ledli sislerden takıcam araca... düğme olarakta arka sislere bağlatıcam.

Ya kendılerı takarlarsa bozmuyorlar zaten ;) hatta taktıkları parcayıda garatıye sokuyorlar , ama bunun ıcın 1.000-1.500 TL gibi bir rakam ıstedıler benden , bcm degısecek sonra orjınal far anahtarı takılıp orjınal sıs farı takılacak dendı :) bende hadilen diyip cıkıp boyle bir uygulama yaptım :)

Talos

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anahtar olarak Aracın arka sis lambalarının anahtarına paralel Bağlantı yapılsa takım olarak çalışmasında bir sakınca olur mı malum sadece sis halinde kullanacağız

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Garantideki araca servis takarsa sorun yok, dışarda takılırsa garantiden çıkar. Bence fazla para vermemek için 2 sene bekleyip garanti bitince dışarda taktırmak en iyisi.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
parçaları alıp serviste işçilik yaptırın garantiden çıkmaz

BURGAZLI

Kayıtlı Kullanıcı
77-Yalova
Siteyi ziyaret et
Benimde 2012 makyajlı kasa opel corsa d arabam var.
Daha önce Fiat Punto'ya Skoda Fabia'ya sis farı taktım sadece skoda'ya sis farı kapağı almadan üzerindeki kapaklara delik delmiştik onda biraz farları tam oturtmak için 10 dakika fazladan uğraşmıştım ama kendi arabam için aldığım sis farlarını oturtamadım orjinal sis farlarında sis farı takılan bölümde farı takmak için extra bir breket varmış tanesi 40 TL sis farsız alınan arabalarda bu yok bugün sis farlarını aldığım yeri arayınca öğrendim zaten aradığımda burada extra bir parçamı var oturmuyor zaten tek vida tutturabiliyorum bu far bire bir orjinalin aynı ölçülerinde yapılmış yazıyordu açıklamasında sanki vida kulakları en 1,5-2 cm daha uzun olması lazım dedim o zaman söylediler. kendim yaparım diye niyetlenen arkadaşlar bu tip bir parça varmış diye istesinler sorun yaşamamak için
ben bunun için farı taktığımda tam uygun yeri bulmak için hareket ettirebileceğim 2 tane lamadan parça yapıcam bakalım nasıl olacak.göze hoş görünmesi için tam oturması illaki şart​

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yetkili servis harici araca yapılan hertürlü müdahale garantide sorun yaratır. Bazı görünmez küçük şeyler(kapı bandı, perde, folyo) belki önemsenmez ama elektrik tesisatı ve motora el atıldımı zaten sorun çıkarılan garanti iyice garantiden çıkar. En azından garanti bitene kadar bekleyin ki zaten sis farı sisli havada bile işe yaramıyor. Sisli havada gösteriş olsun diye tampon altına konulan far değil sarı renk far etki eder. 1 metre önünüzü göremediğiniz bir sis bulutuna girin ne demek istediğimi anlarsınız. Kolay gelsin.

Sis farının amacı bu değildir bildiğim kadarıyla. Sisli havada hiç bir aydınlatma fayda etmez. Havadaki zerre büyüklükteki su tanecikleri ışıkta kırılmalara neden olacağını için sizinde bahsettiğiniz gibi fayda etmeyecektir.
Ön sis farının amacı kenarları aydınlatmaktır. Böylece sürücüye yoldaki şerit çizgilerini takip etmede fayda sağlayacaktır. Zaten dikkat edilirse araçlardaki sis farlarının açıları dışarı dönüktür.
Arka sis farı sadece arkadaki araçları uyarmak için normalden daha parlak yanar.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu uygulama çok hoşuma gitti, bende de sis farı yok okuldan derslerden fırsat bulabilirsem yapmayı düşünüyorum sizin yaptığınız şekilde, önümüz bahar ve yaz artık ihtiyaç olacağını düşünmesem de önümüzdeki kış illaki lazım olacak :)

Bu arada sis farlarında sarı ışık kullanılmasının bir mantığı vardır. Sarı ışık kötü hava koşullarında hem önde giden hem de karşıdan gelen sürücünün sizi görebilmesini sağlarken sizin önünüzü görmenizi de sağlar (farkedilebilmeyi ve aydınlatmayı sağlayan optimum renk sarıdır diyebiliriz kısaca) Sisli ve karanlık ortamlarda en iyi görülebilen ışık ise kırmızı ışıktır fakat aydınlatma özelliği olmadığından dolayı uyarı lambalarında bu renk kullanılır.

Normal farlar, önümüzdeki yolu aydınlatacak şekilde tasarlanırken sis farları ışığı aşağı yukarı sağa ve sola dağıtacak şekilde tasarlanır ki bu sebeple normal hava koşullarında açılması yasaktır (özellikle gece) Uzunların açılmadığını varsayarsak karşıdan gelen sürücü özellikle sizin farınıza odaklanmadığı sürece gözünü almaz fakat sis farları ışığı dağıttığı için sürücü farınıza bakmasa bile gözünü ister istemez alır.

Forumlarda sis farı konusundaki tartışmalarda sıklıkla gördüğüm savunma yazılarının başında ben gece de gündüz de açıyorum, güzel görünüyor üstelik göz de almıyor diyenler zaten baştan bilimsel olarak yanlış yazıyorlar ve bu yazıları görünce kimse kusura bakmasın aklıma İlber Ortaylı' nın cahil capsleri geliyor.

