Dexos yağ kullanmazsak.?

Ali5656

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba, astra j 1.6 cdti 136hp aracımı aldıktan sonra yağını değiştirdim castrol edge 5w30 5 litre koydum. Fakat dexos yağdan haberim yoktu, yağı değişeli 2 ay oldu. Dün aracımla yolda kaldım araç gaz yemiyordu. turbom ölmüş, dpf ve egr neredeyse tıkanmış ve arabada 1 damla yağ kalmamış, bunların sebebi tamamen yanlış yağ kullanımı mıdır yoksa farklı nedeni var mıdır?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun Ali bey, kullandığınız yağ Castrol 5W30 EDGE C3 ise herhangi bir sorun yaşanmaması gerekiyor (C3 ibaresi çok önemli). Değilse değişimi yapan usta sizi uyarmalıydı. Bunun dışında araç sizi yağ konusunda hiç uyarmadımı ? Yağ lambası vs yanmış olmalıdır diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: mbu

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Oncelikle gecmis olsun araciniza 5 litre yag koydurduysaniz nedeni yagin markasinda degil fazla koydugunuz yagdandir. yag basinciniz arttiysa muhtemelen bu problemi yasamis olabilirsiniz. 1.6 araclar 4.5 litre yag alir. 1.4 ler 4 litre yag alir.4.5 litrelik kutu olmadigi icin bazi bilincsiz,ustalar 5 litreyi komple dokuyor.

Ali5656

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun Ali bey, kullandığınız yağ Castrol 5W30 EDGE C3 ise herhangi bir sorun yaşanmaması gerekiyor (C3 ibaresi çok önemli). Değilse değişimi yapan usta sizi uyarmalıydı. Bunun dışında araç sizi yağ konusunda hiç uyarmadımı ? Yağ lambası vs yanmış olmalıdır diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim, DPF uyarısı yaptı sadece o da kısa süre içerisinde söndü kullandıkça.

Ali5656

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oncelikle gecmis olsun araciniza 5 litre yag koydurduysaniz nedeni yagin markasinda degil fazla koydugunuz yagdandir. yag basinciniz arttiysa muhtemelen bu problemi yasamis olabilirsiniz. 1.6 araclar 4.5 litre yag alir. 1.4 ler 4 litre yag alir.4.5 litrelik kutu olmadigi icin bazi bilincsiz,ustalar 5 litreyi komple dokuyor.
peki turbo da bu sebeble mi arıza yapmıştır.?

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Turbo yagsiz kalirsa mili keser. Mili kestigi zaman parcalarini motor icine alabilir. Sekmanlara zarar verirse yagi cok cabuk bitirir.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Motor yag iciyor diyolarya pistonlarin zarar gormesinden dolayi meydana gelir bu olay. Arac motor yer. Motor yapilmasi gerekebilir. Yag vardi o olaydan sonrami birden bitti yagin hepsi

Ali5656

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
muhtemelen öyle oldu çünkü bilgi ekranında yağ ile ilgili hiç bir bildiri çıkmadı.

mbu

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Bahsedilen araca (136bg dizel) filtre değişimi dahil 5.0 L yağ konulması gerektiği kitapçıkta yazıyor. Fazla konulmamış yağ.
@Ali5656 koyduğunuz yağın üzerinde C3 veya dexos2 işareti varsa yağda suç aramanıza gerek yok..

• Beğen
Tepkiler: Zafer715

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Bahsedilen araca (136bg dizel) filtre değişimi dahil 5.0 L yağ konulması gerektiği kitapçıkta yazıyor. Fazla konulmamış yağ.
@Ali5656 koyduğunuz yağın üzerinde C3 veya dexos2 işareti varsa yağda suç aramanıza gerek yok..
Dogru ben benzinliye bakmisim. Dizeller 5 litre aliyormus. Sorunun nedeni baskadir ozaman