debriyaj değişiminde volant değişimi ve ömrü?

mob411

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
corsa d 1.3 cdti 75 hp 2011 manuel aracım var.

debriyaj değişimi için volant la birlikte set halinde değiştiği söyleniyor. Bu nedenle volant la birlikte değişim yaptırdım ancak hareketli Volant ın ömrü nedir ne kadardır?

usta set değişelim yoksa ses yapar sorun çıkartır dedi. Aslında volant temiz çıktı benim gördüğüme göre ama usta ona bakmadı.

Çıkan volant ı bir daha kullanabilir miyim bilmiyorum yada başkasının işine yarar mı satılır mı bilmiyorum , km olarak 50 binde değişti. Yokuşlardan dolayı erken bitirdim maalesef.

bir de baskı değiştirip balatayı çakıyoruz dediler ama bu tip bir yöntem kullanan var mı ?

teşekkürler

mob411

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hareketli volantlar ın ömrü nasıl ölçülür

nasıl anlayabiliriz sağlam veya ne durum da olduğunu

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hareketli volantın ömrü 90-100 bin km diye biliyorum. Volant bozulduğunda ses yapar özellikle motor soğukken sesten direkt anlaşılır. 50 bin km de volant değişimierken gibi geldi bana.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
mevcut volant ikinci el olarak satılabilir. iş görür.

mob411

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mevcut volant ikinci el olarak satılabilir. iş görür.

fiyat olarak kaça gider bi bilginiz var mı ? Dışarıda bu volant 1250-1500 arası değişiyor yetkili serviste ise 2000-2500 civarı fiyat çekiyorlar.

yada satmayıp bir daha ki debriyaj değişim işleminde kullanmak var.

Volant için erken km evet ancak yeni takılanı kullanamayız ses yaparsa denildi.

100 bin km den fazla kullanan var mı volantı ?

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fiyat olarak kaça gider bi bilginiz var mı ? Dışarıda bu volant 1250-1500 arası değişiyor yetkili serviste ise 2000-2500 civarı fiyat çekiyorlar.

yada satmayıp bir daha ki debriyaj değişim işleminde kullanmak var.

Volant için erken km evet ancak yeni takılanı kullanamayız ses yaparsa denildi.

100 bin km den fazla kullanan var mı volantı ?

Ben 110 binde değiştirdim, mekanik olarak bir sorunu yoktu sadece ses yapıyordu. Bu kullanıma göre değişir 50 binde de deforme olabilir 200 binde de. Yerinizde olsam eskisini makul bi fiyata satardım saklamak pek mantıklı gelmiyor. 1-2 yıl içinde 90-100 bin km yaparım derseniz ayrı tabi. Bir de şanzıman açılmışken bütün kavrama elemanlarını değiştirmeniz iyi olmuş; belki 10-20 bin km sonra başınızı ağrıtacaktı bu ihtimal göz ardı edilemez bence.

mehmetcan

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Genelde volan bozulmasa bile değiştiriyorlar çünkü baskı balata değişiminden sonra yakın bir km de volan arıza yaparsa tekrar bir işçilik ve ekstra maliyet biniyor. Bunun için genelde komple değiştiriyorlar. Biz 160000 km civarında değiştirmiştik 2009 model aracın orjinal baskı balata ve volan ı.

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mob411

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ses belli süre sonra dağılma riskine yerini bırakır. kesin dağılır diyemeyiz ama dağılabilir. dağılırsa şanzımanı patlatabilir falan filan.

volanda sorun su asıl; volan değiştirmeden baskı balata değiştirirsen baskı balata çok uzun dayanmayıp kaçırmaya başlıyor. sebebide volan yüzeyinin aşınmış olması.

yeni baskı balataya eski volan yüzeyini ve vida yerlerini taşlatarak uyarlamak lazım diye biliyorum.onuda bizim ustalar pek bilmiyor.

yetkili servisde hemen volanda değişmeli diyip geçiyor mesela.

sıfır volan denen zıkkımda kısa zamanda ses yapmaya başlayabiliyor yani baş belası aslında...
bazen şanzıman içinden gelen ses volandan geliyormuş gibi algılanabiliyor.

ses iyice arttıysa takur tukur yapıyorsa o zaman değişmeli bence. az seste değiştirmeyin derim bundan sonra. ben bi kez değiştirdim ordan biliyorum :D

mob411

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ses belli süre sonra dağılma riskine yerini bırakır. kesin dağılır diyemeyiz ama dağılabilir. dağılırsa şanzımanı patlatabilir falan filan.

volanda sorun su asıl; volan değiştirmeden baskı balata değiştirirsen baskı balata çok uzun dayanmayıp kaçırmaya başlıyor. sebebide volan yüzeyinin aşınmış olması.

yeni baskı balataya eski volan yüzeyini ve vida yerlerini taşlatarak uyarlamak lazım diye biliyorum.onuda bizim ustalar pek bilmiyor.

yetkili servisde hemen volanda değişmeli diyip geçiyor mesela.

sıfır volan denen zıkkımda kısa zamanda ses yapmaya başlayabiliyor yani baş belası aslında...
bazen şanzıman içinden gelen ses volandan geliyormuş gibi algılanabiliyor.

ses iyice arttıysa takur tukur yapıyorsa o zaman değişmeli bence. az seste değiştirmeyin derim bundan sonra. ben bi kez değiştirdim ordan biliyorum :D

debriyaj en son da kavrıyordu bu nedenle değiştirdim baskı balatayı. O sökülmüşken de bana volant ta set halinde değişmeli dedikleri için değiştim.

yoksa aynı volantı kullanabilirdim. Şuan çıkan eski baskı balata bilya ve volant olduğu gibi duruyor.

kaçırma yoktu ama dediğim gibi sondaydı hele kimayı açınca sanki stop edecek gibi oluyodu.

peki bu baskıyı değiştirip balatayı çaktırıp bir dahakine kullanılabilir mi ? yada bu şekilde tekrardan takılır mı ?

yada volantı yeni baskı balata ile takıp kullanırsam ses yaptığında yine masraf çıkacak

çıkan baskı balata parça ise :

https://store.donanimhaber.com/16/62/2f/16622fb6b46d128140d9429a4a1bdf69.jpg