Cruise Control

Gry54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Slmlar

Konuyu doğru yere açtım sanırım
aracıma cruise control montajı yaptım.
ama bir sorunmu yoksa normal bir davranışmı ona karar veremiyorum
cruise control hızlanmada yawaşlatmada debriyaja bastığımda frene basmada devreden çıkma gibi fonksiyonları düzgün çalışıyor
ama araç belli bir hızda giderken vitesi boşa alıp sabitleme yani I tuşuna bastığımda cruise control deviri sonuna kadar getiriyor ? bu bir sorunmu yoksa normal bir tepkimidir ?

H

hardcat

Bilgi Girilmemiş
Tabiki bir sorun bendede var cruise control dediğiniz olmuyor yani araç rolantide çalışırken bassanızda o zaman devri sona getirecektir programlamada bir problem olabilir veya siz boşa aldığınızda devreden çıkmıyordur yani debriyaja bastığınız zaman

yani vitesi boşa aldığınız zaman zaten devreden çıkıyorsa neden devir sona dayansınki devreden çıkmadı için veya öyle algıladığı için denir sona vuruyor

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar, böyle bir şeyi denemeniz ilgincime gitti. Bence normal, çünkü CC o anki hızınıza bağlı olarak motora gaz verir veya hızınız istenen değerdeyse gazı hafifletir. CC olmadan sabit hızla gitmek istediğinizde gaza yüklenirsiniz ve istenen hızda gazı sabit tutarsınız. Yani her halukarda gaza basılıyor. CC de aynı şeyi yapar. Birde şu var park halinde iken araç boşta gaza en ufak dokunmanızla devir yükselir. Bence davranışı normal. Kolay gelsin.

oguz006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bildiğim cc nin görevi aracı viteste sabit hızda tutmak, araç boş ta iken zaten yola bağlı olarak kendi ivmesiyle hızlanır yada yavaşlar bu durumda sabit hızda tutmak imkansız cc ye bastığınız zaman aracın hızı ve vites konumu ne ise devir o aralıkta sabit kalıyor.ama siz boşa aldığınız zaman araç gazı devamlı veriyor çünki araçta devire karşı zorluk yok yani vites boşta.

Gry54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplarınız için saolunhardcat isimli arkadaşım soruyu tam okumadın veya anlamadın heralde araç 80-90 gibi bir hızda giderken vitesi boşa alıyorum araba gitmeye devam ederken sabitleme tuşuna basıyorum. ben hertürlü olasılığı deniyordum aklıma geldi denedim ve sonuç böyle oldu tahminim aracın üzerinde viteste olup olmadığını anlayan bir sensör yok varsada sadece geri viteste var bu yüzden araç 25 kmh üzerinde viteste olsun veya olmasın sabitlemeye basınca gaz verip dengede tutmaya çalışıyor

H

hardcat

Bilgi Girilmemiş
Anladım dediğinizi ve yazdım da bende öyle bir şey olmuyor
Cevaplarınız için saolunhardcat isimli arkadaşım soruyu tam okumadın veya anlamadın heralde araç 80-90 gibi bir hızda giderken vitesi boşa alıyorum araba gitmeye devam ederken sabitleme tuşuna basıyorum. ben hertürlü olasılığı deniyordum aklıma geldi denedim ve sonuç böyle oldu tahminim aracın üzerinde viteste olup olmadığını anlayan bir sensör yok varsada sadece geri viteste var bu yüzden araç 25 kmh üzerinde viteste olsun veya olmasın sabitlemeye basınca gaz verip dengede tutmaya çalışıyor

monages

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik olmayan bir aracta cc nasil oluyor cok merak etmistim.5 vitese kadar aracı getirmeniz gerek onda sonra sabitleyip bu sekilde gidiyorsunuz anladıgım kadari ile..

Arkadasın sorunu ilginc bosta iken cc devreye alıp arac sanki kendini vitesde zannetip gaz vermesi.Bu bizim araclarda olmaz otomatik icin soyluyorum.

Bende merak ettim teknik bir arkadas ayndınlatırsa guzel olur

H

hardcat

Bilgi Girilmemiş
öyle deil 30km ve üzeri herhangi bir hızda veya viteste sabitliyebiliyorsunuz

Otomatik olmayan bir aracta cc nasil oluyor cok merak etmistim.5 vitese kadar aracı getirmeniz gerek onda sonra sabitleyip bu sekilde gidiyorsunuz anladıgım kadari ile..

Arkadasın sorunu ilginc bosta iken cc devreye alıp arac sanki kendini vitesde zannetip gaz vermesi.Bu bizim araclarda olmaz otomatik icin soyluyorum.

Bende merak ettim teknik bir arkadas ayndınlatırsa guzel olur

monages

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet anladım o zaman diyelim 2 vitesde 40 ile gidiyorsunuz cc devreye aldınız butondan gaz veriyorsunuz arac hali ile 3 vites isteyecek sonra vites degistirip tekrar cc devreye alacaksınız taki 5. vitese kadar degilmi?

mcavdar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de aracıma yeni taktırdım ama giderken boşa alıp hiç denemedim.