Sis farı açık havalarda kullanıldığında gözleri aldığı için gereksiz kullanımları önlemek amacıyla yasaklanmış. Bilimsel açıklamayı bir kenara bırakıp düz mantıkla bakıldığında bile çoğu insan bu durumdan muzdarip olmuş ki ortada dünya çapında bir yasak var :)

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu uygulama çok hoşuma gitti, bende de sis farı yok okuldan derslerden fırsat bulabilirsem yapmayı düşünüyorum sizin yaptığınız şekilde, önümüz bahar ve yaz artık ihtiyaç olacağını düşünmesem de önümüzdeki kış illaki lazım olacak :)

Bu arada sis farlarında sarı ışık kullanılmasının bir mantığı vardır. Sarı ışık kötü hava koşullarında hem önde giden hem de karşıdan gelen sürücünün sizi görebilmesini sağlarken sizin önünüzü görmenizi de sağlar (farkedilebilmeyi ve aydınlatmayı sağlayan optimum renk sarıdır diyebiliriz kısaca) Sisli ve karanlık ortamlarda en iyi görülebilen ışık ise kırmızı ışıktır fakat aydınlatma özelliği olmadığından dolayı uyarı lambalarında bu renk kullanılır.

Normal farlar, önümüzdeki yolu aydınlatacak şekilde tasarlanırken sis farları ışığı aşağı yukarı sağa ve sola dağıtacak şekilde tasarlanır ki bu sebeple normal hava koşullarında açılması yasaktır (özellikle gece) Uzunların açılmadığını varsayarsak karşıdan gelen sürücü özellikle sizin farınıza odaklanmadığı sürece gözünü almaz fakat sis farları ışığı dağıttığı için sürücü farınıza bakmasa bile gözünü ister istemez alır.

Forumlarda sis farı konusundaki tartışmalarda sıklıkla gördüğüm savunma yazılarının başında ben gece de gündüz de açıyorum, güzel görünüyor üstelik göz de almıyor diyenler zaten baştan bilimsel olarak yanlış yazıyorlar ve bu yazıları görünce kimse kusura bakmasın aklıma İlber Ortaylı' nın cahil capsleri geliyor.

Sis farı açık havalarda kullanıldığında gözleri aldığı için gereksiz kullanımları önlemek amacıyla yasaklanmış. Bilimsel açıklamayı bir kenara bırakıp düz mantıkla bakıldığında bile çoğu insan bu durumdan muzdarip olmuş ki ortada dünya çapında bir yasak var :)
Su anda uygulamayı daha güzel bir hale getirdim anahtarı , soltaraftaki cebce koydum ve cebin içine 3 tane delik delerek anahtarın + ve - uçlarına lehımledım bu sayede sis farını actıgımda cebin içi sarı yanıyor , sis farının açık olup olmadıgını anlamış oluyorum , orjinale cevirmek ise cok basit , sadece anahtarı söküp siyah silikonla deliklei kapatacagım (delikler zaten hiçbir şekilde gozukmuyor fakat genede kapatırım) çakmaklıktan aldıgım elektrıgıde eskı halıne ceviririm , sis farlarını sokup eskı kapakları takarım :)
sonuc olarak (tam hatırlamıyorum ama 60 TL idi sanırım)+3 TL anahtar ile , uzun suredır sis farımı sorunsuzca kullanıyorum , universitenin MMF otoparkında aracımı gorebılırsınız 32PH.... ;)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Su anda uygulamayı daha güzel bir hale getirdim anahtarı , soltaraftaki cebce koydum ve cebin içine 3 tane delik delerek anahtarın + ve - uçlarına lehımledım bu sayede sis farını actıgımda cebin içi sarı yanıyor , sis farının açık olup olmadıgını anlamış oluyorum , orjinale cevirmek ise cok basit , sadece anahtarı söküp siyah silikonla deliklei kapatacagım (delikler zaten hiçbir şekilde gozukmuyor fakat genede kapatırım) çakmaklıktan aldıgım elektrıgıde eskı halıne ceviririm , sis farlarını sokup eskı kapakları takarım :)
sonuc olarak (tam hatırlamıyorum ama 60 TL idi sanırım)+3 TL anahtar ile , uzun suredır sis farımı sorunsuzca kullanıyorum , universitenin MMF otoparkında aracımı gorebılırsınız 32PH.... ;)

Bendeki tek sıkıntı yaptığım herşeyi orjinal yapmaya uğraşmamdan kaynaklanıyor :D
Sis ve CC için enjoydan yada cosmodan çıkma ecu ve bcm bulup mutsana götürsem bile pek uğraşacaklarını sanmıyorum tech2' lere bakayım dedim onu alana kadar zaten ecu ve bcm yi almak daha mantıklı. Adamlarda tech2 var ama kurcalamak için istesem vereceklerini de hiç zannetmiyorum. Opcom alsam onunda kurulumu sıkıntı çıkartır kesin. Büyükşehirin gözünü seveyim uğraşmayı ve isteneni yapmayı seven usta illaki bulunuyor bir şekilde. Plaka tanıdık geliyor hocam bende o otoparka bırakıyorum 06 ZK :)

Bende arka sis farlarını açıp kapatan düğmeye bağlamayı düşünüyorum (orayı nasıl sökerim, oraya kablo nereden geliyor hiç bilmiyorum), aynı zamanda arka sol sisten arka sağ sise de kablo çekerek tek tuşla 4 siside yakmayı planlıyorum fakat vakit olmadığından sadece planda kalıyor kafamdaki tüm işler ayrıca bu durumda mevcut hat o yükü kaldırabilir mi onu da bilemiyorum :)